1. gurbet kuşu

  gurbet kuşu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  936
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  Kış çiçekleri...

  Konu, 'Bitki ve Bitki Bakımı' kısmında gurbet kuşu tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  İlkbahar-yaz renk ve şekil bakımından doğanın en zengin olduğu dönemdir. Ama bence kışın ve sonbaharın dinlendirici bir havası var. Kış mevsiminin, yaprakları dökülmüş dal-dal çıplak ağaçlarını, kurumuş kalmış yapraklarını isterseniz biraz eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki fidanlıkları dolaşıp, bahçenize ya da saksılara dikmek için mevsimlik çiçekler alarak.
  Hercai menekşe, siklamen, çuha çiçeği ve açelyalar, mucizevi işler başarıyorlar. Siz bu çiçeklerin ilkbaharda açtığını ya da ev içinde yetişeceğini zannediyorsunuz değil mi? Değil. Bitki seven çoğu misafir, gittikleri eve bazen güzel bir açelya götürürler. O gece ev içinde en güzel yere yerleştirilen çiçekler, en haşmetli biçimde, cayır cayır yanan kaloriferlere dayanmaya çalışırlar.

  Önce susuz kalırlar, ardından çiçekleri büzüşür, birkaç gün sonra yaprakları dökülür. “Vah vah, ben hiç çiçek bakamıyorum, ne alsam öldürüyorum, işte yine öldü!” diye üzülmeyin. Yapacağınız tek şey, açelyanızı ya da siklameninizi evin en soğuk yerine koymak ya da balkona çıkartmak. Korkmayın, bir şey olmaz. Üzerine kar yağsa bile.

  Açelyalar ve siklamenler her zaman dışarıda durur. Açık balkonunuz varsa saksıları cam önüne dizebilirsiniz. Biraz gölgeli bir cam önü olmalı. Güneş saksıdaki su kaybını hızlandırır. Ama bu da güneşten tamamen yoksun kalması anlamına gelmez.

  < Konu Resmi..>
  Bahçeniz varsa, açelyaları yarı gölgeli bir ağaç altına dikmelisiniz. Açelyaların güneşe dayanıklılığını yapraklarından anlayabilirsiniz; yaprakları ne kadar küçükse, ışığa o kadar dayanıklı demektir. Rhododendron‘lar, hani şu fidanlıklarda satılan, açelya gibi çiçek açan kocaman bitkiler, aslında açelyanın yakın akrabasıdır.

  Toprağınız nasıl; beyaz mı, kil rengi mi, siyah mı, yapışkan mı, kışın yüzeyde su birikiyor mu? Bu soruların bir sebebi var; açelyalar asitli, yani orman toprağını severler. Mümkünse, dikerken kestane toprağı, çürümüş yapraklar ya da hazır açelya torfları kullanın. Ama toprak beyaz ve çok yapışkansa, bunları unutun, saksıda tutun. Çünkü bu türlü killi ve kireçli bir toprakta açelya gelişemez. Saksıda tutup, rutubetine ve güneşine dikkat ederseniz, senelerce bol bol çiçek açar.

  Çuha çiçekleri açelyalar kadar büyümese de, yer örtücü tipleri, gölgeli kış bahçelerinde mükemmel olurlar. Büyük renk grupları oluşturacak gibi ekilmelerinde yarar vardır. Yazın bahçenize cam güzeli ya da güneş begonyası dikiyorsanız, aynı yerlere çuha çiçeği ya da hercai menekşe dikebilirsiniz. Yarı gölge, tam güneş, fark etmez. Toprak biraz nemli olsun, yeter.

  Boyları ve çiçekleri küçük olan tiplerin adı Primula-polyantha‘dır. Laboratuarlarda, doğadaki yabanî tipin genleriyle oynanarak üretilmişlerdir. Çok dayanıklıdırlar. Çuha çiçeği bütün kış çiçekli kalabilir, ama yazın sadece yapraklarını görürsünüz. İster söküp saksıya alın, ister bu şekilde ayırıp çoğaltın, bence toprakta kalmasında fayda vardır.

  < Konu Resmi..>
  Birkaç senede çim gibi toprağı kapatıp her sene daha çok çiçek açar. Çuha çiçeklerinin bahçeye dikilebilecek uzun saplı, flamingo kılıklı bir başka türü de var. Onun adı Primula obconica. Bakım ve dikim aynı ama bu türü fazla su seviyor. Biraz balçık bir toprak bulmanızda fayda var. Toprağınız kumlu ve su tutmuyorsa, bitkiyi su tutucu torflarla dikmelisiniz, yoksa iyi gelişmez.

  Laboratuarlarda üretilmiş, her türlü market fidanlıkta kolayca bulabileceğiniz çuha çiçekleri,“Primula polyantha” ya da “P.vulgaris-elatior” adlarını da taşıyor. Laleler, nergisler, eğrelti otu ya da yoncalarla birlikte iyi gelişiyor. Ellenmediği zaman yer örtüsü oluşturuyor.

  Hercai menekşelerin pek sorunu yok; dik ve unut. Ama siklamenin birkaç sorunu var. Çiçekli dönemde bol su ve biraz gübre istiyor. Ama ilkbaharda başlayan dinlenme döneminde yanına yaklaşmamak ve ellememek gerekiyor. Çünkü sadece uyumak, susuz kalmak istiyor. İçiniz acısa bile bu dönemde siklameni sulamayın. Aynı özellik, kış mevsiminde sardunyalar ve kaktüsler için de geçerli. Onları sulamayı unutun. Dinlenmek istiyorlar. Bahara kadar.


   
 2. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  Cevap: Kış çiçekleri...
  emeğine sağlık canım
   
Kış çiçekleri... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çiçekler

  çiçekler

  ÇİÇEKLER Elimdeki çiçeklerin ikisi hariç hepsi papatya, ikisi hariç hepsi gül ve ikisi hariç hepsi karanfil olduğuna göre elimde hangi çiçekten kaç tane bulunmaktadır ?
 2. mevsimlik çiçekler-kış ve sonbahar çiçekleri

  mevsimlik çiçekler-kış ve sonbahar çiçekleri

  mevsimlik çiçek çeşitleri mevsimlik çiçekler sonbahar çiçekleri sonbaharda açan çiçekler ilkbaharda açan Kış mevsiminin, yaprakları dökülmüş dal-dal çıplak ağaçlarını, kurumuş kalmış yapraklarını isterseniz biraz eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? Tabii ki fidanlıkları dolaşıp, bahçenize ya da saksılara dikmek için mevsimlik çiçekler alarak… Hercai menekşe, siklamen, çuha çiçeği ve...
 3. arkadaşlar kışın yapraklarını dökmeyen, büyük beyaz çiçekler açan ağaç hangisidir

  arkadaşlar kışın yapraklarını dökmeyen, büyük beyaz çiçekler açan ağaç hangisidir

  Selam millet size bir sorum var acaba kışın yapraklarını dökmeyen, büyük beyaz çiçekler açan ağaç hangisidir bilen yazsın ama biraz acele yazsın cevabını lütfen!
 4. Kış Gelinleri İçin 15 Gelin Çiçeği Modeli....

  Kış Gelinleri İçin 15 Gelin Çiçeği Modeli....

  Kış Gelinleri İçin Çiçek Modelleri Kış Gelinleri İçin 15 Gelin Çiçeği Yaz düğünü kadar kış düğünlerine de rağbet edilmeye başlandı...Kış düğünleri de en az yaz düğünü kadar şık ve gösterişli olmakta...Tabi düğün organizasyon şirketlerinin konseptleri içinde...Kış düğünü için konseptlerin yanında kış düğünü için gelin çiçeği modellerini sizlerle paylaşmak istedim.... Kış gelinleri için...
 5. Kış Gelinlerimize Harika Gelin Çiçekleri Örnekleri

  Kış Gelinlerimize Harika Gelin Çiçekleri Örnekleri

  Bu konu; hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, kışın dondurucu soğuğunda dahi evlenilse asla unutulmayan detay gelin çiçeğidir. Eskiden daha ziyade yapma çiçeklerle hazırlanan gelin çiçekleri son yıllarda yaz kış canlı çiçeklerden yapılıyor. Ellerde çok kısa süre de kalsa gelinin ve gelinliğin tamamlayıcısı olarak hoş bir görüntü veren gelin çiçekleri 2013 kış gelinlerinin de...

Sayfayı Paylaş