1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  Kırıcı söz, insandan huzur ve mutluluğu alıp götürüyor!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  kirici soz, kirilmak, kirmak, huzur, mutluluk konusunu okumaktasiniz

  Sevgili Melekler,
  Gün içinde, insanlar bilerek ya da bilmeyerek birbirine kırıcı sözler sarf edebiliyor. Oluşan bu duygusal şiddet ortamı, bireylerin aile, iş ve okul hayatını altüst ediyor...  < Konu Resmi..>  Maruz kalınan aşağılayıcı sözler insanı psikolojik olarak etkiliyor, iş ve okul hayatında verimi düşürürken evlilikleri de sarsıyor. Psikolog Özen İlhan Oldaç, aşağılayıcı söz söyleyen kişilerin öfke kontrolünü sağlayamadığını belirterek bu kişilerde özgüven eksikliği olduğunu ifade ediyor.
  Oldaç, sarf edilen incitici sözlerin, hakaretlerin karşı taraf için ileride büyük problemlere yol açtığını belirtiyor. Tehditvarî ve aşağılayıcı sözlerden özelikle çocukların etkilendiğini ifade eden Oldaç, "Gün içinde anne çocuğuna 'sen beni öldürüyorsun, seni babana söyleyeceğim, baban senin hakkından gelir, yaramazlık yaparsan seni tuvalete kilitlerim, vb.' sözler söylüyor. Bu sözler karşısında çocuk annesi tarafından sevilmediğini, değersiz olduğunu hisseder. Evde kimsenin onu anlamadığını düşünür. Bu tür aşağılayıcı sözler çocuğun psikolojisini bozar." diyor.

  Oldaç'a göre ayrıca bir öğretmenin öğrencisine 'Bak arkadaşın Ayşe'ye çok akıllı, sen çok tembelsin. Senin gibi bir çocuktan ileride hiçbir şey olmaz, sen işe yaramazsın' gibi kırıcı ve kıyaslayıcı sözler, çocuğun kişilik gelişimini olumsuz etkiler. Özgüveni zedelenir, çocuk ders çalışmak ve okula gitmek istemez.

  Bir yöneticinin işyerinde çalışanına uyguladığı duygusal şiddet ise iş motivasyonunu düşürür ve çalışanda iş kaynaklı birçok hastalık ve depresyon ortaya çıkar. Ayrıca eşler arasında söylenen kırıcı sözlerin karşı tarafın kendini değersiz hissetmesine sebep olduğunu söyleyen Oldaç, evliliklerin bu nedenle bitme noktasına geldiğini söylüyor. Aşağılayıcı söz söyleyenlerin kişiliğinin gelişmemiş olduğunu ifade eden Oldaç, "Bu kişilerin özgüveni zayıftır, stresle başa çıkamazlar. Kendine saldırılmış olduğunu hissettiğinde hemen kırıcı sözler söyler. Bunların mutlaka tedavi olması ve öfke kontrolünü sağlaması gerekiyor." diye konuştu.

  BU SÖZLERİ SÖYLEMEYİN!

  Kadının eşine söylediği kırıcı sözler: Sen ne biçim erkeksin, iki kuruş kazanıyorsun onu da başıma kakıyorsun, kılıbık, elinden hiçbir şey gelmiyor, beceriksiz, senden baba olmaz.

  Erkeğin eşine söylediği kırıcı sözler: Sen ne biçim kadınsınsın? Çocuklara böyle mi bakılır? Senin aklın erkek işlerine ermez, sen dizini kır evde otur, beceriksizsin, çok çirkinsin, beyinsiz kadın, ananın evine git, bıktım senden.

  Yöneticinin çalışanına söylediği kırıcı sözler: Verdiğim bir işi de düzgün yap, amirine karşı mı geliyorsun? Seni kovarım, beceriksiz, elinden bir iş gelmiyor, bu işyerinde benim dediğim olur, ben müdürüm, üniversiteyi nasıl bitirebildin?

  Annenin çocuğuna söylediği kırıcı sözler: Akıllı ol yoksa seni döverim, hemen uyu yoksa öcüler gelir seni yer, dediğimi yapmazsan sana küserim ve seni sevmem, sen beni öldürüyorsun, seni babana söyleyeceğim, baban senin hakkından gelir, yaramazlık yaparsan seni tuvalete kilitlerim, sen ne kadar aptal çocuksun, anlatıyorum anlatıyorum anlamıyorsun, kes sesini.

  Öğretmenin öğrencisine söylediği kırıcı sözler: Senin kafan basmıyor mu? Geri zekalı mısın? Bir soruyu çözemedin, beceriksiz, aptal, bak arkadaşın Ayşe çok akıllı, sen çok tembelsin, senin gibi bir çocuktan hiçbir şey olmaz, işe yaramazsın.
   
Kırıcı söz, insandan huzur ve mutluluğu alıp götürüyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ailede huzur....mutluluk budur!

  ailede huzur....mutluluk budur!

  Ceyda Cecan Karakuş Uzman Psikolog Bir ebeveynin çocuklarına bırakabileceği en iyi miras, her gün birkaç dakikasını onlara ayırmaktır. O. A. Battista Özellikle son yıllarda, yaşadığımız yoğun ve stresli hayatımızda ailemize yeteri kadar vakit ayıramamaktan dolayı çoğumuz mutsuz ve çaresiz hissetmekteyiz. Bu durum en çok çocuklarımız etkilemekte. Oysa ki çocuklarımız için sevgi, kabul...
 2. Mutluluk Sözleri 2012

  Mutluluk Sözleri 2012

  Mutluluk sözleri dilerseniz facebook ta kullanın dilerseniz msn nizde ( bağzıları uzun dikkat edin )... İnsanların kendilerini en iyi ifade etmelerinin yolu mutlu olduklarını göstermektir diye düşünüyoruz. Sizler bu mutluluğu çoğu zaman sevginizle, gülümseyerek gösteriyorsunuz. Artık bilişim çağında herkesin msn İSQ her türlü iletişim araçları mevcut onun için bu sözleri internetten de...
 3. Kırıcı Sözler 2012

  Kırıcı Sözler 2012

  Sitemizde göremedim acaba kırıcı sözleriniz var mı ?
 4. 2012 kırıcı sözler en kırıcı sözler

  2012 kırıcı sözler en kırıcı sözler

  yeni kırıcı sözler 2012 kırıcı sözler en kırıcı sözler kırıcı sözler facebook kapak sözler 2012 yenileri burada arkadaşlar. Kalp kırılması elbette ki kolay kolay geçmez ama biz bu yazımızda sizi kıran kişiye ya da kırmak istediğiniz kişiye kırıcı sözler söylemek istersiniz diye 2012 kırıcı sözler sunuyoruz Melek'ler. Kırıcı sözler 2012 modelleri burada diyor ve en kırıcı sözler sizleri bekler...
 5. Anlamlı Kırıcı Sözler

  Anlamlı Kırıcı Sözler

  Kırıcı Sözler Kısa, Anlamlı Kırıcı Sözler Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda kırılan kalplere anlamlı kırıcı sözleri sunuyor ve diliyoruz ki kalpler asla kırılmasın kırılan kalplerin tamiri olmaz çünkü... Durumum çevrimiçi,Beynim meşgul,Ruhum hemen dönecek,,Aklım dışarıda, Elim telefonda, Kalbim sende Kalp kırmak o kadar kolay ki bir hata yaparsın hemen kırılır peki ya o...

Sayfayı Paylaş