Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlık tedavisinde merak edilenler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kısırlık tedavisinde prolaktin seviyesi,kısırlık tedavisi ve prolaktin değerleri,tüp bebek tedavisi ve prolaktin,kısırlık tedavisi,gögüsten süt gelmesi,kısırlık tedavisi aşırı tüylenme,kısırlık tedavisi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Asırı tüylenme ve adet düzensizliği ilacla tedavi edilebilir mi?
  Muhtemelen polikistik yumurtalık hastalığı dediğimiz bir hastalık var bunun tedavisi tabiki vardır.

  Üç gün önce laparoskopi oldum tıkalı olan bir kanal açıldı ve endometriosis temizlendi şimdi aşılama yaptırayım mı yoksa kendi haline deneyeyim mi? eşimin sperm değeri iyi doktorum da aşılama öneriyor..
  O zaman aşılama yapın

  Dondurulmuş yumurtadan yeniden gebe kalındığında bebeklerdeki anormali riski üzerine bir bilimsel araştırma var mıdır?
  Anomali riskinde bir artış görülmemiş

  Probekürtaj neden yapılır?
  Rahim içi dokusunu incelemek için yapılır

  Rahim filmi çekilmesi kadınların gebe kalmasına yardımcı olur mu?
  Rahim filmi çekilirken tüplere verilen boyanın hafifçe tıkalı tüpleri açmakta yardımcı olduğuna inanılır fakat bu kanıtlanmamıştır. Rahim filmi ancak infertilite nedeninin tespit edilerek uygun tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olur.

  Erkeklerde de yaş ilerleyince üreme sağlığı bozulur mu?
  Erkeklerde 60 yaş üzerinde sperm sayısında ve normal yapıdaki spermlerin oranında azalma görülebilir.

  Hastalıklar sperm sayısını etkiler mi?
  Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve kalitesini bozar. Sperm analizi geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve analiz sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm analizi tekrarlanmalıdır.

  İlaçlar sperm sayısını etkiler mi ?
  Ülser, sara, gut, bazı bağırsak hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı sperm sayısını azaltır. Genellikle ilaçlar kesildikten bir süre sonra sperm sayısı normale döner. Bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar kalıcı zarar vererek infertiliteye yol açabilir. Narkotik (uyuşturucu) ilaçlar hem infertilite hem de impotansa neden olur.

  Lazer uygulamaları sadece ileri yaştaki kadınlardan elde edilen embriyolara mı yapılıyor?
  Lazer kullanılarak yapılan yardımla tomurcuklanma uygulamaları kadın eşin yaşına bakılmaksızın yumurtanın etrafındaki zona tabakasının normalden kalın olduğu vakalarda ve birden fazla tüp bebek veya mikroenjeksiyon uygulamasına rağmen gebeliğin elde edilemediği vakalarda yapılır. Lazer yardımı ile tomurcuklanma uygulamaları ile üçüncü, dördüncü hatta dokuzuncu uygulamasında gebe kalarak sağlıklı çocuk sahibi olan çok sayıda vaka vardır. Lazer, yardımla tomurcuklanma işleminin yanında embriyonun içindeki toksik atıkların temizlenerek anne adayına transfer edilen embriyoların kalitesinin iyileştirilmesinde de kullanılır.

  Önceki tüp bebek uygulamaları biyokimyasal gebelik ile sonlanan vakalara uygulanabilecek tedavi yöntemi var mıdır?
  Birden fazla uygulaması biyokimyasal gebelikle sonlanmış vakalarda bağışıklık sistemindeki bozuklukların rol oynadığı düşünülür. Bu vakalara bir sonraki tüp bebek uygulaması öncesinde Paternal Lenfosit İmmunizasyonu (lenfosit aşısı) uygulanır. Bu tedavide erkek eşten kan alınır ve özel besi yerleri kullanılarak alınan kan örneğindeki lenfosit adı verilen hücreler ayrıştırılarak lenfosit aşısı hazırlanır. Hazırlanan aşı kadın eşin cilt altına enjekte edilir. Bu aşı gebelik öncesinde üç kez uygulanır, gebelik elde edildikten sonra 2 doz daha yapılır.

  Tüp bebek tedavilerinde genetik hastalıklar teşhis edilerek önlenebilir mi?
  Genetik hastalıkların en erken teşhisi preimplantar gebelik tanı (embryo ana rahmine transfer edilmeden önce yapılan genetik inceleme) ile mümkündür. Genetik hastalık taşıyıcısı olan çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek veya mikroenjeksiyon yöntemi ile elde edilen embriyolar genetik inceleme ile değerlendirilir ve sağlıklı embriyolar anne rahmine transfer edilir.

  Egzersiz nasıl amenoreye yol açar?
  Ağır egzersiz kadınlarda menstrual kanamaların kesilmesine yol açabilir. Haftada 1-2 kez tenis oynamanız veya koşmanız amenoreye neden olmaz. Vücuttaki yağ kitlesinin azalmasına yol açan jimnastik, koşu gibi sporlar ve bale amenoreye yol açabilir. Egzersize bağlı amenore geçicidir, ağır egzersiz kesildikten bir süre sonra menstrual kanamalar başlar.

  Prolaktin hormonunun yüksekliği menstrual kanamaların kesilmesine yol açar mı?
  Prolaktin hipofiz bezinden salgılanan ve süt üretimini sağlayan bir hormondur. Bu hormon gebelik sırasında ve bebeğin emzirildiği dönemde daha fazla salınır. Bu hormonun gebelik dışında fazla salınması menstrual kanamaların kesilmesine yol açar. Bu hormonun yüksek olduğu durumlarda doğum yapılmamasına rağmen memelerden süt gelir.Çeşitli ilaçlar, tiroid bezinin iyi çalışmadığı durumlar, hipofiz bezindeki selim ve habis tümörler prolaktin hormonunun yükselmesine neden olur. Prolaktin düzeyinin yüksek olduğu durumlarda hipofiz bezinin radyolojik inceleme ile değerlendirilmesi gerekir. Gerekli görüldüğünde tomografi veya MR (manyetik resonans) ile incelemeler yapılır.Hiperprolaktinemi nedenine göre ilaçla veya cerrahi olarak tedavi edilir. Bu duruma yol açan tümörlerin varlığında cerrahi girişim, ilaç tedavisi ve radyoterapi uygulanır.

  Prolaktin düzeyi yüksek olan bütün hastaların tedaviye ihtiyacı var mıdır?
  Prolaktin düzeyinin yüksek olması infertilite dışında östrojen eksikliğine bağlı vajinal kuruluk, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel isteksizlik ve kemik erimesine neden olduğu için tedavi edilmelidir.
   
Kısırlık tedavisinde merak edilenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. reflü hakkinda merak edilenler

  reflü hakkinda merak edilenler

  reflü hakkinda bilgiler Günümüzün en yaygın problemlerinden biri olan reflü, kişilerde her yemek sonrasında ağzı gelen acı su, göğüste yanma ile birlikte ortaya çıkıyor. Hemen her yaş grubunda görülebilen bu hastalık sağlığı olumsuz yönde tehdit ediyor!… Mide içeriğinin veya mide asidinin yukarı doğru yani yutma borusuna doğru yer değiştirmesine “reflü” denir. Yukarı doğru kaçan...
 2. hamileyken merak edilenler

  hamileyken merak edilenler

  1- Hamileliğin belirtileri nelerdir? En önemli belirtiler den biri adet gecikmesidir. bulantı yorgunluk duygusal gerginlik, göğüslerde hassasiyet,sık idrara çıkma hamilelik belirtileri arasındadır. 2- Sigara içmek gebeliği etkiler mi? Elbette evet. Sigara bebeğinize giden oksijeni azaltır ve gelişim bozukluğuna yol açar. Erken doğumu tetikler. 3- Adetim üç hafta gecikti fakat doktor...
 3. Hydropeel Nedir? merak edilenler

  Hydropeel Nedir? merak edilenler

  Hydropeel Nedir? Micro fiskiyesi sayesinde suyu oksijeni serum ve vitaminleri tıbbi gazlarla birlikte süpersonic bir hızla derinin alt katmanlarına ileterek cildi yenileme sürecini başlatır. Aynı zamanda herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan yapılan medikal peeling yöntemidir. İlk uygulamadan itibaren yüzdeki kan dolaşım sistemini aktive ettiğinden dolayı sağlıklı bir görünüme kavuşur. En...
 4. En çok merak edilenler

  En çok merak edilenler

  merak edilenler, hayattan, sivrisinek ısırıkı, ay olmasaydi, selülit, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz İştahımız hep ihtiyacı olan besinleri mi ister? İştah vücuttaki besin dengesizliğini düzenliyor, ancak bunu destekleyen iyi kanıt bulunmuyor. Örneğin, çikolata magnezyum içeriyor ve magnezyum eksikliği kadınlarda muayyen dönemlerdeki gerginlik ve sinirlilik halinin...
 5. Velayet Konusunda Merak Edilenler

  Velayet Konusunda Merak Edilenler

  bu konu velayet konusunda merak edilenler hakkında bilgilere yer vermektedir. Hiç kimse ayrılmak yada mutsuz olmak için evlenmez. Fakat bazen farklı nedenlerdern dolayı evlilikler ne yazık ki bir ömür boyu sürmez ve kişiler ayrılarak evliliklerini bitirme kararı alırlar. Burada en çok etkilenen kişi yada kişiler ise ne yazık ki çocuklar oluyor. Anne ve babasını bir arada görmek isteyen...

Sayfayı Paylaş