Kırk yaşında olanlar hamile kalmak için ne yapmalı ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kırk yaşında olanlar hamile kalmak için ne yapmalı ?
Yaşam ve koşulları bazen hayallerimizi ertelememize neden olabiliyor. Buda bazı şeyleri kaçırdığımızı düşündürebilir. Kimimiz kariyerimize yoğunlaşmak için anne olmaktan vazgeçtik. Veya doğru eşi henüz bulamadık .Yada hiç bir neden olmamasına rağmen çocuk sahibi olamadınız ve yaşınız geldi çattı artık kırk yaşındasınız ve gebeliğin sizin için bir risk olup olmadığını merak ediyorsunuz. Bu makale 40 yaşında gebelik,40 yaşında gebe kalabilirmiyim,40 yaşından sonra hamile kalmanın sakıncası varmı gibi çeşitli sorulara değinecektir.

40 yaşında gebelik.jpg
Ane olmak her kadın için benzersiz bir deneyim dir. Bazı hanımlar erken yaşta anne olmayı tercih etsede bazı koşullar bu hayali erteleyebiliyor. İleri yaş grubunda olan hanımları en çok tedirgin eden durum anne olup olmayacakları.Hamile olma şansınızın sadece birkaç yıl öncesinden çok daha düşük olduğunu belirtelim lakin gebe kalmanız imkansız değil..40 yaşın üzerindeki çoğu kadın sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek sahibi. Tabi bu koşulu sağlamanız için de yapmanız gerekenler var . 40 yaşından sonra gebe kalıcaklara önerilerimizi sunuyoruz.


Genellikle 40 yaşından sonra hamile kalmanın zor olduğu düşünülmektedir. Buna, gebelikte güçlük, düşük doğum yapma riski ve doğum öncesi dönemler ve gebelik sırasında yüksek komplikasyon oranları dahildir. Birtakım araştırma çalışmaları, doğurganlık hızının yaşla birlikte azalmasına rağmen, bir çok dişinin tıbbi veya cerrahi müdahaleye gerek duymadan doğal olarak hamile kalabileceği sonucuna vardı .


Kırklı yaşlarda gebe kalmanın riskleri

Azalan doğurganlık sadece sahip olduğunuz yumurta sayısıyla ilgili değil. Aynı zamanda onların kalitesiyle de ilgili . 40 lı yıllarınızda, yumurtalıklarınızın her ay saldığı yumurta yapısal sorunlara (kromozom anormallikleri) sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Yumurtalarınızdaki kromozom anomalileri, düşük ve doğum kusurları riskini artırabilir .Mevcut doğurganlık tedavileri göz önüne alındığında, 40 lı yaşlar pek olumlu soonuç vermiyor. Lakin aşılama ve tüp bebek tedavileri ile bir çok kadın gebe kalabiliyor.

Kırk yaşında olanlar hamile kalmak için ne yapmalı ?

Kırk yaşındasınız ve henüz çocuk sahibi değlseniz öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünün. Doktor öncelikle vajinal muayene yapıcak, yaşam şeklinizle ilgili sorular yönelticek ve bir kaç hormon tetkiti isteyecektir. Şayet gebe kalmanızda bir problem yoksa tedaviye başlanıcaktır. Hekim tedavisinin yanın da sizin de yapmanız gerekenler var..

Öncelikle sağlıklı beslenin . Beslenmenin doğurganlık üzerinde etkisi olduğunu unutmayın..

Folik asit ve D vitamini takviyeleri alın

Sigarayı brakın. Siğara genel sağlıkta olduğu gibi üreme sağlığınıda olumsuz etkilemektedir.

Sahip olduğunuz hastalıkalrı hem takip edin hemde kontrollerinizi aksatmayın. Doktorunuza durumunuzla ilgili bilgilendirme yapın..

Kırklı yaşlarda gebe kalmanın riskleri

Gebe kalırsanız, hamileliğiniz sırasında ekstra bakıma gereksiniminiz olasıdır . Sağlık sorunları geliştirirseniz, doktorunuz gebeliğinizi yüksek risk olarak sınıflandıracaktır.
gestasyonel diyabet
pre-eklampsi
yüksek tansiyon
Plasenta praevia

40 yaşın üzerindeki kadınlar için doğum deneyimi de daha zor olabilir.
Sezeryan doğum
Düşük yapma
Düşük doğum ağırlığı
Erken doğum

Araştırma verileri, kadın üreme hormonlarının normal dengesinin restorasyonunun doğurganlık hızını ve gebelik şansını artırmada yardımcı olabileceğini açıkça göstermektedir. Kadın hormonlarının üretiminde veya metabolizmasında bir dengesizlik oluşturabilen faktörlerin tanımlanması ve hızlı yönetimi, gebelik şansını artırabilir.

Obezite kısırlığın önde gelen bir nedenidir ve ovülasyon üzerinde oldukça etkilidir. Obez olan kadınlarda adet düzensizliği ve kısırlık görülmektedir.Bu yüzden ideal kilonuza ulaşmaya bakın..Uzmanlar, rahim masajının uterusa kan tedarikini arttırmada çok faydalı olduğunu ve uterus dokusunun gelişimine katkıda bulunduğunu düşünüyorlar. Masajın yanında, doğurganlığın temizlenmesi , metabolik süreçlerin bir parçası olarak vücut tarafından salınan hormonal bozulma, ilaçlar ve stres mediatörlerinin sonucu olarak üretilen toksinleri ve kimyasalları ortadan kaldırmak için detoksifikasyon işlemine yardımcı olan bir şeydir.Sağlıklı besleyici fertilite takviyeleri , detoksifikasyon işlemlerini optimize etmek için C vitamini, greyfurt suyu ve taze sarımsağı içerir. Bu besinleri mutlaka tüketin..

Doğurganlık diyeti , gelişmekte olan bebeğiniz ve rahminiz i çin en uygun besin maddelerini temin etmenize yardımcı olan sağlıklı makro ve mikro moleküllerin beslenme alımını ifade eder. Aynı zamanda kalori alımı aşırı kilo vermeden vücudunuza enerji sağlamak için yeterli olmalıdır. Karnabahar, fasulye ve brokoli gibi sebze tüketiminizi artırın. 40 yaşın üzerindeki kadınlara tavsiye edilen diğer yararlı takviyeler, hafif-orta düzeyde subklinik anemi nedeniyle demir ve folattır.En iyi sonuçları elde etmek için hamilelik şansınızı artıracak faydalı ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun..Dileyen her kadının anne olması temennisi ile..
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bazı nedenlerden dolayı gebelik planını ertelemiş olabilirsiniz. İleri yaşta bebek sahibi olmak biraz güçtür. Kadının yaşının ilerlemesi ile yumurta kalitesi ve sayısı düşmektedir. Erkeğin spermi de ileri yaşta kalitesizleşebilri buda gebeliği zorlaştırabilir. İleri yaştaysanız ve gebe kalmayı düşünüyorsanız öncelikle çift olarak bir sağlık muayenesin den geçin. Üereme ile ilgili herahni bir problem yoksa gebeliği sağlamaya çalışın. Üreme ile ilgili problemi olan ileri yaştakilere tüp bebek tedavisi uygulanabilir. İleri yaşta gebe kalmanın bir çok potansiyel sağlık riski vardır bu nedenle ileri yaşta gebe kalanlar düzenli olarak hekim kontrolün de olmalıdır. İleri yaşta doğurganlık azalıyor bu sebeple mümkün mertebe ciddi bir nedeninz yoksa gebe kalma planını ertelemeyin.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
653
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
912
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst