Kısırlık nedenleri nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Kısırlık nedenleri nelerdir?
çocuk sahibi olamama nedenleri,çocuğum neden olmuyor,kısırlık sebepleri,kadına bağlı kısırlık,erkeğe bağlı kısırlık,çocuk sahibi olamama hakkında bilgiler



k.jpg





Kadına bağlı sorunlar
Kadında en sık görülen kısırlık sebebi yumurtlamada meydana gelen bozukluklardır. Yumurtlama problemi; yumurtanın hiç olmaması ya da düzensiz ve az olması olarak açıklanır.

Tüplerin hasarlı ve tıkanık olması
Kadının eğer tüplerinde kısmen veya tamamen tıkanıklık varsa sperm ile yumurtanın buluşması engellenir böylelikle gebelik mümkün olmaz. Ülkemizde çocukluk çağında alınan verem mikrobu da tüplerde hasar oluşmasına sebep olabilir.

Endometriozis
Endometriozis rahim içini döşeyen dokunun (Endometrium) rahim dışında gelişmesi olarak ifade edilir. Endometriozisi olan kadınların kısırlık tedavisi görmesi gerekir.

Rahime ait problemler
Rahim ağzındaki yapısal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgıya (Mukus) ait bozukluklar kısırlık sebebi olabilir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmış olan cerrahi müdahaleler de kısırlık sebebi olabilir.

Alerjik nedenler
Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte teşhisleri ve tedavileri zordur.Kısırlık problemi ile başvuran çiftlerde‚ kısırlık nedenlerini araştırmak için çiftlere bir takım testler yapılır. Erkeklere sperm analiz testi yapılır. Bu analiz ile eğer var ise sperm üretimindeki sorunlar teşhis edilmeye çalışılır. Spermin sayısına‚ şekline ve hareket kabiliyetine bakılır. Spermin normal sayılabilmesi için‚ sayısının en az 20 milyon‚ hareketli sperm oranının %30 ve yapısal olarak normal sperm oranının %4’ ün üzerinde olması gerekir. Spermin belirlenen oranlarlarda düşük olması normal gebelik olasılığını azaltır.

Spermin üretim yeri olan testislerden dışarı çıkmasını engelleyen tam veya kısmi tıkanıklıklara spermdeki yapısal bozukluklar denir ve kısırlık nedeni olabilir. Aynı zamanda çevresel unsurlarda gebelik riskini azaltabilir. Kanser tedavisinde kullanılan ışın ve ilaçlar sprem üretimini bozabilir. Aynı zamanda kimyasal maddeler solumak‚ aşırı sıcakta çalışmak‚ sürekli oturmayı gerektiren işlerde çalışmakta sperm üretimini etkileyebilir.
 
Üst