Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  kıskançlıkla alakalı ayetleri ve hadisleri yazarmısınız?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba.Kıskançlığın kötülüğünü ve uzak durulması gerekliliğini anlatan ayetleri ve hadisleri bu sayfadan paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim..

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  O, gayb haberlerine karşı söylediklerinden dolayı suçlanamaz ya da cimrilikte bulunup kıskançlık yapmaz.
  (TEKVİR SURESİ / 24.Ayet )

  Savaştan Geride bırakılanlar, siz ganimetleri almaya gittiğiniz zaman diyeceklerdir ki: "Bizi bırakın da sizi izleyelim." Onlar, Allah'ın kelamını değiştirmek istiyorlar. De ki: "siz, kesin olarak bizim izimizden gelemezsiniz. Allah, daha evvel böyle buyurdu." Bunun üzerine: "Hayır, bizi kıskanıyorsunuz" diyecekler. Hayır, onlar pek az anlayan kimselerdir.

  (FETİH SURESİ / 15.Ayet)

  Kitap Ehlinden çoğu, kendilerine gerçek hak apaçık belli olduktan sonra, nefislerini kuşatan kıskançlıktan dolayı, imanınızdan sonra sizi inkâra döndürmek arzusunu duydular. Fakat, Allah'ın emri gelinceye kadar onları bırakın ve (onlara ne sözle, ne de eylemle) ilişmeyin. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.

  (BAKARA SURESİ / 109. Ayet)


  Hiç şüphesiz din, Allah katında İslam'dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki "kıskançlık ve hakka başkaldırma" (bağy) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkâr ederse, (bilsin ki) gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.

  (AL-İ İMRAN SURESİ / 19. Ayet)

  Yoksa onlar, Allah'ın kendi fazlından insanlara verdiklerini mi kıskanıyorlar? Doğrusu biz, İbrahim ailesine Kitabı ve hikmeti verdik; onlara büyük bir mülk13de verdik.

  (NİSA SURESİ / 54.Ayet)

  Allah'ın kullarından, dilediğine kendi fazlından (peygamberliği) indirmesini 'kıskanarak ve hakka baş kaldırarak' Allah'ın indirdiklerini tanımamakla, nefislerini ne kötü şeye karşılık sattılar. Böylelikle gazab üstüne gazaba uğradılar. Kafirler için alçaltıcı bir azab vardır.

  (BAKARA SURESİ / 90. ayet)

  Kıskançlık ile ilgili hadisler şöyledir:

  Hz. Aişeden rivayetle:Bir gece Rasûlullah (s.a.v)’i yanımda bulamadım ve diğer hanımlarından birinin yanına gitti zannettim. Araştırdım ki odamın bir kenarında namaz kılıyor, rüku ve secdelerinde de: “Seni övgülerinle tenzih ederim. Senden başka gerçek ilâh yoktur sadece Sen varsın” diyordu. Bunun üzerine ben: “Anam babam Senin yoluna feda olsun. Sen ne yapıyorsun, ben ne düşünüyorum” dedim.

  Muhammed b. Kays'tan rivayetle: Rasûlullah (s.a.v)’in cariyesi vardı ve onunla ilgilenip onunla birlikte oluyordu. Âişe ve Hafsa o cariye ile ilgilenmesini istemeyip kıskandıkları için Rasûlullah (s.a.v) o cariyeyi kendisine haram kılıncaya kadar rahat bırakmadılar da Allah, Tahrim sûresi 1-4 ayetlerini indirdi.

  Ümmü selemeden rivayetle: Bir kapla Rasûlullah (s.a.v) ve ashabına yemek götürmüştüm. Âişe giyinmiş vaziyette gelip elindeki küçük taşla kaba vurdu, kap kırıldı ve yemek döküldü. Rasûlullah (s.a.v) kırılan kabın iki parçasını birbirine yanaştırıp yemeği kaba topladı ve yanındakilere iki defa: “Buyurunuz yiyiniz anneniz kıskandı” buyurdu. Daha sonra Âişe’nin sağlam kabını aldı, kırılan kabın yerine Ümmü Seleme’ye gönderdi. Kırık kabı da Âişe’ye verdi. (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)

  Enes (Ra) rivayetle: Rasûlullah (s.a.v) hanımlarından birinin yanında iken bir diğeri bir kap yemek gönderdi. Âişe Rasûlullah (s.a.v)’in eline vurdu ve kap kırıldı. Rasûlullah (s.a.v) iki parça olan kabı birbiri üzerine koydu ve yemeği de onun üzerine topladı ve şöyle dedi: “Anneniz kıskandı yiyiniz.” Onlarda yediler. Âişe kendi odasından sağlam bir tabak getirinceye kadar Rasûlullah (s.a.v) onu elinde tuttu. Sağlam kabı Rasûlullah (s.a.v)’e verdi, kırılmış kabı da evinde bıraktı.
   
kıskançlıkla alakalı ayetleri ve hadisleri yazarmısınız? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayet Ve Hadislerde şehitlik

  Ayet Ve Hadislerde şehitlik

  şehitlerle ilgili hadisler şehitler ile ilgili hadisler şehitlik ile şehitlerle ayet ve şehitlik ve gazilik ayet Şehitlik; yüce dinimizin belirlediği ve kutsal kitabımızda övgüyle bahsettiği bir kavramdır. Kur’an’ı Kerimde Bakara Suresi 154. ayetinde ifade edildiği şekliyle “Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. aslında onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz” denilmek suretiyle...
 2. Günün Ayet Ve Hadisi...

  Günün Ayet Ve Hadisi...

  ayetli kandil mesajları BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ بســــــــــــــــــــــــــــــــم الله الرحمن الرحــيــم Andolsun, biz size açıklayıcı âyetler, sizden önce gelip geçenlerden bir misal ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için bir öğüt indirdik. Allah göklerin ve yerin nurudur. Onun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci...
 3. Ayet ve Hadis...

  Ayet ve Hadis...

  BUGÜNÜN KURÂN ÂYETİ بســــــــــــــــــــــــــــــــم الله الرحمن الرحــيــم Andolsun, biz elçilerimizi açık mucizelerle gönderdik ve beraberlerinde kitabı ve mizanı (ölçüyü) indirdik ki, insanlar adaleti yerine getirsinler. Kendisinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri yarattık (ki insanlar ondan yararlansınlar). Allah da kendisine ve Resüllerine gayba inanarak...
 4. Resimli Hadisler, Ayetler ve Dualar

  Resimli Hadisler, Ayetler ve Dualar

  Resimli Ayetler Resimli Hadisler, Ayetler ve Dualar Merhaba Sevgili melek'ler ve bizden resimli dua ve ayetler isteyen tüm sevgili misafirler, bu sayfamızda sizler için resimli ayetler ve duaları paylaşıyoruz arkadaşlar.
 5. Yalanla alakalı hadisleri yazarmısınız

  Yalanla alakalı hadisleri yazarmısınız

  Melekler mekanının saygıdeğer melekleri, lütfen benim sorumu da yanıtlarmısınız.Ben yalanla ilgili hadisleri araştırıyorum.Siz de yazabilirmisiniz bildikleriniz ?

Sayfayı Paylaş