Kısa süre önce sezeryen ile doğum yaptım Dikişler sorun çıkarır mı?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kısa süre önce sezeryen ile doğum yaptım Dikişler sorun çıkarır mı?
sezeryan doğumdan sonra tekrar gebe kalma,sezeryan doğumdan sonra ikinci gebelik,sezeryan doğumdan sonra ikinci hamilelik hakkında bilgiler


ss.jpg

Sezeryan ameliyatı öncesi ve sonrasında kadınların en büyük korkusu dikiş izlerinin kalıcı olması ve uzun süreli rahatsızlık yaratmasıdır. Sezeryan ameliyatlarında cilt ve cilt altı dokular farklı yöntemler kullanılarak dikilmektedir.
Genellikle sık sorulan sorulardan biriside, kısa süre önce sezeryan ile doğum yaptım, tekrar hamileyim, dikişler sorun çıkarır mı şeklindedir. Yazımızda sezeryan ameliyatı ve sonrasında gebelikle ilgili bilgiler yer almaktadır.


Kısa süre önce sezeryan ile doğum yaptım. Tekrar hamileyim, dikişler sorun çıkarır mı?
Sezeryan ile doğumda cilt, cilt altı, uterus ve fasya gibi dokulara dikişler atılmaktadır. Ameliyat sonrasında epitel tabakanın iyileşme sürecine girmesi 2-4 gün arası sürmektedir. Ancak dikiş sırasında kullanılan yöntem ve yapılan ameliyat, bu süreci etkilemektedir.
Günümüzde en sık kullanılan yöntemler arasında tel zımba ve estetik dikiş yer almaktadır. Estetik dikişte kendiliğinden eriyebilen materyaller kullanılırken, tel zımba yönteminde ise tel zımba şeklinde ilmekler kullanılmaktadır.


Dikişlerin patlaması yada açılması
Ameliyat sonrası atılan dikişlerin açılması çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak hangi dikiş yönteminin kullanıldığı ve hastanın bu süreçte kendine ne kadar baktığı belirleyici unsur olarak öne çıkar. Genellikle dikişlerin açılması durumunda birkaç dikiş atılması gerekebilir.
Tekrar hamileyim, dikişler sorun çıkarır mı?
Sezeryan ameliyatı sonrasında kadın doğum uzmanlarının yeniden gebe kalınması için önerdiği süre en az 2 yıldır. Bunun temel sebebi, sezeryan ile açılan dokuların tam manasıyla yerine gelmesinin ortalama iki yıl sürmesidir. Yaranın tam anlamıyla iyileşmeden baskıya uğraması bebek ve anne sağlığını riske atabilir.
Sezeryan ile doğum sonrası tekrar gebe kalındıysa, mutlaka düzenli olarak doktor kontrolüne girmeniz gerekir.
 
Üst