1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kışın Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  deri ayakkabı bakımı ayakkabı nasıl yapılır kokan ayakkabılar nasıl temizlenir kokan deri temizlenir Kış geldi yağmur çamur derken ayakkabılarımız çok fazla kirlenecek peki ama kışın ayakkabılarımızı nasıl temizlemeliyiz...Kışlık ayakkabı bakımı nasıl olmalı :tik:

  < Konu Resmi..>  Önce uygulayın
  Yapacağımızı söyleriz ancak çok nadiren yaparız. Cila ve yumuşatıcılar özellikle kış zamanında gereklidir fakat satıcılar bize bunları önerdiklerinde "Evde birkaç tane var." diyerek başımızdan savarız. Muhtemelen vardır da ancak çok nadiren kullanırız. Arkadaşlar artık cilayı kullanmanın zamanı geldi. Ayakkabı cilalarını kullanarak ayakkabılarımıza deriyi nemlendiren ve çok ıslak durumlarda koruyucu bir kılıf hazırlamış oluruz. Haydi bir şişe ayakkabı cilasını alalım ve kışın en çok yapılan ayakkabı bakımını yaparak o bize vurmadan işe koyulalım. Ayakkabıları kurtaran püf nokta: Ayakkabınızın derisini ve yatırımınızı korumak için ilk kışında ayakkabılarınızı cilalayın.
  Hemencecik temizleyin

  Kaldırımın üstünde yürümeli ve hemencecik pürüzsüz derinin üzerine yerleşen toprağı silmeliyiz. Her birimizin kılları iyi olan bir fırçası olduğu için aslında her bir deri rengi için bir fırça olmalı bu taktiği uygulamak kolaydır (Eğer fırçanız yoksa bir fırça sahibi olmanız için bu size itici bir güç olur). Tuzu ve tozu silmek cilanın içine nüfuz etmeden önce sorunlu parçacıkları uzaklaştırmanızı sağlar. Kulağa önemsiz gelse de konu kışın ayakkabı bakımı olunca önemsizden öte gerekli bir adımdır. Ayakkabı kurtaran püf nokta: Ayakkabılarınızı çıkarırken elinizin altında olabilmesi için fırçaları giysi dolabınızın en altında saklayın veya ayakkabı kalıplarınız olmadan.
  Hava ile kurutun
  Kışın ıslak caddeleri ayakkabıları sırılsıklam yapar; bu kaçınılmaz bir durumdur. Yine de ayakkabılarımızı çabuk kurumak gibi McGuyver'ımsı bir yaklaşımdan uzak durmamız gerekir. Bu demek oluyor ki ıslak bir deri ayakkabıyı kuruma işlemini hızlandırmak için hiçbir zaman bir ısıtıcının yanına koymamalıyız bunu yapmak deriye çok ciddi biçimde zarar verecektir! Uygun bir kışlık ayakkabı bakımı için nemli deri ayakkabılarınızı hava ile kurutmanız gerektiğini unutmayın. Anlık memnuniyet ihtiyacımıza karşı bir metod olsa da bunu hakkını veren anlık bir parlama olarak ele almamız gerekir.
  Ayakkabı kurtaran püf nokta: Seyahat ederken nemli ayakkabılarınızın içine gece boyunca kururken ayakkabının şeklini koruyabilmesi için eski bir gazete parçası yerleştirin.
  Çok ağır iklimi olan bölgelerde ayakkabılarınızda her kış eninde sonunda tuz çizgileri oluşur. Her oyunda iki dakikalık uyarıyı beklemek gibi birşeydir bu. Tuz izleri nemli bir bez ile kolayca alınabilir. Aslında ileriyi düşünebilenler temiz nemli bir bez (veya fırça) kullanarak üst yüzeyi nazikçe silerek aşırı tuzlu ortamlarda tuzun gelip birikmesine fırsat vermeyebilirler.
  Ayakkabı kurtaran püf nokta: Tuz giderici ürünler işe yarar ancak bire bir ölçüyle hazırlanmış sirke ve su solüsyonu da aynı etkiyi verecektir.
  Süet kullanmayın
  Her deriye aynı bakım uygulanmaz. Süete hoş kışlık bir tekstil düz deriler gibi aynı bakım teknikleri uygulanmaz. Esasen yapısının bozulmaması için tamamen ıslanmasından kaçınmamız gerekir. Evet bu kısıtlayıcı bir durum ancak alternatiflerimiz sınırlı. Yine de süet ayakkabılarımızı giyeceğiz ve onlar da kirlenecekler; fakat bir fırça veya bir cila burada çözüm olmaz. Süeti temizlemez için bir kalem silici lekeleri ve pürüzleri yok edecektir; tırnak törpüsü de işe yarayabilir.
  Ayakkabı kurtaran püf nokta: Kışın süet üzerindeki yıpratıcı etkiler ile savaşabilmek için tüyleri düzleşir veya zarar görürse havaya kaldırabilmek için kuru bir diş fırçası kullanın.
  Şimdi koklayın
  Bu içinden çıkılmaz bir durumdur: Yün çoraplar soğuk kışı tamamlarlar ancak ayakkabılar üzerinde ters etki de yapabilirler. Kalın kumaş ayaklarınızı ısıtırken terlemesine de sebep olur ki bu da ayakkabının kokmasına yol açar. Kokan ayakkabılar pek de arzu edilen birşey değildir ve dışarıdaki ıslak şartlar bu sorunla birleşir. Bu yüzden bu kış kışlık ayakkabı bakımında bu konuya önem gösterin ve kokuyu alacak basit çözümlerden yararlanın. Ayakkabılar bütünsel bir çözüm sunar ancak talk pudrası sorunu ortadan kaldırıcı bir etki yaratır. Her iki şekilde de kokular azalacak ve ayakkabınızın giyilebiliriliği artacaktır.
  Ayakkabı kurtaran püf nokta: Koku sözkonusu olduğunda ayakkabınızın içine kurutucu bir bez koyun; bez kokuyu alacak ve bezin güzel kokusu onu çıkarana kadar geçmeyecektir.
  Kar ayakkabıları
  Bu kış mevsimin zorlu şartlarına karşı duralım. Açıkça bunu etrafta kar ayakkabıları ile gezerek yapabiliriz fakat bunu kış için hazırlanmış ayakkabılarla da yapabiliriz ve bu basit adımlar o noktaya ulaşmamız için gerekli olan araçlardır.


   
Kışın Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kışın saç bakımı nasıl yapılır???

  Kışın saç bakımı nasıl yapılır???

  Soğuk hava, saç türlerinde olumsuz değişikliklere neden olur. Yağlı saçlar daha çabuk yağlanır, kuru saçlar daha çok kurur ve uçları kırılır. Bu nedenle kış aylarında saçlarımıza özel bakım yapmalıyız. Kışın saç bakımı için bitkisel maskelerden faydalanabilirsiniz. Yaptığınız bakımlardan yüksek performans alabilmek için aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmenizi öneriyoruz. Saçlarınızı...
 2. Kışın Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

  Kışın Ayak Bakımı Nasıl Olmalı

  Bütün vücudumuzun yükünü taşıyan ayaklarımıza gerekli özeni gösteriyormusunuz kızlar...Kış mevsiminde gün boyunca kalın ayakkabıların, su geçirmez botların ve çizmelerin içinde kapalı kalan ayaklarımızda; şişme, cilt kuruluğu ve kötü koku gibi olumsuz durumlar görülebilir... Bu nedenle özellikle kış aylarında ayak bakımına daha fazla özen göstermek gerekir... Ayağımızdaki bir nasır, tırnak...
 3. Kış Aylarında Sıcak Yağ İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  Kış Aylarında Sıcak Yağ İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  yağlarla saç bakımı, yağlarla saç bakımı nasıl yapılır, saç bakımı Sevgili melekler, daha önce duydunuz mu bilmiyoruz ama kızgın yağ tedavisi cansız saçlar için eskilerden kalma etkili bir yöntem. Ev yapımı sıcak yağ tedavisini rutin hale getirdiğiniz takdirde bir süre sonra saçlarınızın parladığınız, hacim kazandığını göreceksiniz.. Hint yağı veya avokado yağı ile sıcak yağ tedavisi,...
 4. Saçlara kış bakımı nasıl yapılır ?

  Saçlara kış bakımı nasıl yapılır ?

  saçlara kış bakımı,kış aylarında saç bakımı,saç bakımı kış aylarında nasıl olmalıdır,kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır Saçlarımızın aynı cildimiz gibi yoğun ilgiye ve korunmaya ihtiyacı var. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, genetik mirasımızın farklı olması dolayısıyla, kişilerin değişen mevsimlerde farklı saç bakımlarına ihtiyaç duyacağını söylüyor. Saçlarımız sonbahar yaprakları gibi...
 5. Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

  Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

  Şık, dayanıklı ve hava alabilen yapısı ile oldukça sağlıklı olan deri ayakkabılar doğru kullanılmadıklarında bu özelliklerini zamanla yitirirler. Deri ayakkabıların uzun süre kullanılabilmeleri ve özelliklerini koruyabilmeleri için bakımlarının doğru şekilde yapılması gerekir. Deri ayakkabı bakımının en önemli noktası, giyilen ayakkabıların dinlendirilerek giyilmesidir. Bunun için bir gün...

Sayfayı Paylaş