gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.246
  Beğenilen Mesajlar:
  2.181
  Ödül Puanları:
  113

  Kireçlenme neden olur nasıl tedavi edilir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Kıkırdağın yıpranmasıyla eklem içinde başka problemler de meydana gelebilir. Kırılan kemik ya da kıkırdak parçaları eklem sıvısında yüzerek tahrişe ve ağrılara neden olur. Kemik uçlarında meydana gelen çıkıntılar çevre dokulara zarar verebilir ve yine ağrıya yol açar. İltihap kireçlenmenin ana belirtilerinden biri olmamasına karşın, kıkırdağın yıpranmasına cevap olarak eklem zarında iltihaplanma olabilir.
  Kireçlenmenin Belirtileri

  Kireçlenmenin belirtileri hangi eklemin etkilendiğine ve durumun ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Yine de en yaygın belirtiler eklemlerde özellikle sabahları ya da bir süre dinlenmeden sonra görülen tutulma ve ağrıdır. En çok etkilenen eklemler bel, kalça, diz ve ayaklardır. Bu eklemlerde kireçlenme olduğunda yürüme, merdiven çıkma ve nesneleri yerinden kaldırma gibi hareketlerde zorlanırsınız. yaygın şekilde etkilenen diğer eklemler boyun ve parmaklardır. El ve parmak eklemleri etkilendiğinde, kireçlenme nedeniyle nesneleri kavramak ve tutmak zorlaşır. Kalem tutmak ya da nakış işlemek benzeri işler güçleşir.


  < Konu Resmi..>


  Kireçlenmenin Nedenleri

  Diğer kronik rahatsızlıklar gibi kireçlenmenin de tek bir belirli nedeni yoktur. Aksine kalıtım ve yaşam tarzının da içinde olduğu birkaç faktör bir araya gelerek kireçlenmeye zemin hazırlar. Aşağıdaki faktörler kireçlenmede rol oynayabilir:

  Genler: Vücudun kollajen yani kıkırdağı oluşturan proteinin üretiminden sorumlu genler bazı insanlarda görevini tam olarak yerine getiremiyor olabilir. Nadir görülen bu genetik bozukluk, eklemleri yıpratacak bir yaşam biçimi sürdürülmemesine karşın, 20’li yaşlarda kireçlenmeyle karşı karşıya kalınmasını açıklayabilir. Bu kişilerde kıkırdak yapısı, gen kusuru sonucu olması gerekenden daha incedir ve genç yaşlarda yıpranmaya başlar.

  Başka genetik özellikler sonucu eklem ve kemiklerin birleşme şeklinde, eklem yapısında bozukluklar olabilir ve bu durum kıkırdağın beklenenden çok daha çabuk bir sürede yıpranmasına yol açar. Yine de kireçlenmeye zemin hazırlayan genler taşımak mutlaka bu rahatsızlığın ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Yaşam biçimi de oldukça önemlidir. Beslenme, spor, uyku düzeni ya da sigara benzeri kötü alışkanlıklar sizde kireçlenme olup olmayacağını büyük ölçüde etkiler.

  Kilo: Kalça ve diz, vücut ağırlığının yükünü taşırlar. Fazla kilolu olmak bu eklemlere ekstra yük binmesi, eklemlere gereğinden çok daha fazla baskı uygulanması anlamına gelir. Aldığınız her bir kilo, dizlerinize, kalçalarınıza bunun birkaç katı baskı yaparak yansır. Fazla kiloları uzun yıllar taşımaya çalışan eklemler, zamanından önce yıpranabilir. Obezite tek başına kireçlenme nedeni olabileceği gibi, genetik faktörlerle birleşerek hastalığın ortaya çıkmasında ve belirtilerin kötüleşmesinde rol oynayabilir.

  Bazı araştırmalar aşırı kilolu olmakla ellerde görülen kireçlenme riskinin artması arasında bir bağ olduğunu göstermiştir ancak bu bağın nasıl oluştuğu tam olarak açıklanabilmiş değildir. Teorilerden biri, vücuttaki fazla yağın iltihabi kimyasallar ürettiği ve vücutta dolaşarak ağırlık binen eklemlerden başka bölgeleri de etkileyebildiğidir.

  Yaralanma ve Aşınma: Bazen sürekli tekrarlanan hareketler (spor ya da başka meslek icabı olabilir) ya da eklemlerdeki kırık ya da ameliyat kaynaklı yaralanmalar kireçlenme sürecini başlatabilir. Mesleği bir spor dalı olan sporcular sık sık eklemlerini, tendon ve bağlarını sakatlar ve bu durum kıkırdak aşınmasını çabuklaştırır. Omuz eklemleri gibi fazla yük binmeyen eklemler bile, tekrarlanan ve baskı yapan hareketler ya da yaralanma sonucu kireçlenebilir.

  Yanlış Egzersiz: Sağlıklı yaşamın başlıca şartlarından birinin düzenli egzersiz yapmak olduğunu uzmanlar her fırsatta tekrarlıyor. Bunun üzerine pek çok kişi sokakta ya da evinde düzenli olarak spor yapmaya çalışıyor. Ancak yaşınıza ve kilonuza uygun hareketleri yapmıyor, yanlış hareket sonucu kendinizi sık sık sakatlıyor ya da örneğin uygun spor ayakkabıları giymiyorsanız bu düzenli hareketler yarar verdiği kadar, kıkırdaklara ve eklemlere zarar veriyor da olabilir. Doktorunuza ya da spor hocalarına danışarak egzersizlerinizi buna göre yapmanız en iyisidir.

  Diğer Nedenler: Başka faktörler de kireçlenme üzerinde rol oynayabilir. Romatid artrit, diyabet, tiroid bezinin az çalışması ya da aşırı demir yükü (hemokromatozis) gibi bazı metabolik hastalıklar bu nedenler arasında sayılabilir.

   
Kireçlenme neden olur nasıl tedavi edilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kabakulak nedir nasıl tedavi edilir

  kabakulak nedir nasıl tedavi edilir

  kabakulak nedir kabakulak tedavisi nasıl olur belirtileri nelerdir hastalığı nedir KABAKULAK VE NEDENİ Virüslerin, tükrük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın alt tarafında şişlik oluştuğu için kabakulak denir. Çocukluk çağında görülür, fakat bu hastalığı geçirmemiş kişilerde yetişkinlik döneminde de görülebilir....
 2. GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir

  GASTRİT: nedir nasıl tedavi edilir

  gastrit nedir kronik gastrit nedir gastirit kronik aktif mide gastriti GASTRİT NEDİR? Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla kronik (müzmin) gastrit görülür. Ülsere göre daha yüzeysel bir hasar vardır. Fakat daha derinlere geçebilir ve ülser oluşturacak şekilde...
 3. Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  güneş alerjisi bitkisel tedavi güneş alerjisi tedavisi alerjiler ve tedavileri belirtileri alerji kaşıntı tedavisi ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR? Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor)...
 4. ROMATİZMA: nedir nasıl tedavi edilir

  ROMATİZMA: nedir nasıl tedavi edilir

  romatizma nedir kas romatizması nedir iltihaplı romatizma nasıl tedavi edilir iltihaplı bitkisel tedavi ROMATİZMA Vücudumuzun hareketini sağlayan kas ve iskelet sistemimizde şişlik, ağrı, hareket sınırlamasına yol açan, iç organlarımızda çeşitli rahatsızlıklara neden olan hastalıklara romatizma denir. Romatizma tek bir hastalık değildir. 200'den fazla çeşidi vardır. Kadınlarda daha fazla...
 5. Rinit nedir nasıl tedavi edilir

  Rinit nedir nasıl tedavi edilir

  hapşırmanın tedavisi rinit tedavisi hapşırma rinit nedir sürekli hapşırmanın nedenleri Burun estetik kaygılarımıza en fazla maruz kalan organımızdır. Çoğu insan güzel görünümlü bir buruna sahip olmak ister ve bunu gerçekleştirmeye çalışır. ANCAK, önemli fizyolojik fonksiyonları olan bu organ bazı insanlarda görüntüden daha ciddi bir soruna neden olur: Rinit Rinit burun iç kısmını döşeyen ve...

Sayfayı Paylaş