Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.355
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlık Teşhisinde Post Koital Test

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bu test için kadın eşiyle birlikte birleşme yaptıktan sonra 2-4 saat sonra muayene edilir.Yapılan muayenede ,hekim tarafından alınan servikal mukus ,mikroskop altında incelenir ve sperm aranır.Rahim ağzındaki salgı ile sperm arasındaki ilişkinin uygunsuz olması kısırlık nedenidir .Konuyla ilgili ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Sayısız kısırlık nedenlerinden biri de kadının rahim ağzında oluşan salgının erkeğin spermine hareket kabiliyeti sağlayamadığı durumdur. Buna servikal faktör denir ve durumu değerlendirmek için Post Koital Test (PCT) yapılır.
  Rahim ağzında oluşan salgı ile sperm arasındaki ilişkinin uygunsuz olması bir kısırlık nedendir. Normalde rahim ağzı (serviks) salgısı spermlerin rahim içerisine ilerlemesi için uygun bir ortam hazırlar. Bu ortamın bozuk olduğu durumlarda spermler hareket kabiliyetlerini ve bazen canlılıklarını yitirebilirler. Buna servikal faktör adı verilir. Servikal faktörü değerlendirmek için de Post Koital Test (PCT) yapılır.
  Post Koital Test (PCT) nedir ?
  PCT cinsel ilişkiden sonra vajinadan alınan salgıların mikroskop altında incelenmesi ve spermlerin durumunun değerlendirilmesidir. Hızlı, ağrısız ve ucuz bir test olup servikal faktör hakkında bilgi sağlar.

  Ne zaman yapılır?
  Geçmişte kısırlık (infertilite) araştırmasında ilk başta yapılan testlerden biri PCT idi. Yumurtlamadan (ovülasyondan) 1 – 2 gün önce ya da sonra yapılır. Yumurtlama (ovülasyon) zamanının tespiti için vücut sıcaklığı ya da ultrason takibi yapılabilir. Bunların yapılmadığı durumlarda siklusun 12 – 16 günleri arasında herhangi bir zaman uygulanabilir.

  Kadın test öncesinde 2 gün süreyle cinsel ilişkide bulunmamalı. Daha sonra ilişkide bulunup 2 – 8 saat sonra doktora gider. İlişki esnasında kayganlaştırıcı ya da başka bir yapay madde kullanılmaması gerekir. İlişki sonrası duş veya banyo yapılmamalı.
  İşlem esnasında normal muayenede olduğu gibi kuru bir spekulum (jinekolojik muayene esnasında vajinaya yerleştirilen alet) yerleştirilir. Vajinadan ve rahim ağzından akıntı örneği alınır. Bu örnek lam üzerine yerleştirilir ve mikroskop altında incelenir. İncelemede akıntı içerisindeki sperm varlığı, sayısı ve hareketliliği değerlendirilir.
  Bu işlemin modern infertilite yaklaşımında herhangi bir değeri yoktur. Bu nedenle yapılması önerilmez. Post Koital Test ile elde edilen bilgiler tedavi yaklaşımında bir değişikliğe neden olmaz ve her zaman gerçeği yansıtmaz. Post Koital Test’in negatif olması her zaman bir problem olduğu anlamına gelmez.
   
Kısırlık Teşhisinde Post Koital Test konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kısırlık

  kısırlık

  Ulusal Üreme Tıbbı ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı, Anatolia Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Yaralı, evli çiftlerin yüzde 10 ila 15'nde çocuk sahibi olamama probleminin baş gösterdiğini söyledi. Son 25 yıllık zaman diliminde kısırlık ve üreme alanlarında çok önemli teknolojik gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Yaralı, 1990'lardan sonra erkekten elde edilen tek bir...
 2. Post

  Post

  Rüyada post görmek , manevi bakımdan mutluluğa erişileceğinin işareti olarak kabul edilir. Rüyada post görmek, manevi bakımdan huzura erişileceğinin işareti demektir. Hayvan postları varlık, mevki, zenginliktir.Rüyada post görmek, manevi bakimdan mutluluga erisileceginin isareti olarak kabul edilir.
 3. Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde Erken Teşhisin Önemi

  Otizmde erken teşhis Otistik Spektrum Bozukluğu konusunda yapılan araştırma ve çalışmalarda bazı davranışların altı çizilir ve bu davranışların gözlenmesi halinde “formel değerlendirme”nin şart olduğu konusu önemle vurgulanır. ”Bekle-gör”yöntemi ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Aşağıda sayılacak noktaların varlığı ilişki ve konuşma bozukluğuna,özellikle de OSB(otistik spektrum...
 4. Kısırlık (infertilite) varlığında yapılan tahliller testler

  Kısırlık (infertilite) varlığında yapılan tahliller testler

  kısırlık varlığında yapılacak testler infertilitede yapılacak tahlilller Bir çok çift çocuk sahibi olamamaktan yakınıyor.Daha evliliğinin ilk 6 ayına kadar eğer çiftler gebelik elde edememişse hemen panikleyip,korkuyorlar.Oysa uzmanlara göre 1 yıl gibi zaman zarfında henüz gebelik yoksa o zaman kısırlıktan bahsedilebilir.Gebelik için doktora ilk başvurduğunuzda yapılan muayene sonrası...
 5. Kısırlık tedavisinde hangi testler yapılır?

  Kısırlık tedavisinde hangi testler yapılır?

  kısırlık nedir,kısırlık tedavisi nasıl yapılır,kısırlık tedavisinde hangi tahliller istenir,kısırlık tanısında yapılan tahliller hakkında bilgiler Bir çiftte kısırlık yani infertilite varlığı söz konusu olduğunda bunun sebebinin araştırılması için ve hangi tedavilerin gerekebileceğinin planlanması için bazı tahliller, testler yapılır. Erkekle ilgili bir problemin varlığının araştırılması...

Sayfayı Paylaş