Kışın güneş kremi kıullanımı hakkında merak edilen herşey burada!

  • Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Forum Okuru
Kışın güneş kremi kıullanımı hakkında merak edilen herşey burada!
kışın güneş kremi kullanımı güneş kremi seçimi en iyi güneş kremi hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Güneş yanıkları için ve cildinizde oluşan güneş lekeleri için önlem olan güneş kremi kullanımı sadece yaz aylarında değil, güneş kremini kış aylarında da kullanın arkadaşlarım. Meleklermekani.com olarak, sizlere daha önce güzel bir cilt için güneş kremi kullanımı hakkında önerilerde bulunmuş ve güneş kremi alırken nelere dikkat etmeli konusunda da bilgiler aktarmış, en iyi güneş kremi hangisi diye merak eden arkadaşlarımızın sorusuna yanıt vermiştik. Bunların yanı sıra güneş kremi kaç faktör olmalı diyenler içinde bilgilere yer vermiştik. Şimdi ise yine güneş kreminin önemini hatırlatıyoır ve sadece yazın değil kışın güneş kremi kullanımı olsun diye, kış aylarında da güneşin zararlı ışınlarından korunmanız için kış aylarında güneş kremi kullanımı bilgileri aktarıyoruz arkadaşlarım.

krem-21d.jpg
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşın Köktürk, özellikle yaz aylarında kullanımı artan güneşten koruyucu kremlerin kışın da tercih edilmesinin faydalı olacağını bildirildi.

Prof. Dr. Köktürk, güneş ışınlarından korunmanın cilt sağlığı açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Güneş ışınlarının cildin kırışmasına ve yaşlanmasına neden olduğunu belirten Köktürk, "Aslında yaşlanmayı önleyici krem kullanılacağına güneşten koruyucu kremler kullanılırsa kırışıklıklar daha geç oluşur" dedi.

Güneş ışınlarının deride her zaman aynı etkiyi yaptığını ifade eden Köktürk, şöyle konuştu:"Güneş ışınlarının cilt üzerindeki etkisi sıcaklıklarla ve mevsimlerle ilgili değil. Bu nedenle güneş ışınlarının yoğun olduğu yaz mevsiminin yanı sıra kışın da güneşten koruyucu kullanmak önem taşıyor. Kış güneşi de olsa hatta direkt güneş ışığı gelmese bile korunmak gerekiyor. Çünkü ışınlar buluttan bile geçiyor. Bu nedenle koruyucu kremlerin en azından güneş gören el, yüz gibi yerlerde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Sonuçta koruyucular, güneşin zararlı etkilerini önleyen birtakım maddeler katılmış ajanlardır. SPF (Sun Protective Factor) yani güneşten koruyucu faktör diye ifade edilen koruma değerleri var. Bunlar 30-40-50 diye belirtiliyor. Ayrıca ultraviyole A ve B değerleri de var. Koruma faktörünün en az 30 olması önem taşıyor. Yüksek olması pek önemli değil. Ancak SPF değeri 30’dan düşük koruyucu kullanmamakta fayda var."

"Evden çıkmadan yarım saat önce sürülmeli"

Prof. Dr. Köktürk, güneş koruyucu kremlerin genellikle 2-2,5 saat etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Koruyucu kremi sabah evden çıkarken sürüp "gün boyu etkisini gösterecek" diye düşünmemek gerektiğini belirten Köktürk, şunları kaydetti:"Bu durumda beklenen etki elde edilemez. Bunlar için kimi yerlerde ’4 saat etkili, tüm gün etkili’ diyorlar. Tüm gün pek etkili olacağını sanmıyorum ama 4 saat olabilir. Evden çıkmadan yarım saat önce sürülürse tam fayda sağlanmış olur. Güneş koruyucu kremlerin kullanımının yaygınlaşması derinin sağlığı açısından fayda sağlayacaktır. Bu nedenle yaz aylarının bittiği şu günlerde kullanımının azalacağını düşündüğümüz koruyucu kremlerin kış aylarında da kullanılması cilt sağlığı açısından önem taşıyor."
 
Üst