1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  kış için buzluga neler koyuyorsunuz

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  merhaba hanımlar kışlık hazırlık için buzluğa neler koyuyorsunuz ben ilk defa koyacam ama kışlık sebzeleri nasıl koyacağımı bilmiyorum siz nasıl yapıyorsunuz bide kışın buzluktan çıkardığımızda lezzetli oluyormu
   
 2. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113
  merhabalar kışlık buzluğa koyabileceğiniz sebzeler ve alternatif seçeneklerle ilgili işinze yarayacak önerileri paylaşıyorum Kolaylıklar dilerim.
  Sebzeler derin dondurucu’da ‘ dipfriz’de ‘ derin dondurmak için doğrudan pişirilerek, haşlanarak veya şok haşlanarak dondurulur. Çok olgun, ham sebzeler, soğan, kırmızı turp, tere, kıvırcık salata gibi sebzeler derin dondurmaya uygun değildir. Sebzeler derin dondurucuya koymazdan önce temizlenip yıkandıktan sonra, küçük parçalar halinde doğranıp ambalajlanarak derin dondurucuya kaldırılır.
  Derin dondurucuda ambalaj malzemesi olarak plastik kaplar, buzdolabı poşetleri ve plastik torbalar kullanılır. Sebzeler temizlenip doğrandıktan sonra ihtiyaç ölçüsünde ambalajlanarak derin dondurulabilir. Fakat, bazı sebzeler hacim olarak dondurucuda fazla yer kaplarlar, beyaz lahana, ıspanak, pırasa gibi sebzeler birer örnektir. Onun için bu veya benzeri sebzeleri şok haşlayarak derin dondurucuya kaldırmak dondurucu da diğer gıdalar için fazlasıyle yer açacaktır.

  Şok haşlama nasıl yapılır
  Bazı sebzelerin renk, koku, tad ve vitaminlerinin korunması için, dondurulmadan önce haşlanmasına şok haşlama diyoruz. Şok haşlama şöyle yapılır: Büyük bir tencere içerisine su konur kaynatılır. Haşlanacak sebzeler ‘temizlenmiş, doğranmış olarak’ bir süzgeç içerisine alınır ve kaynamakta olan su içerisine daldırılır, üzeri kapatılır. Sebzeler bu su içerisinde 2-8 dakika süre ile bırakılır ve süre bitiminde sebzeler doğrudan musluktan akan soğuk suya tutulur ve süzülmeye bırakılır. Tencerede bulunan suyu, her defasında kaynatarak bir çok kez kullanabilirsiniz. Süzgeç içerisine 0.5 kg. yani yarım kilodan fazla sebze koymamaya dikkat edin.

  Domates dondurucuda nasıl saklanır
  Ağustos ayının ortalarından itibaren domatesler mevsimine uygun olgunluğa erişir. Tam bu dönemde domatesler derin dondurucuya kaldırılır. Market ve pazarlarda satılan domateslerin şekil olarak iki türü gözümüze çarpar, yuvarlak ve sivri domates. Bu iki domatesin kendi içinde o kadar çok çeşiti var ki, biz tüketiciler bu farkı fark edemeyiz.
  Dondurucuya kaldırmak için, olgun domatesleri mutfak robotundan geçirerek veya kuşbaşı doğrayarak, poşetleyip dondurucuya kaldırın.
  Kendim mevsiminde yuvarlak ince kabuklu ve sivri kalın kabuklu domateslerden 15 – 20 kg. civarında dondurucuda muhafaza ederim. Öncelikle domateslerin kabuğunu soyarım. Bu işlem için; tencerede kaynamakta olan su içerisinde, bıçak ile çizdiğim domatesleri 1-2 dakika tutar, kabuğunu soyarım. Bu soyulmuş domatesleri özellikle yemeklerde kullanmak için, iri kuşbaşı doğrar ve 2 ila 3 kepçe ölçüsünde poşetlerim. Robottan geçireceğim domateslerin ince kabuklu olanlarının kabuğunu soymam. Fakat, sivri domateslerin kalın kabuklarını mutlaka soyarım.
  Bir de domateslerin sap yuvalarını ve çekirdek yuvalarındaki beyazlıkların alınması gerektiğini unutmamak lazım. Pazardan aldığınız domatesler eğer sert ise, bir kaç gün bekletip kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Domatesler donmuş veya çözdürerek kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 12 aydır.

  Sivri biber nasıl saklanır
  Sivri biber veya çarliston fark etmez. Saplarını kesin, çekirdeklerini çıkardıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin dondurucuya kaldırın. Donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 8-10 aydır. Kızartma yapmak için, biberleri bir kaç yerinden delin ve kızartın. Soğutun, poşetleyin ve dondurucuya kaldırın. Patlıcanla birlikte karışık kızartma yapmak için mükemmel oluyor. Oda sıcaklığında çözdürüp, doğrudan domates sosu içerisinde ısıtıp kullanıyorsunuz. 12 ay süre dondurucuda saklanıyor.

  Kırmızı biber ‘kapya biberi’ nasıl saklanır
  Ağustos ayı ortaları kırmızı biberin ‘kapya biber’ mevsimsel olgunluğa erişme zamanıdır. Bu ay içerisinde ihtiyacınız ölçüsünde kırmızı biberleri hazırlayarak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Kendim ihtiyacım ölçüsünde ki kırmızı biberleri yıkar, bıçakla delerim ‘patlamasın diye’ fırın tepsisine dizer, önceden 200°C ‘de ısınmış fırın içerisinde közlerim. Biberleri soğuduktan sonra kabuğunu soyar, sapını keser ve çekirdeklerini çıkarırım. Temizlenmiş biberleri bir güzel yıkar, süzgece dizer süzerim. Sonrası ihtiyacım ölçüsünde poşetler ve üzerine ismini ve paketleme tarihini yazar dondurucuya kaldırım. Biberleri kullanmazdan önce çözdürür, sonra kullanırım. Depolama süresi 8-10 aydır.

  Taze fasulye nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan taze fasulyeler ayıklanır, yıkanır ve ihtiyacınıza uygun olarak doğanır. 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Veya doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Her iki yöntemi de denedim şok haşlanarak dondurmanızı tavsiye ederim. Her iki halde de fasulyeler donmuş halde kullanılır. Dondurucuda depolama süresi 10-12 aydır.

  Salatalık nasıl saklanır
  Salatalık ‘hıyar’ dondurucuya doğrudan bütün olarak konulmaz. Konulduğu takdirde dondurucudan kuru buz parçası olarak alırsınız ve çözüldüğü vakit hiçbir işinize yaramaz. Çoğu zaman, yaz ve kış mevsimi farketmez dolapta bekleyen salatalıkları rendelerim, ya da küçük küp doğrar bir kase ölçüsünde buzdolabı poşetlerine koyar, dondurucuya kaldırrım. Dondurmuş olduğum salatalıkları sadece cacık yapmak için kullanırım. Dondurulmuş salatalığın nefis cacığı olur ve mis gibi de kokar mübarek. Cacık yapacağım vakit, dondurucudan salatalık poşetini çıkarır, oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Acil durumlarada salatalığı mikrodalga’da çözdürrüm. Kendi deneyimim, dondurucuda -14°C de rendelenmiş salatalıklar 1 yıl özelliğini kaybetmiyor.

  İç barbunya fasulyesi nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan barbunya fasulyesinin tanelerini ayıklandıktan sonra ihtiyacınız ölçüsünde poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Yemeğini yaparken 25 dakika süre ile haşlayın ve kara suyunu dökün. Haşlama yaptıktan sonra yemeğini yapın. İç barbunya fasulye dondurma ve depolama süresi kendi deneyimimdir. 8 ay’a kadar depoladım daha fazla bekletmedim, tükettim.

  Ispanak nasıl saklanır
  Taze yumuşak yapraklı ıspanaklar temizlenir, yıkanır doğranır ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Ispanaklar derin dondurucu da depolama süresi 9 aydır. Ispanağı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

  Beyaz lahana nasıl saklanır
  Taze ve sert lahanalar temizlenir, doğranır poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Lahanayı şok haşlama yapacaksanız, 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım.

  Brüksel lahanası nasıl saklanır
  Brüksel lahanası temizlenir, iri olanları uzunlamasına ikiye bölünür. Diğer lahanalar 3-4 mm. derinlikte tepesinden bıçak ile ‘+’ işaretine benzer çizilir. Lahanaları 3 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın Brüksel lahanalarının derin dondurucu da depolama süresi 9-12 aydır. Kendim şoklarım ve yemeklerde donmuş halde kullanırım. Brüksel lahanası nasıl şok haşlanır ve dondurulur? Buradan detaylı tarifine ulaşabilirsiniz.

  Pırasa nasıl saklanır
  Pırasalar temizlenir, yıkanır ve uygun uzunlukta doğranır. Doğranmış pırasaları, 5 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Pırasaların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Kendim şoklarım, yemeklerde donmuş ya da oda sıcaklığında çözdürerek kullanırım.

  Havuç nasıl saklanır
  Taze havuçlar temizlenir, tercihinize göre dilimlenir ve poşetlenerek doğrudan derin dondurucuya kaldırılır. Havuçların derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Havuçları şok haşlama yapacaksanız, 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

  Karnabahar nasıl saklanır
  Karnabahar temizlenir, dal olarak üçlü dörtlü gruplar halinde gövdeden ayrılır ve limonlu su içerisinde bekletilir. Süzülen karnabaharlar poşetlenerek doğrudan derin dondurucu’ya kaldırılır. Karnabaharların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Karnabaharı şok haşlama yapacaksanız, haşlama su’yu içerisine nohut büyüklüğünde bir parça limon tuzu ilave edin, 3-5 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra, musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım.

  Maydanoz nasıl saklanır
  Temizlenir ve sap kısımlarından yaprakları ayıklanır. Bir güzel yıkanır, süzülür ve yaprakları doğranır. İhtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Maydonozların derin dondurucu da depolama süresi 8 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  Kereviz nasıl saklanır
  Bir güzel yıkanır ve kabuğu soyulur. Yemekte kulanabileceğiniz ölçüde doğranır ve üzerine limon sıkılır. İhtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kerevizlerin derin dondurucu da depolama süresi 12 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  Kırmızı lahana nasıl saklanır
  Buruşuk ve solgun üst yaprakları ayrılır, yıkanır. Lahananın iriliğine göre, 2 veya 4 parçaya bölünür. İhtiyacınıza uygun parçaların beyaz koçanı dışında ki yaprakları, ince ince doğrandıktan sonra sirkeli sıcak su içerisine daldırılır. 3 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kırmızı lahanaların derin dondurucu da depolama süresi 10 aydır. Donmuş halde kullanılır.

  İç bezelye nasıl saklanır
  Bezelyelerin içleri kabuklarından ayrılır ve yıkanır. 2 dakika süre ile kaynar su içerisine bırkatıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim şoklarım ve yemekler de donmuş halde kullanırım. Veya şok haşlama yapmadan ihtiyacınız ölçüsünde poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. İç bezelye’nin derin dondurucu da depolama süresi 8-12 aydır. Donmuş halde kullanılır. Kendim bezelyeyi iki yöntemle de sakladım, şok yaptığım bezelyeden memnun kaldım. Tavsiye ederim.

  Enginar nasıl saklanır
  Mevsiminde alınan enginarlar ayıklandıktan sonra kararmamaları için limonlu su içerisine alınır. Derin dondurucuya kaldırmak için enginarlar bütün veya doğranmış olarak ihtiyacınız ölçüsünde susuz olarak poşetleyin ve üzerine ambalajlama tarihini yazın, doğrudan dondurucuya kaldırın. Veya 2 dakika süre ile şok haşlama ‘haşlama suyu içerisine nohut büyüklüğünde limon tuzu ilave edin’ yaptıktan sonra musluk suyu altında soğutun, süzün ve poşetledikten sonra üzerine ambalajlama tarihini yazın, dondurucuya kaldırın. Kendim iki yöntemi kullanarak enginarları sakladım. Uzun süre dondurucuda bekletilirse ilk lezzeti almanız mümkün olmuyor. 6 aydan fazla bekletilmemesini tavsiye ederim.

  Patlıcan dondurucuda nasıl saklanır:
  Yemeklik olarak hazırlayıp dondurucuya koyduğum patlıcanlardan memnun kalmadım. Onun için bu bilgiyi paylaşmıyorum. Karnıyarık, imambayıldı, patlıcan musakka, patlıcan oturtma, islim kebabı ve kızartmalık olarak patlıcanları dondurucuda saklamak çok güzel oluyor. Patlıcanları hangi yemekte kulanacaksam, o yemekte kullanılan patlıcanlar gibi kızartır, soğutur ve poşetledikten sonra dondurucuya koyarım. Kızartmalık olarak hazırladığım patlıcanları, kızarttığım sivri biberlerle birlikte poşetlerim. Oda sıcaklığında çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 12 aydır.

  Kabak dondurucuda nasıl saklanır:
  Taze yemeklik sakız kabağı yemeklik olarak doğranır, 2 dakika süre ile şoklanır, soğutulur ve poşetlenerek dondurucuya konur. Yemek yaparken donmuş halde kullanılır. Depolama süresi 9 aydır.

  Kestane nasıl saklanır
  Kestaneler tek tek bıçak ile çizilir ve hiçbir işlem yapılmadan doğrudan dondurucuda saklanabilir. İhtiyacınız ölçüsündeki kestaneleri poşetleyin ve etiketledikten sonra dondurucuya kaldırın. Derin dondurucuda depolama süresi kendi deneyimim 12 aydır.

  Nohut dondurucuda nasıl saklanır:
  Nohutu düdüklü tencerede doğrudan 30 dakika haşlar, süzer ve soğuttuktan sonra 1 su bardağı ölçüsünde poşetler dondurucuya koyarım. Su içerisinde çözdürdükten sonra, çorba ve pilav yapımında kullanırım.

  Dövme ve yeşil mercimek dondurucuda nasıl saklanır:
  Döveme ve yeşil mercimeği ayrı ayrı haşladıktan sonra, her ikisini birleştirir, soğutur ve çorbalık olarak poşetler dondurucuya koyarım. Eritmeden çorba suyu içerisinde doğrudan kullanırım. Her 3 veya 4 aylık sürelerde bu işlemi tekrarlarım.

  Ekmek dondurucuda nasıl saklanır:
  Mayalı köy ekmekleri, fırın ekmekleri, lavaş, yufka, bazlama gibi ekmekleri taze ve soğumuş olarak poşetler dondurucuya koyarım. Oda sıcaklığında ya da mikrodalgada çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi yufka 3 ay, diğerleri 4 aydır.

  Kadayıf dondurucuda nasıl saklanır
  İhtiyacınız ölçüsündeki çiğ kadayıfı buzdolabı torbasına koyun ve doğrudan dondurucuya kaldırın. Hazırlayıp ve hiçbir işlem yapmadığınız kadayıf dolmasıda aynı şekilde dondurucuda saklanabilir.

  Tereyağı dondurucuda nasıl saklanır:
  İhtiyacım ölçüsünde kahvaltılık tereyağını dilimlerim, streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Depolama süresi 6 aydır.

  Peynir dondurucuda nasıl saklanır:
  Beyaz peynir hariç, sert salamura peynirleri ‘örgü peyniri, Urfa peyniri’ ve kaşar peyniri ihtiyacım ölçüsünde streçe sarar ve dondurucuya koyarım. Çözdürdükten sonra kullanırım. Depolama süresi 6 aydır.

  Sarımsak dondurucuda nasıl saklanır:
  Demet halinde kışlık aldığım sarımsakların bir bölümünü, şubat ayı içerisinde streçe sarar dondurucuya koyarım. Baharın ilk aylarında taze sarımsaklar çıkıncaya kadar “hatta Kasım ayına kadar” sarımsak sıkıntısı çekmem. Bu yıl “Eylül 2012″ itibariyle, sarımsak saklama konusunda tam olarak deneyim kazandım. Şöyle ki, ilk bahar ayının başlarında evde bulunan sarımsaklarınızın başlarını koparın ve poşetleyerek dondurucuya koyun. Gerek duydukca dondurucudan çıkarın ve kullanın. Sarımsak dondurucudan çıkarı çıkarmaz, kendiliğinden çözülüyor. Donmuş sarımsak yemek içerisinde doğal “beyaz” rengine dönüyor ve tadındanda bir şey kaybetmiyor. Dondurucunuzun hacmi büyükse sarımsağı doğrudan dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Yeriniz uygun değilse, sarımsaklarınızı uygun yerede saklar ve şubat ayı içerisinde dondurucuya kaldırabilirsiniz.
   
kış için buzluga neler koyuyorsunuz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kış için Ne Giymelisiniz ?

  Kış için Ne Giymelisiniz ?

  bot modelleri bot fiyaları çizme modelleri kışlık aksesuarları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar yazı geri de bıraktığımız şu günlerde kış kendini artık göstermeye başladı melekler. hatta Türkiye'nin Bazı kesimlerine kar bile yağdı. ee bu günlerde sizde kış için alışveriş yapmaya çıkmadan önce bu yazımızı mutlaka gözden geçirmelisiniz :) Bu sezonun Kışında çok şık görünmek sizin...
 2. Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapmamız Gerekiyor ?

  Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Neler Yapmamız Gerekiyor ?

  Bu konu; kış hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, havaların bir ılık bir soğuk geçmesi hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Sıcak havaya aldanıp üşüme ya da soğuk havayı görüp sıcakta terlemeyle birlikte pek çok mikrop ta ne yazık ki harekete geçiyor. Grip ve soğukalgınlığının en çok görülmeye başlandığı kış aylarına nasıl...
 3. kış aylarında kilo almamak için neler yapmalıyız

  kış aylarında kilo almamak için neler yapmalıyız

  Melekler, kış geldi geleli kilo almışım ve daha fazla almak istemiyorum yardım edin ne olur, kış aylarında kilo almamak için nelere dikkat etmemiz gerekir :S
 4. Kış için şifalı tarifler

  Kış için şifalı tarifler

  vücut direncini artıran tarifler,zinde kalmak için bitkisel öneriler,hastalıklardan korunmak için bitki çayları,gripten koruyan kürler,soğuk algınlığına iyi gelen kürler hakkında bilgiler Mevsim dönüşlerinin yaşandığı bu günlerde hastalıklar yavaş yavaş baş göstermeye başladı.Kronik yorgunluktan tutunda,soğuk algınlığına kadar bir çok rahatsızlıkları bu geçişlerde görmek mümkün.Vücut...
 5. Kışın Dudak Çatlakları İçin Neler Yapılabilir?

  Kışın Dudak Çatlakları İçin Neler Yapılabilir?

  dudak çatlakları, dudak çatlaklarına çare, dudak çatlakları için çözüm Sevgili melekler, özellikle kışın soğuk havalarda, ayazda meydana gelen dudak çatlakları hem kötü görünür hem de acı verir. Gerilen ve kızaran dudaklar cayır cayır yanar. Hele bir de yolma eğiliminiz varsa uzun süre yaralı dudaklarla gezmeniz de kaçınılmazdır. Dudak çatlaklarına çareler önermeden önce bu çatlakların...

Sayfayı Paylaş