gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  KISIRLIKTA YER ALAN ÖNEMLİ ETKENLER

  Konu, 'Gebelik' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  kadın kısırlığının nedenleri,erkek kısırlığının nedenleri,erkek kısırlığının tedavisi,kadın kısırlığının nedenleri,kadın kısırlığının tedavisi hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>

  Kısırlık, düzenli bir şekilde 1 yıl ilişkiye girilmesine rağmen hiçbir korunma yöntemi kullanmaksızın oluşamayan gebeliklere denir. Yaşı genç çiftlerde tedavi için bekleme süresi daha uzun olabilir. Fakat kadının yaşı 35 ve üzerinde ise tedavi hemen başlatılmalıdır. Gebeliğin olması için hafta da en az bir kez cinsel ilişkiye olmalıdır. Cinsel ilişki ne kadar seyrek olursa gebelik şansı o kadar az olur.

  ERKEKTE KISIRLIK:

  Erkek kısırlığı genelde sperm sayısı ve kalitesinden dolayı oluşur. Sperm kanallarında bulunan tıkanıklıklar da kısırlık nedenidir. Sperm zayıflamasına bir çok faktör sebep olabilir. Erkeğin mesleği, rutin alışkanlıkları, aşırı stres sperm sayısını düşürerek kısırlığa neden olur. Erkeklerde kısırlık sayfamızda nedenlere detaylıca değineceğiz, ancak kısaca spermleri zayıflatacak bir kaç neden şöyledir:


  Sürekli oturmak Aşırı sıcakta çalışmak
  Sigara kullanmak
  Alkol kullanmak
  Kimyasal maddelere maruz kalmak
  Yoğun stres
  Aşırı kilo
  KADINDA KISIRLIK:

  Kadınlarda oluşan kısırlık nedenleri, yaşa bağlı ve yumurtalık ve adet düzensizliklerinden dolayı oluşmaktadır. Rahim içini kaplayan dokunun rahim dışında gelişmesi ve kanallarda oluşan tıkanıklıklar da kısırlık nedenlerindendir. Rahim ağzında oluşan sorunlar ve alerjik durumlar gebe kalmayı etkileyen faktörler arasındadır.

  Birde kadın ve erkekte açıklanamayan kısırlık bulguları vardır. Açıklanamayan kısırlıkta ilk etken olarak strese bağlı gelişen sorunlar yer alır. Stres üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Stres tedavisi ile sorunlar çözülebilir.

  kısırlık tedavisi Kısırlık KISIRLIK TEDAVİSİ:

  Tedavinin yapılabilmesi için ilk olarak kısırlık nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Tedaviye başlayabilmek için ilk olarak erkekten sperm örneği alınır. Kadında ise tüplerin tıkalı olup olmadığı ve rahim ile ilgili sorunlar araştırılır. Sorunları tespit etmek için de rahim filmi çekilmesi gerekir. Adet kanamasının 3. Günü kadının hormonal dengesi ve yumurtalık kapasitesi için hormon testleri uygulanır. Nedenlerin araştırması bittikten sonra kısırlık için uygun tedavi yöntemi belirlenir ve tedaviye başlanır.

  KISIRLIK TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER:

  Kısırlık problemlerinden dolayı doktora başvuran kadınların % 20 civarında hormonal sorunlar dolayı yumurtlama problemi tespit edilir. Yumurtlama problemlerinin tedavisi için ve yumurtlamayı uyarmak ve yumurtaların çatlamasını sağlamak için hormonal ilaçlar kullanılır. Sebebi belirlenemeyen kısırlıklarda, rahim ağzına bağlı gelişen problemlerde ve sperm kalitesinde oluşan sorunlarda ilk öncelikli gebeliği sağlamak için aşılama yöntemi tedavisi uygulanır. Aşılama tedavisi; erkekten elde sperm sıvısında ki sperm hücreleri diğer sıvılardan ayrıştırılarak rahime direkt olarak transfer edilmesini sağlayan bir tedavi metodudur.

  Fakat aşılama ile sonuç alınamayan daha ileri seviyede seyreden sorunlar için tüp bebek tedavi yöntemlerine başvurmak gerekmektedir. Tüp bebek tedavi yöntemleri ile başarı sağlamak oldukça yüksek ihtimallerdedir.

  kısırlık nedenleri KısırlıkKISIRLIKTA YER ALAN ÖNEMLİ ETKENLER:

  Kadının yaş ortalaması ( 40 yaşını geçmiş kadınlarda kısırlık en sık rastlanılan belirtilerdendir).

  Erkeğin yaş ortalaması( ilerleyen yaşla beraber cinsel ilişki sayısının azalması nedeni ile gebe kalma şansında azalma olur).

  Cinsel ilişki sayısı(Cinsel ilişki sıklığı gebe kalmayı etkileyen bir faktördür.)

  Cinsel ilişkide zamanlama( kadında oluşan yumurtalar 24 – 48 saat arası canlı kalabilir. Ayda yalnızca 1 defa yumurta atılabilir. Yumurtlama dönemine denk gelen cinsel ilişkile ile gebe kalma olasılığı daha yüksektir

   
KISIRLIKTA YER ALAN ÖNEMLİ ETKENLER konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nutukta yer alan Haritalar...

  Nutukta yer alan Haritalar...

  nutukta yer alan konular nutuktaki kişiler nutuktaki konular nutukta önemli yerler yer alan konu başlıkları 14/05/1919'da Osmanlı Ordusunun Konumu Sevr Antlaşmasına göre Osmanlı İmparatorluğunun Parçalanması İnönü muharebelerinde iki tarafın durumu.
 2. evdeki en önemli yer mutfak

  evdeki en önemli yer mutfak

  country mutfak modelleri kiler modelleri mutfak raf kiler dolabı Ev hanımlarının en fazla zaman geçirdiği mutfakları daha rahat ve fonksiyonel hale getirmek elinizde. İşte size mutfak dekorasyonu için birkaç öneri. Mutfak ile oturma bölümü arasında hem mutfak aaagâhı hem de yemek masası olarak kullanılabilecek, alt kısmı depolama işlevi ören bir ayırıcı kullanabilirsiniz. Dekoratif, açık...
 3. Yeşilçam’da yer alan müzisyenler

  Yeşilçam’da yer alan müzisyenler

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Kısırlıkta aşılama yerine mikroIVF

  Kısırlıkta aşılama yerine mikroIVF

  aşılama tedavisi fiyatları aşılama fiyatları 2010 antalya merkezleri ilaçları Kısırlıkta klasik tedavi anlayışı yerini, daha az ilaç kullanılarak daha ekonomik çözümler sunan tedavi yaklaşımlarına bırakıyor. İnfertilite (kısırlık) tedavisinde, tüp bebek merkezlerinin teşhis ve tedaviye bakış açısı her geçen gün gelişiyor. Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Op. Dr. Osman Denizhan Özgün,...
 5. Kuran'da Yer Alan İbadet İle İlgili Ayetler

  Kuran'da Yer Alan İbadet İle İlgili Ayetler

  kuran da yer alan ayetler, ibadet ile ilgili ayetler, kuranda geçen ibadet ile ilgili ayetler Kutsal kitabımız Kuran- Kerim de yer alan ibadet ile ilgili ayet bilgilerini merak edenler için gereken dini bilgiler sizlerle... Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz.. (1/4) “Rabbimiz, ikimizi sana teslim olmuş (müslümanlar) kıl ve soyumuzdan sana teslim olmuş...

Sayfayı Paylaş