1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  kışın çektiğim başağrılarının çözümü varmı?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Kış mevsimi demek benim için kabus demek.Yaz boyu son derece rahatken kışın zaman zaman başım ağrıyor, çok rahatsız oluyorum.Dr stres falan diyor da stres bir tek kışın mı olur canım ?:S
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Kışın Baş Ağrısından Korunma Yolları
  Kışın soğuk kirli ve kuru hava baş ağrısı şiddetini arttırıyor. Soğuk havalarda baş ağrısı görülme sıklığında yükseliş olduğunu belirten doktorlar, özellikle soğuk havada tetiklenen migrene dikkat çekiyor...

  Baş ağrısı en çok migren ve gerilim tipi şeklinde ortaya çıkıyor. Gerilim tipi baş ağrıları daha çok sinirsel nedenlerle oluyor ve hafif geçiyor. Sıkıştırıcı bir ağrı olmuyor, zonklamıyor, bulantı yapmıyor, başı oynatmakla artış göstermiyor, çok şiddetli geçmiyor. Bu tip ağrıların stresle bağlantılı olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, sadece gerilim tipi baş ağrısı yaşayanların migren ağrısı yaşayanlardan daha az olduğunu söylüyor.

  Soğuk havanın baş ağrısını tetikleyebildiğini ancak lodos kadar etkili olmadığını vurgulayan Prof. Ertaş, "Sadece gerilim tipi ve stresten baş ağrısı çekenler için soğuk bir tetikleyici değildir ama migren için tetikleyici olabilir" diyor.

  FELÇ RİSKİ VAR
  Prof. Ertaş'a göre, bir ayda ikiden fazla atağı oluyorsa hastı mutlaka düzenli tedaviye alınmalı. Her gün ilaç alınarak migren ortadan kaldırılmaya çalışılmalı. Bir ayda iki defadan daha az ağrı çekenler de doktora gitmeli. Migren hastalarının beşte birinde 'auralı' diye tabir edilen baş ağrısı görüldüğünü söyleyen Ertaş, hastalıkta felç riski olduğuna dikkat çekiyor ve şu bilgileri veriyor:

  "Bu hastalarda bir tarafı görememe, göz ışık çakma, çizgiler görme gibi belirtiler oluyor. Bu belirtileri olanlar, doğum kontrol hapı, östrojen içeren ilaçlar veya sigara kullanıyorsa, bu davranışlarda bulunmayanlara göre 15 kat fazla felç riskiyle karşı karşıya kalıyor. Auralı migreni olan bir kadın hem doğum kontrol hapı kullanır hem de sigara içerse bu risk 30 katına kadar çıkabiliyor. Bu yüzden migrenin tipinin ayırt edilmesi önemli. Özellikle auralı migreni olanlar ayda bir ya da iki ayda bir ağrı çekiyorlar. Sık ağrı çekmedikleri için 'Doktora gitmeme gerek yok' diye düşünmemeliler.

  BU KURALLARA UYUN, BAŞ AĞRISINDAN KORUNUN

  • Soğuk ve rüzgarlı havalarda başınızı bere, atkı gibi koruyucu bir şeyler örtün.

  • Sabah banyo yapıp sokağa çıkmayın. Gece banyo yaptığınızda saçınızı iyice kurutun. Banyo yapıp dışarı çıkarsanız başınız, soğuğu esintiyi daha çok hissedecektir.

  • Rüzgarda durmayın. Başa doğrudan gelen rüzgarı önlemek çok önemli.

  • Ev veya araçta klimayı doğrudan yüzünüze üfletmeyin. Çok şiddetli çalıştırmayın.

  • Migreninizi lodos tetikliyorsa o gün dışarı çıkmamaya çalışın. Kapıyı bile açıp o havayı içeri aldığınızda evinizde lodosun etkisini yaşama ihtimaliniz var.

  • Araba yolculuğunda pencereyi esintiyi hissedeceğiniz şekilde açmayın. Kapalı ortam migren için tetikleyici olabilir. Ama yine de arabada içeri hava girsin diye doğrudan yüzünüze esecek şekilde camı açmayın.

  • Saç kurutma makinesini ılık ayarda kullanın. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Vücut ısısına yakın olmalı ve hızlı üflememeli.

  • Jöle sürmeyin. Çünkü jöle iletkenliği artırıyor."
   
kışın çektiğim başağrılarının çözümü varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kış hastalıklarına karşı çözüm

  Kış hastalıklarına karşı çözüm

  Kış mevsiminde oldukça sık rastladığımız solunum yolu enfeksiyonları ve çözümlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler... Evet, kış hastalıklarından nasıl korunabiliriz; buyrun öğrenelim:) Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, genellikle kışın görülen solunum yolu enfeksiyonları ve korunma yolları hakkında Takvim'e bilgi verdi. Nezleyseniz...
 2. Kış çayı tarifi varmı sitenizde ?

  Kış çayı tarifi varmı sitenizde ?

  Malum havalar soğudu ve aksırıklar tıksırıklar, hapşurmalar, burun tıkanıklıkları ve akmaları da başladı. Çalıştığımız için daha çabuk hasta oluyoruz. Sizden ricam bana kış çayı tarifi vermeniz. Hani şu bol vitaminli, hastalıkalra karşı koruyucu özelliği olan..
 3. bademcik iltihabı için doğal bitkisel çözümleriniz varmı?

  bademcik iltihabı için doğal bitkisel çözümleriniz varmı?

  Selamlar. Bademciklerim sık sık iltihaplanıyor ve ben artık ilaç yutmaktan bıkmış durumdayım.Acaba evde kendi kendime uygulayabileceğim bitkisel çözümler varmı?
 4. Tüp bebekte kalitesiz yumurtaya çözüm varmı?

  Tüp bebekte kalitesiz yumurtaya çözüm varmı?

  kötü evr nedir,kötü yumurta nedir,kalitesiz yumurta nedir,yumurtlama bozuklukları,yumurtlama sorunları,sağlıksız yumurtanın nedenleri,kalitesiz yumurta hakkında bilgiler Kadınlar belli bir yumurta sayısı ile doğarlar ve vücutlarında yeni yumurta yapımı gerçekleşmez. Yumurtalık içindeki yumurtaların sayısının ilerleyen yaşla beraber azalması normal bir fizyolojik süreçtir. Çocuk sahibi...
 5. Başağrısına ilaçsız çözüm

  Başağrısına ilaçsız çözüm

  Baş ağrısının en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenir. Ancak şiddetli baş arısında hemen herkesin aklına ilk gelen hastalık migrendir. Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısına görmede bozukluklar, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik eder. Yine birçok migren atağından önce depresif ruh hali, ani duygusal oynamalar, susamışlık hissi, sık idrar çıkma, esneme...

Sayfayı Paylaş