1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Kırık Kalp Sendromu Nedir?

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  kırık kalp sendromu, nedir, tedavisi, belirtileri, öneriler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  < Konu Resmi..>
  Sevgili melekler,
  Biliyoruz ki, kalp rahatsızlıklarını psikolojik durumlar tetikleyebiliyor.Özellikle kadınların yaşadığı duygusal çöküntüler bu tür rahatsızlıkları çok yaşamalarına sebep oluyor.Çünkü kalp sağlığı için yaşam tarzı ve beslenme ne kadar önemliyse, beynin de önemi o kadar büyük. Kadınlarda 'Kırık Kalp Sendromu' adı verilen bu tür kalp sorunlarına yakalanma riski erkeklerden daha fazla. Bunun en önemli nedeni, kadınların kalbinin daha hassas ve kırılgan olması.


  Kadınların yaşam biçimlerinin yanı sıra yaşadıkları duygusal şokların kalp rahatsızlıklarına yol açtığı bilinen bir gerçek. Kişinin sevdiklerinin ölümü ya da eşleri tarafından terk edilme gibi olaylar kalplerinde bazı fonksiyon bozukluklarına ve kalp krizine neden oluyor. Kadınların 'Kırık Kalp Sendromu' adı verilen bu tür kalp hastalığına yakalanma riski, erkeklerden belirgin derecede daha fazla.

  'Kırık kalp sendromu' nedir?
  Kişinin çok sevdiği yakınlarından birini kaybetmesi, sevgililerin veya eşlerin ayrılması gibi emosyonel streslere bağlı olarak ortaya çıkan ve çoğunlukla bayanlarda görülen, adrenalin gibi stres hormonlarının artmasına bağlı olarak göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi semptomlarla seyreden ve kalp krizini taklit edebilen bir sendromdur. Duygusal çöküntüler, travmalar, şoklar ve beraberinde gelen depresyon hali, vücuttaki hormon dengesi üzerinde olumsuz etkiler yapmaktadır. Duygusal şoklar, stres hormonlarının salınımını artırır ve bunlar kalp üzerinde adeta zehir etkisi yapar. Depresyon ve stres kalbin de en önemli düşmanıdır, kalbin işleyişini bozmaktadır. Aşırı stres, hormonlarının salınımı, metabolizma dengesine zarar vermektedir. Stres ile birlikte adrenalin hormonu açığa çıkar ve kalbin en büyük düşmanı adrenalindir. Çünkü kalp damarlarında aşındırıcı etki yapar. Stres ile birlikte mutluluk hormonu olan ve kalbi koruyucu etkiye sahip endorfin hormonunun salınımı da azalır. Aşırı stres ve beraberinde gelen travmalar, depresyona zemin hazırladığı için bu durum, organizmanın direncini de kırar. Tükenmişlik hali ortaya çıkar. Kalpte ortaya çıkan etki de, çarpıntı, göğüste sıkışma, nefes darlığı, göğüs ağrısı, taşikardiye varan kalp hızı artışı ve erken atımlardır. Bize duygusal travmalar nedeniyle kalp sorunu yaşadıkları için gelen birçok hasta var. Genelde belirtiler göğüs ağrısı, çarpıntı, göğüste sıkışma ve nefes alamama şeklinde ortaya çıkıyor. Yaptığımız tetkiklerin pek çoğunda kalpte bir sorun olmadığını görüyoruz. Bu durumda hastalarıma bir kardiyolog olarak öncelikle bir gerginlik nedeniyle yaşadıkları stres ve depresyon durumu varsa; barışma yoluna gitmelerini öneriyorum. Özellikle eşler arasında yaşanan sorunlar kadınları daha çok etkiliyor. Çünkü kadınların kalbi hassas ve daha çabuk kırılıyor. Bu nedenle eğer geri dönüşü varsa ve düzeltilebilecek bir durumsa, eşiniz size barışmak için bir adım atarsa ona asla 'hayır' demeyin. Çünkü gerginlikler ve sonrasında oluşan kırgınlıklar daha çok stres yaşanmasına neden oluyor. Arayı düzeltme ve barışma bu stresi ortadan kaldırabiliyor.

  Yeni bir iş ortamı ve sosyal çevre belirleyin

  Ancak geri dönüşümü olmayan bir durum söz konusu ise yaşanan duygusal travmanın telafisi yoksa ve herhangi bir çözüm bulunamıyorsa üzerinde çok fazla düşünmenin bir manası yoktur. Bu durumda kişiye hekim olarak; gerekirse bulundukları ortamı, çevreyi, işlerini, şehirlerini hatta ülkelerini değiştirmelerini öneriyoruz. Çünkü sorunun bulunduğu yerden ve yaşanan travmanın etkisinden uzaklaşmak hasta için iyi olmaktadır. Çünkü başka bir şehir, ülke ve orada edinilen yeni bir çevre, bu travmanın etkilerini zamanla silecektir. Kişi yeni bir iş ortamı ve sosyal çevre ile çizgisini belirleyebilir.

  Boşanma dönemleri ve aldatma hikâyeleri atlatılabilir

  Kırık kalp sendromu genellikle olumlu bir yaklaşım, ailesel bir destek ya da kişinin olaylarla yüzleşip mantıklı bir yol bulması, affedici olması ile günler içinde kalpte herhangi bir hasar bırakmaksızın iyileşir. Kişinin travmanın etkisinden kurtulduktan sonra kendisine yeni bir hayat kurmasını öneriyorum. Bunun için de sevgi çok etkili bir ilaçtır. Geçmişte yaşanan kötü tecrübeler ve duygusal çöküntüler, kişinin yeniden âşık olmasına, sevmesine engel değildir. Çünkü aşk, kalbe iyi gelen endorfin hormonunun salınımını artırır. Kurulacak yeni bir düzen ve yeni çevreyle, depresyon etkisi yapan bu travmalardan kurtulmak kişi için daha kolay olacaktır. Mutlu olacağına inandığı biri ile yeni bir hayat kurmak, evlenmek ve çocuk sahibi olmak, geçmişte yaşadığı şokun etkilerini daha kolay silecektir.

  Kalp sağlığı için öneriler:

  * Aktif, üretken, çalışmayı ve başkalarına yardım etmeyi seven ve ülkem için daha fazla ne yapabilirim deyip "balığın yüzmek, kuşun uçmak için geldiği gibi bu dünyaya insanoğlu da çalışmak için gelmiştir" gerçeğinden hareketle hep toplumun içinde kalarak ve paylaşarak yaşama sevincini zirvelerde tutan insanlar olmak.
  * "Diyet olmadan sağlık olmaz" gerçeğini unutmadan yediğimiz gıdaların sağlıklı ve kaliteli olmasına özen göstermek, tıka basa mideyi doldurmamak; göbekli bir insan olmamak.
  * Her gün tercihan sabah güneş doğarken yaklaşık bir saat sevdiğimiz bir sporu yapmak, en basitinden sabah yürüyüşüne çıkmak.
  * Sigara gibi sağlığın düşmanlarından uzak durmak.   
 2. DreamerD0ll

  DreamerD0ll Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Ekim 2011
  Mesajlar:
  33
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  Şuan sanırım bu durumu yaşıyorum :((
   
Kırık Kalp Sendromu Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kırık tanımı tedavi yöntemleri

  Kırık tanımı tedavi yöntemleri

  kalça kırığı nasıl iyileşir, ayak kırığına ne iyi gelir ,kırık kol tedavisi, kırıklara ne iyi gelir, omuz kırıkları tedavisi Kırık Tanımı Dıştan veya içten etki eden kuvvetlerle kemik dokusunda oluşan ayrılmaya veya bu sebeplerle kemiğin anatomik bütünlüğünün ve devamlılığının bozulmasına “Kırık” denir. Kemikteki kırılma etki eden kuvvetlerin derecesine ve kemiğin şoku abzorbe edebilme...
 2. Kırık Kalp Resimleri

  Kırık Kalp Resimleri

  En yeni en duygusal kırık kalp resimleri burada
 3. Kırık kalp gifleri

  Kırık kalp gifleri

  kirik kalp gifleri hareketli kırık kalpler kırık kalp gifleri gif hareketli avatarları Kalbiniz mi kırıldı.Bunlarla ifade edebilirsiniz..
 4. Kırık kalp gerçekten ağlıyor...

  Kırık kalp gerçekten ağlıyor...

  ağlayan kalp resmi kirik kalp gifleri kırık gifleri ağlayan giftli resimler Sonuçta kalpten gelen bir üzüntüdür, tabii ki o da bizle ağlıyor..... ABD'deki California Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, diğerlerine göre çok daha duygusal ve duyarlı insanların, ayrılık gibi hayal kırıklığı yaratan olaylar karşısında kırılan kalpleriyle uğraşmakta zorluk çektiyor Kırılan kalbin...

Sayfayı Paylaş