Kına Kesesi Nasıl Yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Kına Kesesi Nasıl Yapılır?
Türk gelenek ve göreneklerinden biridir kına gecesi.Ayrı bir önem ve özellik taşımaktadır.Hüznün aynı zamanda sevincin yoğun olarak yaşandığı bir törendir..Günümüzde bu geleneksel tören hala düzenlenmektedir.Düğünden bir gün öncesi yapılan kına gecesisinin yapılış nedeni çiftleri birbirine bağlamak ve mutluluklarını kutsamaktır.Törenin sonuna doğru gelin ve damadın eline kınalar yakılır,kalan kınalar ise süslenmiş kına keseleri içinde davetlilere hediye edilir.Günümüzde kuru kınalar keseler içinde hediyelik olarak toptan satılsada ,bu hediyelikleri evde hazırlayanlarda mevcut..Eğer sizlerde kızınızın ,oğlunuzun,yada kendinizin kına gecesi için keseler hazırlama k istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz..Diğer el becerilerimizi görmek isterseniz dikiş nakış bölümümüze de göz atmanızı istiyoruz.Kına keselerini satın almak için buradan sayfaya ulaşabilirsiniz..




kına kesesi nasıl yapılır.jpg







Trendler ne kadar değişirse değişsin, gelin adayları için kına geceleri halen popüler bir gelenek. Klasik ya da trendy, beğenileriniz ne yönde olursa olsun birbirinden farklı tasarımlar ile bu özel günü unutulmaz hale getirebilirsiniz.




Kına, lavanta, sabun, şeker, mum aklımıza gelen alternatiflerden sadece birkaçı. Standart kalıpların arasına sıkışmayın. Bu sizin en özel günlerinizden biri. Hazırlayacağınız keselerin içini istediğiniz materyal ile doldurabilirsiniz.






kına kesesi nasıl yapılır 0.jpg





Kullanabileceğiniz malzemeler:



Kadife, saten, jüt, tül, güpür kumaşlar
Altın ya da gümüş simli kalın ipler
Farklı kalınlıklarda ve renklerde kurdeleler
Gala çiçeği, papatya, gül gibi yapay çiçekler
Kına, sabun, mum, şeker



kına kesesi nasıl yapılır 1.jpg






Uygulama:

Kumaştan 21x9 cm uzunluğunda dikdörtgen bir parça kesin. Bu ölçüyü istediğiniz kese büyüklüğüne göre kendiniz de ayarlayabilirsiniz.
Kumaşın eninden yarım cm pay vererek içe doğru katlayıp dikin.
Diğer kısma da aynı işlemi uygulayın.
Kumaşı ortadan ikiye katlayarak sağ ve sol yanlarından dikip ters yüz edin.
Streç folyodan küçük bir parça kesip içine bir tatlı kaşığı kına koyup katlayın.
Hazırladığınız kına paketini kesenin içine yerleştirin.
Kesenin ağzını büzgülü yapabileceğiniz gibi sadece kurdele ya da simli dekoratif iplerle bağlayarak da kullanabilirsiniz.





Kese Süsleme:




Hazırladığınız keseyi süslemek için farklı malzemelerden ilham alabilirsiniz.
Saten kumaşta inci boncuklar ya da imitasyon taşlar keselerinize elegant bir görünüm kazandırabilir.
Daha romantik tasarımlar için hazır güpür şeritlerinden parçalar keserek, kesenin ağız kısmına dikebilirsiniz.
Tüller de kese süslemek için ideal kumaşlar arasında. Farklı desenlerdeki tüller ile, düz kumaşa hareket kazandırmanız mümkün.




Farklı Alternatifler



Kumaş dikme işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız, kare şeklinde keseceğiniz kumaşları bohça şeklinde katlayarak da kına keselerinizi hazırlayabilirsiniz. Özellikle lavanta keselerinde tercih edilen bu modelleri uygulamak için elyaf kullanmayı ihmal etmeyin. Elyaf malzeme keseye daha dolgun bir görünüm verirken, aynı zamanda lavanta tanelerinin dağılmasını ve kumaşı kirletmesini de önler.
Kokulu kırmızı tealight mumların üzerine geçireceğiniz kristal tüller de pratik ve hızlı bir çözüm olabilir. 10x 10 cm büyüklüğünde simli tülün ortasına mumu yerleştirin. Bohça yapar gibi katlayıp sim renginde kurdele ile bağlayın.
 
Üst