Kışın Dudak Çatlakları İçin Neler Yapılabilir?

Kışın Dudak Çatlakları İçin Neler Yapılabilir?
dudak çatlakları, dudak çatlaklarına çare, dudak çatlakları için çözümSevgili melekler, özellikle kışın soğuk havalarda, ayazda meydana gelen dudak çatlakları hem kötü görünür hem de acı verir. Gerilen ve kızaran dudaklar cayır cayır yanar. Hele bir de yolma eğiliminiz varsa uzun süre yaralı dudaklarla gezmeniz de kaçınılmazdır. Dudak çatlaklarına çareler önermeden önce bu çatlakların sebepleri hakkında sizleri biraz bilgilendirelim...


dudak-çatlakları.jpg
Dudak çatlaklarının sebepleri

-Vucudun Aşırı derecede su kaybetmesi
-Uzun süre birşey yememe veya içmeme
-Kuru hava
-Diş hastalıkalrı
-B12 vitaminin eksikliği
-Havaya veya herhangi bir şeye karşı alerji
-Kuru ve soğuk hava
-Dudak ısırma ve dudakalrı dil ile yalayarak ıslanma
-Yüksek sıcaklıklar ve güneşe maruz kalma


Çözüm önerisi olarak ilk yapılması gereken bu nedenleri bilerek hareket etmektir. Ancak yinede kuru dudaklar için size bir çözüm önerimiz var. Aloe vera suyu, salatalık suyu, neem (Azadirachta indica ) özü ile kuru dudaklarınızı ovabilirsiniz. Gece yatmadan önce sür yagı veya tereyagı ile hafifçe ovabilirsiniz. Buna ek olarak gliserin veya süt içinde gül yapraklarını ezip yoğun kıvam haline getirerek dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu sayede dudaklarınız hem pembe görünmesini sağlayabilir hemde nem kaybını önleyebilirsiniz.

Dudak kurumasının tedavisinde bal da önemli bir rol oynar. İlk olarak dudaklarımıza balı sürüyoruz. Biraz beklettikten sonra vazelin sürüyoruz. Sürdüklerimiz kuruduktan sonra ılık su ile güzelce duruluyoruz. Günde iki üç kere ve bir kaç hafta olmak kaydıyla bu yöntemi deneyin. Sonrasında dudak çatlaklarınızı önlediğinizi göreceksiniz. Özellikle soğuk havalarda nemlendirici ile takviye yapabilirsiniz.

Dudak çatlakları oluştuğunda yapılmaması gerekenler

-Dudaklarınızı dilinizle yalayıp ıslatmayın.
-Dudaklarınızın kurumasına sebep olacak rujlardan uzak durun.
-Dudaktaki deriyi soymayın.
-Diş macununuzu kontrol edin. Yan etki olarak dudakalarınızı kurutuyo olabilir.
-Dudaklarınızın derisini kazımak için dişlerinizle kazımayın.
 
Üst