1. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0

  Kin ve Din

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında cns_01 tarafından paylaşıldı.

  islam, düsmanlik, müslüman, günahkar, kin, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz
  Kin ve Din


  İslamiyet kin dini değil,muhabbet dinidir.Kinlerini din haline getiren ham kişilerin kalın kafalarına bu gerçeği sokmak lazımdır.İslamiyet şefkat, yumuşaklık, güzel nasihatler, ikna edici öğütler, güzel tebliğ ve merhamet dinidir.
  Din kardeşi olan mü’minlere kalbinde kin besleyen kimseler,asla olgun Müslüman sayılamazlar.

  Kin ve düşmanlıkla Müslümanlar paramparça olurlar, yeryüzünün düzeni bozulur, cihan fesat yangınları içinde kalır. Müslüman, sabır ve tahammül sahibi olacaktır.Hatalı, günahkar, isyankar din kardeşlerini her şeyden önce şefkatle, dostça, arkadaşça yola getirmeye çalışacaktır.
  Müslümanlar arasındaki ferdi münasebetlerde kine, düşmanlığa, şiddete yer yoktur.
  Din kardeşin hatalar, noksanlar, günahlar, isyanlar içinde yüzüyorsa o hasta demektir.Hastayı şefkatle, sabırla, tahammülle tedavi etmek gerekir.
  Aranızda fikir ihtilafı var diye din kardeşine nasıl kin besleyebilirsin? Ya sen yanılıyorsan?.. Şayet o yanlış düşünüyorsa, kin ve adavetle onu doğru yola getirebileceğini zannediyorsan sen pek kalın kafalı bir Müslümansın.
  Allahü Teala Kur’an-ı Kerim’de mealen, “Kötülüğü iyilikle karşıla.Öyle yaparsan sana düşman olan kişinin sadık bir dost olacağını göreceksin” , buyuruyor.Bu ilahi buyruktan ibret alsana!
  Kin, düşmanlık, kırıcılık, her kişinin kârıdır.Sen, kini bırak da muhabbet eri olmaya bak.


  Resulullah Mekkeli kafirlerin zulümlerinden pek bunalmış, yanına Zeyd ibn Hariseyide alarak İslam’ı anlatmak için Tâif’e gitmişti.Tâifliler onu çok kötü karşıladılar.Alay ve hakaret ettiler.Terbiyesiz çocukları, ayak takımını, serserileri aleyhine kışkırtıp sokaklarda taşlattılar.Âlemlerin yaratılmasına sebep olan o Yüce Peygamberi çok incittiler.Toz toprak içinde kaldı, yaralandı, berelendi; ayaklarından akan kanlarla ayakkabıları vıcık vıcık doldu.Bu hâl üzere şehirden dışarı çıktılar.Kalbi kırık, gönlü hüzün içinde yol kenarında biraz oturup dinlenirken Hakk Teâlâ Cebrâil aleyhisselamı ona gönderdi.Cebrail dedi ki:
  Hakk Teala beni sana gönderdi.Sana selam ediyor.Dağlar meleğini benim yanıma kattı.Senin emrine verdi.Dilerden o meleğe emret.Şu dağları, sana zulmeden bu kavmin başına geçirsin, şehirlerini hâk ile yeksân etsin…Resulullah Efendimiz, üzerinden kanlar aktığı halde Cebrail aleyhisselama şu cevabı verdi;
  Ey kardeşim Cebrail! Benim kavmim cahildir.Ümid ederim ki, Hakk Teala’nın lûtuf ve inâyetiyle gün gelir hidayete ererler.Müslüman olurlar.Dağlar meleğine selam ederim, bir şey yapmasını istemem.
  İşte ey Müslüman! Sen böyle bir peygamberin ümmeti olarak engin bir sabır, tahammül, şefkat sahibi olacaksın. Senin dinin kin dini değildir.Unutma ki, gerçek Müslüman bir muhabbet fedaisidir.
  Müslümanın kalbindeki şefkat, merhamet, muhabbet, ülfet, ünsiyet, mürüvvet ve kerem hisleri o kadar geniştir ki, o faziletler ona bütün cihanı kucaklayacak, İslâm’ ın nurlarını her tarafa yayacak bir istidat verir.
  Duymadın mı, Rabbimiz Musâ peygamberi Firavun’a gönderirken(mealen) “firavun’a git, o çok azgınlaştı.Ona yumuşakça nasihat et.Ola ki doğru yola gelir”, buyurmuştur.
  Senin din kardeşn sana öz kardeşinden daha yakındır.Ne hakla ona kızıyor, darılıyorsun, kin besliyorsun?
  Emr-i mâruf ve nehy-i münker yapacaksan, önce şefkatle, dostça, muhabbetle başla işe.
  Yeter! Bitsin artık bu kinler, dinsiz çekişmeler, düşmanlıklar!...
  Parolamız muhabbet olsun.
  Kin değil, sevgi…
  Alinti   
  PİNKİ bunu beğendi.
 2. PİNKİ

  PİNKİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğenilen Mesajlar:
  77
  Ödül Puanları:
  0
  Haklisin canim
  neden bu kadar kalin kafali ola biliyor insanlar anlamis deyilim

  oysaki kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum

  insan hos görülü ve iyi niyetli olunca daha huzurlu yasiyor

  bosver o senin ardindan kötü konusmus, olsun sen simdi kötümü oldun...... yooo hala sen sensin

  tek karin senin ahirette ondan hakkini almak icin onun sevabini alabileceksin

  Allaha c.c. emanet olun
   
 3. cns_01

  cns_01 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  377
  Beğenilen Mesajlar:
  95
  Ödül Puanları:
  0
  Milletin ne dedigini takmasakda etkiler bizi - yani duydugumuzda üzülebiliyoruz. Öyle bir devirdeyizki, bir adim önde olsan seni batirmaya calisiyorlar artik :) Kin, Hasetlik, kiskanclik - bunlar artik bir "temel" olmus insanlarda.. Kimse kendi yaptigina, kendi cocuklarina vb. bakmaz. Ama yukarida Allah var.. O ADILdir ve herseyi görüyor.

  Hani söz varya "alma mazlumun ahini cikar aheste aheste" ondan fazla söz etmeye, milletle tartismaya vb. gerek yok.

  Ve aynen - ahirette daha dogrusu Mahkeme-i Kübrada hesaplasicaz zaten ins. :)
   
Kin ve Din konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dinimiz ve kölelik!

  dinimiz ve kölelik!

  Dinimiz ve kölelikSual: Kur'an meali okuyorum. Köle ve cariye geçiyor. Cariye nedir, niye insanlar köle yapılıyordu? CEVAP Mealden tefsirden din öğrenmeye kalkmak yanlış olur. Cariye, kadın köle demektir. Köle de cariye de alınıp satılırdı. Mal gibi idi. Mesela ilk müezzin Bilal-i Habeşi hazretleri de bir köle idi. Köle azat edilince hür insan statüsüne tâbi oluyordu. Köle kadınların hukuki...
 2. Dil ve Din

  Dil ve Din

  DİL ile DİN DİL ile DİN H. Cem KANIBİR Türkbilimci -1- Din Dili ve Türkçe Durum : Din yoluyla, çok yaygın ve Türklüğü tehdit edecek boyutlarda Arap milliyetçiliği yapılmakta pek çok Türk, son derece içten ve temiz inançları olmasına karşın bilgisizlik yüzünden bu oyuna alet olmaktadır. Türklerin Müslümanlığı Benimseme...
 3. Din Sosyolojisi ve Tarihi

  Din Sosyolojisi ve Tarihi

  Din ve toplum arasındaki ilişkilerin sistematik ve objektif olarak incelenişi, Sociologie kelimesini ilk defa kullanan Auguste Comte’dan (1798-1857) çok önceleri mevcuttu. Xenophanes (M.Ö.560-478) Habeşistanlı Tanrıların siyah ve küçük burunlu, Trakyalı olanların ise hafif mavi gözlerle birlikte kızıl saçlı olduklarına dikkat çekerken zaten din sosyolojisi disipliniyle yüzeysel bir...
 4. Dinimizde Süs ve Takı

  Dinimizde Süs ve Takı

  dinimizde sürme adetliyken ağda yapmak günahmı topuz yapmak günahmı Süs ve takılarla ilgili sual cevaplar Sual: Kadınların da alyanslarını ve diğer ziynetlerini yabancılara göstermeleri caiz midir? Mesela kürk veya küpesini yabancılara gösterebilir mi? İpek gömlek ve ipek kravat erkeğe caiz midir? CEVAP İpek erkeğe haramdır. Ancak elbisedeki dört parmak enindeki ipek şeritler, mesela...
 5. Soru ve Cevaplarla Dinimiz

  Soru ve Cevaplarla Dinimiz

  Dinimiz Kıldan İnce Kılıçtan Keskindir Dinimiz Hakkında Ne Kadar Bilgiliyiz Neleri Biliyor Neleri Bilmiyoruz Bu Sorularla Kendinizi Test Edebilirsiniz Arkadaşlarım :tik: Soru 1 : Allah (c.c.)’ın emir ve yasaklarını insanlara haber veren, kendisine yeni bir kitap ve yeni bir şeriat gönderilmeyip de kendinden önceki peygamberlerin kitabı ve şeriatı ile amel eden Peygamberlere ne ad verilir?...

Sayfayı Paylaş