Kış hastalıklarına karşı çözüm

M

Misafir

Forum Okuru
Kış hastalıklarına karşı çözüm
Kış mevsiminde oldukça sık rastladığımız solunum yolu enfeksiyonları ve çözümlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler...

Evet, kış hastalıklarından nasıl korunabiliriz; buyrun öğrenelim:)

84d6b7ad1ba7e8.jpgMemorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, genellikle kışın görülen solunum yolu enfeksiyonları ve korunma yolları hakkında Takvim'e bilgi verdi.


Nezleyseniz antibiyotik almayın
Çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen nezle genelde 1-2 hafta sürebilen bir solunum yolu enfeksiyonudur. Virüsün bulaşması havaya yayılan mikroplarla ya da mikropların olduğu eşyalara temas etmesinin ardından daha sonra elin gözlere/yüze teması ile olmaktadır. Burun akıntısı ve tıkanıklığı ile başlayan hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük, hafif ateş ile devam eden belirtileri vardır. Çoğunlukla 1 haftada iyileşme sağlanabilir; ancak hastalık 2 haftadan uzun sürüyorsa, akla alerjik bir hastalık ihtimali mutlaka gelmelidir. Korunmak için mümkün olduğunca havasız ve kapalı ortamlardan kaçınmak, sık sık elleri yıkamak gerekmektedir.


Klavyelere dikkat!
Hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile doğrudan temasla bulaşan grip bazen de kapı kolları, klavyeler, telefonlar gibi eşyalar ile bulaşabilen bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı ve halsizlik sayılabilir.


Öksürüğün süresine dikkat!
Öksürük ; 5-20 güne kadar uzayabilir. Balgam genellikle koyu renkli olur. Akut bronşit, çoğunlukla sigaraya bağlı olan kronik bronşitten farklı bir hastalıktır. Kronik bronşit, en az iki yıl üst üste ve bu iki yılın en az üç ayında öksürük ve balgamla seyreden ilerleyici bir rahatsızlıktır.
 
Üst