Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.302
  Ödül Puanları:
  113

  Kısırlıkta stres..

  Konu, 'Tüp Bebek Özel Bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Kısırlık hiç kimsenin kendisi için düşünmediği ancak her on çiftten birinin yaşadığı bir problemdir. Stres kısırlığın hem sebebi hem de sonucu olabilir. Biz hekimler hastalarımızı tedavi ederken mutlaka stres faktörünü hesaba katmak zorundayız, stresi en aza indirmek hem tedaviyi kolaylaştırır, hem de başarının yüksek olmasını sağlar.
  Kısır çiftlerde stres birden fazla sebeplidir. Öncelikle eşlerden kısırlık sebebi kendinde olan "neden ben" sorusunu kendine sorar, bir piyango çekilmiş ve kötü kart ona çıkmıştır. Daha zorlu bir psikolojik yük ise aile içi baskılar ve bitmek bilmez sorulardır, özellikle anne baba kayınvalide ve kayınpeder Türkiye koşullarında genelde işin içine karışmakta ve çift için önemli bir stres kaynağı olmaktadır.

  Tedavi sırasındaki beklentiler ise değişik bir stres kaynağıdır. Kaç yumurtam oluşacak, döllenecekler mi acaba ve en önemli soru "bu ay hamilelik oluşacak mı?" özellikle transferden gebelik testine kadar geçen 12 günde çiftin sabırlarının neredeyse son noktalarına gelmesine neden olur.

  Peki bu konuda biz tüp bebek merkezlerine ne görevler düşmektedir?
  Öncelikle hastalarımızla aynı dili konuşabilmeli, konuşulması zor olan kısırlık konusunda onları tam olarak anlamalı ve ne demek istediğimizi anladıklarından kesinlikle emin olmalıyız. Bu da ancak hastalarımıza yeterli zamanı ayırmamızla mümkün olur. Tedavi programlarının basitleştirilmesi diğer önemli bir noktadır. Tedavi süresini kısalması, hastaların merkezde kaybettiği zamanın – özellikle bekleme süresinin - azaltılması, ilaçların kolay uygulanabilir ve yan etkilerinin olmaması, yapılan operasyonların genel anestezi altında tamamen ağrısız gerçekleşmesi hasta stresini büyük ölçüde azaltmaktadır.

  En önemli stres faktörünün tedavinin başarısız sonuçlanması olduğunu dikkate alırsak, başarının yüksek olmasının stresi azaltmada çok önemli olduğu bir gerçektir. Son yıllarda bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucu artık hastalarımızın büyük bir çoğunluğu evlerine bebekle dönebilmektedir, bunun bilinmesi de tedavi başındaki başarısızlık stresini en aza indirmektedir. EUROFERTİL Üreme Sağlığı Merkezinde bizler tedavi başarımızı dünya ortalamalarının üzerinde tutmak için en son teknoloji ile çalışmaktayız.

  Sebebi ne olursa olsun stres azaltıldığı taktirde gebelik başarısının arttığı bilinmektedir. O taktirde bunu sağlamak üzere yapılabilecek en önemli hamle kısır çiftlerin tedavilerinin yapıldığı ortamları onların tedavi streslerini ortadan kaldıracak hatta mümkün olduğunca bu tedaviyi ‘keyifli’ bir hale getirmektir. Dünyada bu konu düşünülmüş ve ideal çözüm olarak sadece kısır çiftlere hizmet veren özel merkezler açılmıştır. Başka hastaların olması – özellikle gebelerin – kısır çiftleri bekleme odasında olumsuz olarak etkilemektedir. Ayrıca kısır çifte hizmet veren sağlık personelinin de bu konuda özel olarak eğitilmiş ve tecrübeli olması gerekmektedir. Bu tip özel merkezlerin en önemli yanı hastaneye benzememesi renkli rahat ortamlarının olması, asla hastane kokusunun olmayışı ve sanki bir arkadaşının bürosunu ziyarete geliyormuşcasına bir atmosferin yaratılmasıdır.

   
Kısırlıkta stres.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stres kadınlarda kısırlık yapıyor

  Stres kadınlarda kısırlık yapıyor

  Melekler ha oldu, ha olacak, yinemi yok, oooofff neden , niye ben..vs yada buna benzer gibi seylerden kurtulun artik. Kendinizi bos yere strese sokmayin. Neyazikki streste kisirliga yol acabiliyor.... ...Stres kadınlarda kısırlık yapıyor Danimarkalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, stresin kadınlarda kısırlığa yol açabildiğini ortaya çıkardı. ABD'de yayımlanan Journal Fertility ve...
 2. stres kısırlık yaparmı ?

  stres kısırlık yaparmı ?

  Stres kısırlık yaparmı merak ediyorum.10 senedir çocuğumuz olmuyor ve bu arada başımıza gelmeyen kalmadı :(
 3. Stres kısırlık yaparmı?

  Stres kısırlık yaparmı?

  stres hamile kalmaya engelmidir,stres gebe kalmayı zorlaştırımı,stres hamile kalmama engelmi,stres kısırlık nedenimi,stres ve kısırlık hakkında bilgiler Kısırlık, hem sizde hem de eşinizde olabileceği gibi tek bir nedene bağlı da olabilir veya meydana gelen ya da devam bir gebeliğin önlenebilir faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. Neyse ki, kısırlığın aşılması için çok güvenli ve etkili...
 4. Kısırlık tedavisinde Stres tedavimi olumsuz etkiler mi?

  Kısırlık tedavisinde Stres tedavimi olumsuz etkiler mi?

  stres hamile kalmaya engelmidir,stres gebe kalmayı engellermi,stres kısırlık tedavisini olumsuz etkilermi,kısırlık tedavisinde psikolojik destek,ksırılık tedavisinde çiftlerin psikolojisi hakkında bilgiler Kısırlık tedavisi gören çiftlerin çoğu, çocuk sahibi olmak amacıyla görülen tedaviyi hem fiziksel, hem de duygusal açıdan büyük özveri gerektiren bir yaşam olayı olarak tanımlar. Bu...
 5. Stres hamile kalmayı engellermi?

  Stres hamile kalmayı engellermi?

  Stres insanın kendisini tehdit eden veya zora sokan herhangi bir durum karşısında vücudun gösterdiği tepkilerdir. Stres başlıca akut stres ve kronik stres olarak ikiye ayrılabilir. Akut stres vücudun ani durumlar karşısında gösterdiği tepkilerle çarpıntı, nabız hızlanması, tansiyon yükselmesi, katekolamin hormonlarda artış gibi belirtilere neden olur. Kronik stres ise sürekli uzun yıllar...

Sayfayı Paylaş