Etiketler:
 1. Beyazca

  Beyazca Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  612
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Kısırlık erken müdahale ile önlenebilir

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında Beyazca tarafından paylaşıldı.

  dr özgür atlı özgür atlı drözgür doktor Kız ve erkek çocuklarda ergenliğe geçiş sırasında görülebilecek bazı sorunlar; ilerleyen yaşlarda normal yollarla anne baba olabilmelerini doğrudan etkiliyor. Her çocuğun daha ergenlik çağında, üreme sağlığı konusunda anne babalarının yönlendirmesiyle uzman doktorlar tarafından takip edilmesi gerekiyor.
  Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbı Direktörü Op Dr. Osman Denizhan Özgün, ergenlik çağındaki çocuklarda görülebilecek ve ilerleyen yaşlarda kısırlığa neden olabilecek “ergenlik gecikmesi, erken ergenlik, aşırı kıllanma, erkekler çocuklarda meme büyümesi ve düzensiz adet kanamaları” gibi rahatsızlıklar ve dikkat edilmesi gereken konularda bilgi verdi.
  Ergenlik gecikmesi: Kızlarda 13.5, erkeklerde 14 yaşında hâlâ ergenlik bulgularının başlamaması söz konusudur. Nedeni yapısal ya da ailevi olabileceği gibi bazı doğumsal ya da hormonal hastalıklar olabilir. Mutlaka hekime başvurulmalıdır. Beslenme bozuklukları, aşırı egzersiz ve süreğen hastalıklar da ergenlik gecikmesine neden olabilir.
  Erken Ergenlik: Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik bulgularının ortaya çıkmasıdır. Kızlarda genelde erken dönemde tek veya çift taraflı meme gelişimi, erkeklerde testislerde büyüme ve genital bölgede kıllanma gözlenir. Bu durumda mutlaka çocuk endokrin hekimi tarafından muayene gereklidir. Kızlarda genelde neden saptanamazken, erkeklerde çoğunlukla altta yatan bir hastalık vardır. Boy kısalığı ve psikolojik sorunlara neden olduğundan tedavisi gereklidir.
  Aşırı kıllanma: Kızlarda görülür. Yapısal, ailevi ve etnik özelliklere bağlı olabileceği gibi hormonal dengesizlikler de söz konusu olabilir. Aşırı olduğunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.
  Erkeklerde meme büyümesi: Adölesanın erken evrelerinde sık görülür. Genellikle geçici bir hormonal düzensizlik söz konusudur. Çoğunlukla kendiliğinden düzelebilir ancak hekim izlemi gereklidir.
  Düzensiz adet kanamaları: Kızlarda özellikle ilk adet görmeyi izleyen 1-3 yıl içinde sık görülür. Aşırı kanama ya da düzensizliğin uzun sürmesi kansızlık gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden hekimin izlemi gereklidir.
  Kız çocuklarında dikkat edilmesi gereken durumlar ve önemli hastalıkların takibi;

  - Tüberküloz (TBC) infertiliteye neden olabilir. Rahimiçi yapışıklıklara, adet düzensizliklerine ve bozulmuş rahimiçi doku hasarıyla, tekrarlayan gebelik kayıplarına ve tüplerde doku hasarıyla yapışıklıklara ve tıkanıklıklara neden olur. - Ayrıca vajinal akıntılarda mutlaka rahimi ilgilendiren durumların olup olmadığının teşhisi için doktor kontrolü gerekmektedir.
  - Adet kanamalarının düzensizliği varsa, mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir. Teşhise yönelik testler sonucunda ileriye yönelik kalıcı problemler ekarte edilmelidir.
  - Adet kanamaları sırasında ve kanama harici aşırı ağrılar ihmal edilmemelidir. Doktor kontrolü sonucunda yumurtalığa ait kistler, tüplere ait iltihaplanmalar ekarte edilmelidir.
  - Özellikle kız çocuklarında yumurtalık kisti tespit edilmişse, ameliyat kararları çok dikkatli olarak verilmelidir. Yumurtalığa ait kist ameliyatları, ilerleyen dönemlerde yumurtalık rezerv problemi olarak karşımıza çıkabilir, mümkünse ilaç tedavisi veya gözlem ile takip protokolü uygulanmalıdır. Mutlak ameliyat gerekirse yapışıklıkları önlemek için kapalı ameliyat türü olan laparoskopik uygulamalar tercih edilmelidir. Ve mutlaka kısırlık üzerine çalışmalar yapan infertilite uzmanlarından görüş alınmalıdır.
  Erkek çocuklarında dikkat edilmesi gereken durumlar ve önemli hastalıkların takibi;
  - İnmemiş testis sık görülen, doğumsal bir anomalidir. Görülme sıklığının doğum haftası ve doğum ağırlığı ile ilişkisi vardır. 1500 gram ve altında doğan erkek çocuklarda görülme sıklığı %60-70'leri bulur. Prematürelerde bu oran %33 iken, miadında doğanlarda %3'e kadar düşer. Yenidoğan döneminde %3 iken, 1 yaşındaki erkek çocuklarda görülme sıklığı %1.58 olarak bulunmuştur. İnmemiş testis olguları, fizik inceleme bulgularına göre testisin ele geldiği (torbalara arada inen ve çıkan testisler) ve ele gelmediği olmak üzere iki gruba ayrılır. inmemiş testisin tespiti son derece basit olup, ebeveynler tarafından bebeğin testisinin kontrolü sırasında şüphelenilen her durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır, Özellikle testisin torbalarda hiç olmaması durumlarında mutlaka operasyon gerekmektedir. Operasyon zamanı çeşitli merkezlerde farklılık göstermekle birlikte, 12 ile 18 aylık dönem arasında yapılması önerilmektedir.
  - Orşit (testis iltihabı) sonucunda ilerleyen dönemde kısırlığa aday olabilir, bu nedenle son derece hassas davranılmalıdır ve mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. Yumurtalıkta şişme, hassasiyet ve ateş yükselmesi genellikle orşiti hatırlatır bu bulguların tespitinde derhal doktora başvurulmalıdır. Masum gözüken kabakulak enfeksiyonunun testisleri etkilemesi nadir de olsa beklenir. Etkilendiğinde de özellikle sperm sayısı, hareketi ve şekli bozulabilir, bu da ilerleyen dönemde çocuğun kısırlığa aday olmasına neden olur. Eskiden sık rastlanan bu hastalık kullanılan aşı sonucunda artık eskisi kadar sık rastlanılmamaktadır. Kabakulak aşısı mümkünse yaptırılmalıdır. Orşitin diğer nedenleri genellikle, cinsel yolla bulaşan hastalıklar da (zührevi) dahil olmak üzere bakteriyeldir. Özellik cinsellikle yeni tanışan gençlerin iyi sorgulanması ve cinsel eğitim verilerek cinsel yolla bulaşan hastalıklara sebebiyet verebilecek davranışlardan kaçınılması, orşitten korunmada etkili olacaktır.
  - Testisi etkileyen tıbbi durumlardan biriside hidrosel (testisin su toplaması) halidir. Orşite nazaran ateş ve hassasiyet olmaması nedeniyle, genellikle ihmal edilir. Hidrosel halinde de mutlaka doktora başvurulmalıdır zira sperm yapımını bozabilir.
  - Bir diğer ihmal edilen husus; testise alınan darbelerdir. Bu konu ihmal edilmemelidir, testis dokusunun harabiyeti ve ilerleyen dönemde sperm yapımını etkileyen durumlar söz konusu olabilir.


   
 2. CaRiZmA

  CaRiZmA Vip Melek Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  6.211
  Beğenilen Mesajlar:
  44
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Stuttgart/SIVAS
  Cevap: Kısırlık erken müdahale ile önlenebilir
  Paylasim icin tsk
   
Kısırlık erken müdahale ile önlenebilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocıuklarda işitme kaybına karşı erken müdahale

  çocıuklarda işitme kaybına karşı erken müdahale

  İşitme sistemi doğumda olgunlaşmış durumdadır. İşitmesi normal olan çocuklar doğumdan itibaren dili öğrenmeye başlarlar ve dil öğrenmede, yaşamın ilk 12-18 ayı çocuklarda alıcı (reseptif) öğrenmenin en yüksek olduğu dönemdir. Bebeklerin işitmesi ile ilgili bazı önemli gerçekler: Sağır veya işitme güçlüğü ile doğan bebekler dil öğrenmek için işitme duyularını kullanamazlar. Bu bebeklerde...
 2. Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli!

  Otizmde erken tanı ve müdahale çok önemli!

  otizm ne zaman belli olur Anne-babaların çocuğun gelişimi ile ilgili şüphe ya da endişelerini mutlaka doktora bildirmeleri ve çocuğun, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekim tarafından değerlendirilmesini sağlamaları gerekiyor. Otizm ya da Otistik Spektrum Bozuklukları her 166 çocuktan birinde görülmekte ve görülme sayısı her yıl büyük bir hızla artış göstermektedir. Ancak ne yazık ki, birçok...
 3. Basit bir müdahale ile dinamik bakışlar

  Basit bir müdahale ile dinamik bakışlar

  Yüze yaşlı ifadesi veren gözaltı torbalarından kolay bir ameliyat ile kurtulabiliyorsunuz. Daha derin ve canlı bakışlar için cesaretli olmanız gerekiyor.... Yıllara yenik düşen göz kapakları, geçmişin izlerini bakışlara yansıtıyor. Ancak daha derin ve dinamik bakışlara sahip olmak isteyenlere hem alt, hem de üst göz kapağı estetiği yapıldığını söyleyen Çamlıca Medicana Hastanesi Plastik...
 4. Kısırlığa doku hücresinden sperm ile çözüm

  Kısırlığa doku hücresinden sperm ile çözüm

  tese sonrası sperm üreten bitkiler sperm üretici bitkisel ürünler uretıcı Tıpta kısırlığa çare olarak yeni bir dvrim yaşanıyor Farklı yöntemlere başvuran uzmanlar şimdide Kısırlığa doku hücresinden sperm ile çözüm ürettiler Haberle ilgili detaya geçiyorum şimdi: Menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastalardan testislerden cerrahi yöntemle alınan dokudan sperm elde edilmesine TESE deniyor....
 5. Only ile yazı erken getirelim

  Only ile yazı erken getirelim

  only giyim markası Yazı hatırlatacak birçok şey göstermek isterim kızlar ama şimdilik giyim ile başlayalım yaz esintileri only nin koleksiyonunda.:D

Sayfayı Paylaş