gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.237
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlık tedavisinde Çoğul gebelik olması ne kadar muhtemeldir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sizde yumurtlama olmuyorsa (bunu anlamanın en kolay yolu bazal vücut ısısını ölçmektir), doktorunuz size doğurganlık yapan ilaçlar yazabilir. Kısırlık tedavilerinde ikiz, üçüz gebelik oluşması daha muhtemeldir. Bu çoğul gebelik olarak adlandırılır. Bu size hoş gelebilir ama bu bebeklerin sağlığı ve sizin sağlığınız için iyi olmayabilir.

  Çoğul gebelik olması ne kadar muhtemeldir?

  Uygulanan tedavi şekline bağlı olarak çoğul gebelik oldukça mümkündür. Eğer birden fazla follikül geliştiyse, gebe kalan kadınların 1/3’ ünden fazlasında çoğul gebelik riski oluşabilmektedir.  < Konu Resmi..>  Bebeklere ne olabilir? Prematür doğum (çok erken doğum) olabilir. İkizlerin yarısı, üçüzlerin % 90’ı erken doğmaktadır. Erken doğan bebeklerin çeşitli sağlık problemleri olması mümkündür. Akciğerleri yeterince gelişmemiş olduğu için solunum sıkıntısı çekebilir. Beyindeki kan damarları kolayca kanayabilmektedir. Bebekler muhtemelen düşük ağırlıklı olurlar ve hasta olabilirler, hatta ölebilirler.
  Doğumdan önce, anne karnında eğer bebekler aynı plasentayı paylaşıyorlarsa, anneden kan yoluyla taşınan besinlerin hepsini alamayabilirler. Normalde olduğu kadar hızlı büyüyemeyebilirler. Ortak plasentada yer alan önemli kan damarlarını paylaşıyorlarsa, kalp problemleri gelişebilir veya ölebilirler.
  Erken doğduklarında ikiz, üçüz, … lerde beyin ve sinir gelişimlerinde problem olma olasılığı fazladır. En yaygın problemlerden biri serebral palsidir.(beyinde anormallik).
  Anneye ne olabilir?
  Gebelikte birden fazla bebeğe gebeyseniz, gebeliğiniz süresince sağlık problemleriniz olabilir. Yüksek kan basıncı veya diyabetiniz olabilir. Yeterli miktarda demir alamayabilirsiniz. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı çok fazla olabilir. Amniyotik sıvının çok olması iyi değildir. Çünkü erken doğuma neden olabilmektedir.
  Doğumdan önce evde veya hastanede haftalarca yatmanız gerekebilir. Bebekleri doğururken problemleriniz olabilir. Sezaryene gerek duyulma olasılığı oldukça yüksektir.
  Çoğul gebelik riskini azaltmak için ne yapabilirim?
  Kısırlık tedavisi görürken tedavi süsince ilaçları kullanırken doktorunuzun takibinde kullanmalısınız. İlaçlar vücudunuzun her zamankinden daha fazla yumurta üretmesini sağlayacaktır. Eğer çok fazla yumurta gelişirse, doktorunuz çoğul gebelik riskini ortadan kaldırmak için tedaviyi kesebilir ve size de partnerinizle ilişkiye girmemenizi söyleyebilir.
  İn-vitro fertilizasyon (IVF), sizin yumurtalarınızın ve partnerinizin sperminin laboratuvar ortamında birleştirilmesidir. Döllenen yumurtaları (embriyoları) doktor rahiminize transfer eder. Sadece bir veya iki embriyo transfer edilirse, çoğul gebelik olma riski çok daha düşük olacaktır.
  Eğer üç veya daha fazla embriyo rahime yerleşirse, doktorunuz size multifetal redüksiyon önerebilir. Multifetal redüksiyonda sayı bir veya ikiye düşürülür. Sağlıklı bir gebelik olma şansını arttırmak için bu işlem genellikle gebeliğin erken döneminde yapılır. Bu işlemin yapılmasına karar vermek zordur. Çiftler bu seçeneği düşünüyorlarsa, bir danışmanla da konuşmalıdırlar.

   
Kısırlık tedavisinde Çoğul gebelik olması ne kadar muhtemeldir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çoğul hamileliğe sahip anneler

  Çoğul hamileliğe sahip anneler

  monozigotik nedir üçüz gebelik çoğul gebelik nedir Çoğul gebelikler, iki ve fazla fetusun geliştiği gebeliktir. İkiz gebelik kendiliğinden gerçekleşen gebeliklerin %1,1 ile 1,2’sin de görülürse de ikizin oluşum şekli ile sıklığı değişir. Daha fazla sayıdaki çoğul gebeliğin doğal olarak oluşması nadirdir. Üçüz gebelik sıklığı 1/8.000 dördüz gebelik sıklığı 1/729.000 ve beşiz gebelik sıklığı...
 2. Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelikler

  selektif redüksiyon tüp bebek tutması için tüp bebeğin tutması için neler yapılmalı Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölüm Koordinatörü Prof.Dr. Aydın Arıcı, tüp bebek yönteminde rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesi ve sağlıklı olan embriyonun seçimi ile ilgili bilgi verdi. Tüp bebek yöntemi uygulanırken, rahime birden fazla embriyo yerleştirilmesinin nedeni nedir? Rahime...
 3. Çoğul gebelikler

  Çoğul gebelikler

  İkiz hamile adaylarının işine çok yarıcak buyrun birlikte okumaya başlıyalım... Çoğul gebelikler karşısında duyulan korku ve hayranlık belki de insanlık tarihi kadar eskidir. Her dönemde, çoğul gebeliklerdeki bebek sayısı arttıkça duyulan ilginin derecesinde artmaktadır. Özellikle son zamanlarda kısırlık tedavilerinin gelişmesi ve bu tedavilerde kullanılan ilaçların etkisi ile ikiz ve daha...
 4. Aşılamada çoğul gebelik oranı nedir

  Aşılamada çoğul gebelik oranı nedir

  Kızlar ben aşılama yaptırdım ve tahlil sonucuna görede hamileğyim inşallah allahtan bi mani çıkmaz ise. Şimdi kafama aşılamada hamileliğin ikiz üçüz durumu da var hani yıllardır bebek bekliyorum umarım çoğul olur ama yinede sizlere sormak istiyorum aşılamada çoğul gebelik oranı tam olarak nedir bilen var mı ?
 5. KANALLARIN KAPALI OLMASI KISIRLIĞA NEDEN OLURMU?

  KANALLARIN KAPALI OLMASI KISIRLIĞA NEDEN OLURMU?

  kadında kanalların tıkalı olması,kadınlarda tüplerin tıkalı olması,kapalı kanallar gebe kalmayı engellermi,tek tüple hamile kalınırmı,tıkalı tüplerle hamile kalmak mümkünmü,kadınlarda kanalların kapalı olması hakkında bilgiler Rahim (uterus) her iki yanından uzanan kanallar aracılığıyla yumurtalıklara ulaşır. Bu kanallara tıp dilinde tuba uterina, fallop tüpleri veya salpenks denir. Rahmin...

Sayfayı Paylaş