Kısırlık tedavsinde yumurtalıkta pencere açılması

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kısırlık tedavsinde yumurtalıkta pencere açılması
Ovaryan drilling (LOD) ovulasyon yani yumurtlama düzensizliği olan polikistik over sendromu hastalarında ovulasyonun düzenlenmesi ve bu sayede gebelik şansının artması amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir.Eğer polikistik over sendromunuz (PCOS) varsa, adetleriniz çok düzensiz olabilmektedir. Ovaryan drilling adı verilen cerrahi işlemin kullanımı normal adet periyotlarını arttırmaya ve testosteron seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Bu, gebe kalmanızı kolaylaştırabilmektedir.Bu genellikle gebe kalmada zorluk olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü yumurtlama olmuyor veya düzenli bir şekilde yumurta salınmıyor olabilmektedir. Bu durum, vücudunuzda üretilen hormonların miktarını değiştirebilmektedir. Çok fazla testosteron ve insülin üretilmesine neden olabilmektedir.


Bu hastalarda bazı ilaçlar adet periyotlarını ve bazı hormon seviyelerini normale getirmekte yardımcı olabilmektedir. Doğum kontrol hapları her ay adet görmenizi sağlayabilmekte fakat gebe kalmanızı önlemektedir. Ağızdan alınan doğurganlık ilacı olan klomifen düzenli bir şekilde yumurtlamanın sağlanmasına yardımcı olabilmektedir. Metformin genellikle insülin seviyelerinde problem olan PCOS’ lu hastalara mahsustur ve insülin seviyesini düşürmektedir. Tüm bu ilaçlar PCOS semptomlarını iyileştirebilmektedir.y.jpgTestosteron seviyem çok yüksek olursa ne olur?
Kadınlarda testosteron seviyesi bazı PCOS semptomlarına neden olmaktadır.Testesteron erkek hormonu olduğu içinkadında yüksekliği durumunda çoğu kadından daha fazla vücut kılınız olabilir ,fazla kilolu olabilir, adetleriniz düzensiz olabilmektedir. Yumurtalıklarınız her ay yumurta salmayabilir. Bu nedenle düzenli yumurtlama olmayabilir ve gebe kalmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
Ovaryan drilling nedir?
PCOS’ lu hastalar yumurtalıklarında tipik olarak daha kalın bir dış yüzeye sahiptirler ve daha fazla testosteron üretebilmektedirler. Ovaryan drilling’de yumurtalıkların kalın dış yüzeyi delinir ve yumurtalıkların ürettiği testosteron miktarı azaltılır. Bu laparoskopik işlemde ince bir teleskopa küçücük bir kamera bağlanır ve göbek deliğinizin altından açılan küçük bir kesiyle yerleştirilir. Bu aletler yumurtalıklarınızda çok küçük delikler açar ve bu testosteron üretiminin azalmasına yardımcı olur.
İnfertilite İçin Yumurtalıkta Pencere Açılması İnfertilite İçin Yumurtalıkta Pencere Açılması
Ovaryan drilling’den sonra gebe kalabilecek miyim?
Adet periyotlarınız daha düzenli olduğu ve gebe kalmanızı etkileyecek bir probleminiz olmadığı sürece gebe kalma şansınız yüksektir. Ovaryan drilling’den tedavisi sonrası yıl içerisinde hastaların yaklaşık yarısı gebe kalmaktadır. Bununla birlikte zaman geçtikçe periyotlarınız yeniden düzensiz hale gelebilmektedir. Bazen ameliyattan sonra adetleriniz düzenli hale gelmez fakat ameliyat sonrası doğurganlık ilaçlarıyla yumurtlamayı sağlamak daha kolay olabilmektedir.
Ovaryan drilling riskleri nelerdir?
Ovaryan drilling işleminin riskleri çok düşüktür. Ameliyat mesanenizde, ince bağırsaklarınızda,kan damarlarınızda ve üretranızda hasara neden olabilir. Kanama, enfeksiyon veya Vücudunuzun anesteziye tepkisi de olabilir. Nadir olarak ölüm riski vardır. Eğer yumurtalıkta çok fazla hasar olursa, genç yaşta yumurtalar bitebilir ve menopoza girilebilir. Ameliyattan sonra yumurtalıklar ve tüpler arasında adezyonlar (yara dokusu) oluşabilmektedir. Eğer adezyon gelişirse, gebe kalmanız daha da zor olabilmektedir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
869
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
728
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst