Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlık tedavsinde yumurtalıkta pencere açılması

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ovaryan drilling (LOD) ovulasyon yani yumurtlama düzensizliği olan polikistik over sendromu hastalarında ovulasyonun düzenlenmesi ve bu sayede gebelik şansının artması amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir.Eğer polikistik over sendromunuz (PCOS) varsa, adetleriniz çok düzensiz olabilmektedir. Ovaryan drilling adı verilen cerrahi işlemin kullanımı normal adet periyotlarını arttırmaya ve testosteron seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Bu, gebe kalmanızı kolaylaştırabilmektedir.Bu genellikle gebe kalmada zorluk olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü yumurtlama olmuyor veya düzenli bir şekilde yumurta salınmıyor olabilmektedir. Bu durum, vücudunuzda üretilen hormonların miktarını değiştirebilmektedir. Çok fazla testosteron ve insülin üretilmesine neden olabilmektedir.

  Bu hastalarda bazı ilaçlar adet periyotlarını ve bazı hormon seviyelerini normale getirmekte yardımcı olabilmektedir. Doğum kontrol hapları her ay adet görmenizi sağlayabilmekte fakat gebe kalmanızı önlemektedir. Ağızdan alınan doğurganlık ilacı olan klomifen düzenli bir şekilde yumurtlamanın sağlanmasına yardımcı olabilmektedir. Metformin genellikle insülin seviyelerinde problem olan PCOS’ lu hastalara mahsustur ve insülin seviyesini düşürmektedir. Tüm bu ilaçlar PCOS semptomlarını iyileştirebilmektedir.  < Konu Resmi..>  Testosteron seviyem çok yüksek olursa ne olur?
  Kadınlarda testosteron seviyesi bazı PCOS semptomlarına neden olmaktadır.Testesteron erkek hormonu olduğu içinkadında yüksekliği durumunda çoğu kadından daha fazla vücut kılınız olabilir ,fazla kilolu olabilir, adetleriniz düzensiz olabilmektedir. Yumurtalıklarınız her ay yumurta salmayabilir. Bu nedenle düzenli yumurtlama olmayabilir ve gebe kalmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
  Ovaryan drilling nedir?
  PCOS’ lu hastalar yumurtalıklarında tipik olarak daha kalın bir dış yüzeye sahiptirler ve daha fazla testosteron üretebilmektedirler. Ovaryan drilling’de yumurtalıkların kalın dış yüzeyi delinir ve yumurtalıkların ürettiği testosteron miktarı azaltılır. Bu laparoskopik işlemde ince bir teleskopa küçücük bir kamera bağlanır ve göbek deliğinizin altından açılan küçük bir kesiyle yerleştirilir. Bu aletler yumurtalıklarınızda çok küçük delikler açar ve bu testosteron üretiminin azalmasına yardımcı olur.
  İnfertilite İçin Yumurtalıkta Pencere Açılması İnfertilite İçin Yumurtalıkta Pencere Açılması
  Ovaryan drilling’den sonra gebe kalabilecek miyim?
  Adet periyotlarınız daha düzenli olduğu ve gebe kalmanızı etkileyecek bir probleminiz olmadığı sürece gebe kalma şansınız yüksektir. Ovaryan drilling’den tedavisi sonrası yıl içerisinde hastaların yaklaşık yarısı gebe kalmaktadır. Bununla birlikte zaman geçtikçe periyotlarınız yeniden düzensiz hale gelebilmektedir. Bazen ameliyattan sonra adetleriniz düzenli hale gelmez fakat ameliyat sonrası doğurganlık ilaçlarıyla yumurtlamayı sağlamak daha kolay olabilmektedir.
  Ovaryan drilling riskleri nelerdir?
  Ovaryan drilling işleminin riskleri çok düşüktür. Ameliyat mesanenizde, ince bağırsaklarınızda,kan damarlarınızda ve üretranızda hasara neden olabilir. Kanama, enfeksiyon veya Vücudunuzun anesteziye tepkisi de olabilir. Nadir olarak ölüm riski vardır. Eğer yumurtalıkta çok fazla hasar olursa, genç yaşta yumurtalar bitebilir ve menopoza girilebilir. Ameliyattan sonra yumurtalıklar ve tüpler arasında adezyonlar (yara dokusu) oluşabilmektedir. Eğer adezyon gelişirse, gebe kalmanız daha da zor olabilmektedir.


   
Kısırlık tedavsinde yumurtalıkta pencere açılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kısırlık

  kısırlık

  Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı, Anatolia Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Yaralı, evli çiftlerin yüzde 10 ila 15'nde çocuk sahibi olamama probleminin baş gösterdiğini söyledi. Son 25 yıllık zaman diliminde kısırlık ve üreme alanlarında çok önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Yaralı, 1990'lardan sonra erkekten elde edilen tek bir...
 2. Tual - Pencere

  Tual - Pencere

  Ne geceler ne gündüzler gördüm En vazgeçilmez yeminlerden döndüm Görmedim senin gibi sevmedim hiç kimseyi Yapayalnızım şimdi unuttum gülmeyi Ne sevdalar ne ümitler gömdüm Aşkı yalansız duygulardan ördüm Görmedim senin gibi sevmedim hiç kimseyi Yapayalnızım şimdi unuttum gülmeyi Sen vaktinden çok sonra gelen Sevdalı bir yağmur gibisin Çisil çisil gözlerimden Sen çıldırmış şairlerin Titreyen...
 3. Balkona Dönüşen Pencere

  Balkona Dönüşen Pencere

  Yapılarda radikal bir değişim daha! Her yıl tasarım alanında dünya çapında projelerin yarıştığı Reddot Design Award'da ödülü bu yıl tam 51 ülkeden 3203 tasarım arasından Bloomframe adlı balkon tasarımı aldı.
 4. Laporoskopik Adhezyoliz (Yapışıklıkların Açılması)

  Laporoskopik Adhezyoliz (Yapışıklıkların Açılması)

  laporoskopik adhezyoliz, yapışıklıkların açılması, kısırlık tedavisi, nasıl yapılır, etkileri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Kısırlık tedavilerinden biri olan laporoskopik adhezyoliz hakkında bilgi alalım.. Türkçesi yapışıklıkların açılması olup uzun süreli pelvik ağrısı olan ya da kısırlık problemi olan hastalarda, daha önceki ameliyatları ya da...
 5. Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı?

  Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı?

  Reprodüktif (üreme) sisteminiz sizin fark ettiğinizden daha hızlı yaşlanmaktadır. Bazı kadınlar (eğitimini tamamladıktan sonra, kariyer edindikten veya doğru insanı bekledikten sonra) gebe kalmak konusunda yaşa bağlı problemleri olduğunu fark etmektedirler. Bazı kadınlar da hala kendilerini genç ve sağlıklı hissederken, menopoz belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca şaşırmaktadırlar....

Sayfayı Paylaş