Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Kişilik Bozuklukları Nedenleri nelerdir?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kişilik Bozuklukları Nedenleri nelerdir bu konuda bana acil tarafından bilgi verecek olan arkadaşlarıma şimdiden tşkler.

   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kişilik Bozuklukları hakkında bilgi
  Kişilik Bozukluklarının nedenleri nelerdir


  Kişilik, bir insanın kendine özgü olan genel psikolojik özellikleri, yaşam biçimini oluşturan ve alışkanlık haline getirmiş olduğu, bilinçli veya bilinçdışı bütün düşünce ve davranış kalıplarıdır.

  Kişilik bozukluklarının nedeni multifaktoryeldir. Bazen biyolojik belirleyiciler bulunmaktadır. Genetik, perinatal travma, ensefalit veya kafa travması suçlanan bazı biyolojik faktörlerdir. Tek yumurta ikizlerinde yüksek oranda eş hastalanma görülür. Gelişimsel öyküleri sıklıkla bireysel zorluklar ve aile sorunlarını gösterir.

  Kişilik Bozuklukları Türleri

  Paranoid Kişilik Bozukluğu : Kuşkucu, alıngan ve kuruntulu kişilerdir.

  Şizotipal Kişilik Bozukluğu : Düşünce ve davranışlarında garip, olağan dışı özellikler taşıyan, zor ilişki kuran kişilerdir.

  Şizoid Kişilik Bozukluğu : Yaşam boyu yakın ilişkilerden uzak durma, içe kapanıklılık, duygulanımda kısıtlılık ve insan ilişkilerinden rahatsız olma ile kendini gösterir.

  Kaçınan Kişilik Bozukluğu : Bu bozukluğa sahip kişiler toplum içinde olumsuz değerlendirilmekten korkan, utangaç, çekingendirler. Toplumda çirkin, anlamsız görünmekten, yanlış bir şey yapmaktan korkarlar ve heyecanlanırlar.

  Sınır (Borderline) Kişilik Bozukluğu : Bu kişilik bozukluğunda, bireyin kimlik duygusunda, ilişkilerinde ve duygulanımında süregen bir dengesizlik vardır.

  Bağımlı Kişilik Bozukluğu : Yalnız başına kararlar veremeyen, girişim yapamayan, eyleme geçemeyen, sorumluluk alamayan kişilerdir.

  Antisosyal Kişilik Bozukluğu : Psikopatik ve sosyopatik kişilik bozukluğu ile eş anlamlıdır. Temel özellikleri sürekli bir biçimde topluma karşı ve suç niteliği taşıyan eylemlerde bulunmalarıdır.

  Narsistik Kişilik Bozukluğu : Kendilerini fiziksel ve ruhsal yönden aşırı beğenen ve üstün gören, sürekli beğeni, ilgi ve onay bekleyen; gittikleri her yerde hemen özel bir yeri hak ettiğine inanan kişilerdir.

  Histrionik Kişilik Bozukluğu : Histrionik kişilik bozukluğunda dikati üzerine çekme isteği ve çabaları, olayları büyütmeye, dramatize etmeye, yalan öyküler anlatmaya eğilim, abartılmış duygular tepkiler ve beden, yüz hareketleri gibi özellikler bulunur.

  Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu : Temel özellikleri duygusal kısıtlılık, aşırı düzen tutkusu, titizlik, inatçılık ve kararsızlıktır.

  Depresif Kişilik Bozukluğu : Kötümser, yaşamdan zevk almayan, görevine bağlı, kendinden kuşkulanan ve sürekli mutsuz kişilerdir.

  Pasif- Agresif Kişilik Bozukluğu : Bu kişilik bozukluğunda öfke, kin ve saldırganlık duyguları daha çok pasif direnişli davranışlarla dolaylı olarak dışa vurulur.


  Kişilik bozuklukluklarının temelinde bu hastalığa sahip olan insanların rahatsızlıklarını farketmemeleri yatar. Aksine kişi daha çok kendisini koşulların kurbanı olarak görme eğilimindedir. Herhangi bir kişilik bozukluğuna sahipseniz, insanların sizi haksız yere suçladığını, eleştirdiğini ve reddettiklerini düşünüyor olmanız yüksek bir ihtimaldir. Daha önemlisi kendinizi açıklanamayan bir şekilde tatmin olmamış, mutsuz, huzursuz, doymamış hissedersiniz. Bütün bunları yaşarken, normal bir insan olarak yaşamınızı sürdürebildiğiniz için sizin ve çevrenizdekilerin aklına profesyonel bir yardım alabileceğiniz ve hayat kalitenizi yükseltebileceğiniz fikri gelmez.
   
Kişilik Bozuklukları Nedenleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kişilik bozuklukları nedir bilgiler

  kişilik bozuklukları nedir bilgiler

  kişilik bozuklukları Kişilik kavramı, bireyin kendine özgü olan ve başkalarından ayırt edilmesini sağlayan özellikleri içerir. Kişiliğin oluşumu doğum öncesi, doğum sonrası ve çocukluk çağındaki fiziksel koşullar ve öğrenme etkenleriyle biçimlenir. Kişilik bozukluğunun tam ve geçerli bir tanımını yapmak güçtür. Kişilik bozukluklarında görülen ortak özellikler şöyle sıralanabilir:...
 2. kişilik bozuklukları

  kişilik bozuklukları

  Kişilik kavramı, bireyin kendine özgü olan ve başkalarından ayırt edilmesini sağlayan özellikleri içerir. Kişiliğin oluşumu doğum öncesi, doğum sonrası ve çocukluk çağındaki fiziksel koşullar ve öğrenme etkenleriyle biçimlenir. Kişilik bozukluğunun tam ve geçerli bir tanımını yapmak güçtür. Kişilik bozukluklarında görülen ortak özellikler şöyle sıralanabilir: -Davranışların benliğe yerleşmiş...
 3. Kişilik Bozuklukları

  Kişilik Bozuklukları

  organik kişilik bozukluğu Kişilik bozukluğuna ilişkin belirti, bulgu ve davranışlar geç çocukluk ya da gençlik çağında ortaya çıkar, daha sonraki çağlarda belirgin duruma gelerek sürer. Paranoid kişilik bozukluğu gösteren insanların temel özellikleri arasında aşırı gurur, bencillik, çevreye yüksekten bakma, kibir, alınganlık, hatalı yorum, kuşku, suçlama, saldırı ön planda yer alır. Bu...
 4. Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Her insan belli ölçülerde kendini sever ve beğenir. Bunda olağan dışı bir durum yoktur. Fakat bu beğeni sınırları fazla aşıyorsa o zaman ortada ters giden bir şeyler var demektir... Narsistik kişilik bozukluğu kişinin kendini aşırı önemli olarak gördüğü ve devamlı olarak taktir edilmeyi beklediği bir zihinsel problemdir. Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kimseler kendilerinin...
 5. Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?

  Çekingen kişilik bozukluğu nedir ?

  çekingen kişilik bozukluğu,çekingen kişilik bozukluğu nedir,çekingen kişilik bozukluğu tedavisi,çekingen kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir Çekingen kişilik bozukluğu; uzun soluklu yetersizlik hissinin yaşanması olarak tanımlanmaktadır. Başkalarının kendileri hakkında ki düşüncelerine karşı oldukça hassaslardır.Çekingen kişi bozukluğu olan kişi utandırıcı bir durumla karşılaşma korkuları...

Sayfayı Paylaş