1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  KışLık Parfüm Seçimi ?

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  kışlık parfüm seçimi Doğru parfüm kullanımı sadece kişisel özelliklere ve beklentilere bağlı değil. Zaman ve mekan da belirleyici. Size çok yakışan bir parfüm de olsa, doğru zamanda kullanmamanız veya fazla sürmeniz sizi beklediğiniz sonuçtan uzaklaştırabilir. Mevsimler de parfüm seçimlerinde bir kriter. Arada çok keskin çizgiler olmasa da yazın nasıl hafif ve ferah giysileri tercih ediyorsanız, parfümleriniz de daha hafif ve ferahlatıcı oluyor. Kat kat ve kalın giyindiğimiz kışa ise daha ağır, oryantal aileden parfümler yakışıyor.

  Aslında üretici firmalar kesin bir dille, "bu yaz, bu da kış kokusu" demiyor. Yine de yaz kokularında genellikle alkol oranı ya daha düşük ya da hiç yok. Kışın veya kışa doğru çıkan kokularsa genellikle baharatlı ve daha ağır kokular.

  Hafif parfümler kategorisine yeşillik, okyanus-ozon, çiçek ve meyve ailelerinden bazı parfümler giriyor. Ağırlar kategorisine ise oryantaller ile amber-ağaç ailesi mensupları dahil. Günün hangi saatinde kullanılacağı seçimde etkili. Parfümün ağırlığı ve yoğunluğu, günün ilerleyen saatleriyle artıyor. Bu yüzden hafifler günün erken, ağırlarsa geç saatlerinde kullanılıyor.

  ROMANTİK YEMEK İÇİN AYRI İŞ GÖRÜŞMESİ İÇİN AYRI


  Parfüm kitabının yazarı John Oakes’a göre parfüm sürerken unutmamanız gereken altın kural şu: Siz onu sürün, o sizi değil. Baktınız, kendi kokunuz size fazla geliyor. Burnunuzu kırıştırıyor, kendinizi rahatsız hissettiriyor. O zaman biraz fazla kaçırmış olabilirsiniz. Bekleyin. Baktınız rahatsızlık sürüyor. Sürdüğünüz yerleri ıslak bir mendiller hafifçe silin. Her yer ve durumda aynı parfümle idare etmeye kalkışmayın. Kıyafet değiştirdiğiniz gibi, parfümünüzü değiştirin.
  Akşam şık ve pahalı bir restoranda yemeğe gidiyorsanız elbette en sofistike parfümünüzü süreceksiniz! Oakes, "Farklı etkiler için birçok çiçekten oluşan, belki fazla baskın olmayan bir oryantal veya sıcacık bir amber-ağacı. Derdiniz daha baştan çıkarıcı olmaksa belli belirsiz davetkar olan oryantal veya amber-ağaç tonları eklenmiş bir manyetik çiçek kullanabilirsiniz. Sizin kızlarla bir öğle yemeğine çıkıyorsanız taze bir yeşillik sürün. Veya hafif bir çiçek ya da zindelik veren okyanus-ozonu tercih edin" diyor.

  Diyelim ki mülakat veya kariyeriniz için önemli bir görüşmeye gittiniz, tüm işi parfüme bırakmayın. Fazla iddialı olması şansınızı azaltabilir. Kıyafetleriniz gibi parfümünüz de kendinize güveninizi pekiştirsin. Oralarda bir yerlerde olsun ama fazla öne çıkmasın. Fazla seksi göstermesin.

  İşe alınırsanız... Parfümünüz sizden evvel kendini göstermesin. İş arkadaşlarınız ofise geldiğinizi sizi görünce anlasın, kokunuzu duyunca değil. Ayrıca asansöre beraber bindiğiniz insanları bayılacak duruma da getirmeyin.

  Partiye, kutlamaya gidiyorsanız istediğiniz gibi uçun! Cesaretin tam zamanı, partiye katıldığınızı belli edin... Düğünler istisna, gelin sizseniz alçakgönüllü kokuları, davetliyseniz çiçek grubundakileri tercih edin.

  Ne yaparsanız yapın, ne sürerseniz sürün parfüm kullanmanın hepi topu iki kuralı var:

  Hassas seçim yapın. Mevsimine, günün saatine ve gidilen yere göre karar verin.
  Ölçülü kullanın. Eklemek kolay, eksiltmekse zor.
  Parfümün işbirlikçi ürünleri

  Parfümler alkolün saflığına, öz yağların yoğunluklarına ve karışımlarını oluşturan notaların dağılımlarına göre ayrılır. En fazla kullanılan 3 konsantrasyon, "parfüm", "eau de parfum" ve "eau de toilette":

  Parfüm (öz): Konsantrasyonlar arasında kokusu en kalıcı olanı. Akşamlar için ideal. Cilde ve özellikle de nabız noktalarına uygulanır. 1 günden fazla bile dayanabilir.

  Eau de parfum: Parfüm özüne çok yakın. Ancak daha az kalıcı. Hem cilde hem de kıyafete uygulanır. Uzun süre kullanım için. Dayanma süresi yarım günle tam gün arasında değişir.

  Eau de toilette: En hafif koku türü. Fazla kalıcı değildir. Öz yağlar ile alkol saflığı açısından en düşük konsantrasyona sahip. Buna karşılık kolay kullanılır. Spor ve dışarıda kullanılan aktiviteler için ideal. Kıyafete sıkılır. Yarım gün dayanır.

  Bunların yanı sıra, "eau fraiche", "eau de cologne" ve yan ürünler olarak adlandırılan deodorant, sabun, vücut kremi, vücut pudrası, duş jeli serileri, parfümü tamamlayan diğer konsantrasyonlar. Yan ürünlerden süt, losyon, parfümlü yağlar da 3-8 saat arasında kalıcı. Özellikle banyo yan ürünleri, parfümün en önemli tamamlayıcıları. Yan ürünler arasında en kokulu ve kalıcılar olanlar banyo köpükleri ve parfümlü vücut pudraları.

  Şu nota dedikleri

  Parfüm üreticileri "nota"lardan söz eder durur... Parfümün içeriğine bağlı notaların vurguları değişir. Bunu da piramit kompozisyonuyla anlatırlar. Baş nota parfüm sürüldükten sonraki ilk 15 dakikanın yarattığı etkidir. Parfüme davet de demek mümkün. Orta nota 2-4 saat arasında dayanır ve parfümün kalbidir. Dip nota piramidin tabanıdır. En uzun süren, parfümün gerçek kişiliğini ortaya koyan ve sürüldükten sonraki 4-6 saat boyunca duyulan kokudur.

  Kokuların sınıfları

  Doğal kokular, elde edildikleri malzemeye göre sınıflandırılıyor:

  Çiçek kokuları: Manolya, lavanta, gül, orkide, zambak, portakal, limon ve yasemin en fazla kullanılan çiçeklerden. En büyük koku ailesi. Taze ve neşeli aromalar şeklinde tanımlanırlar. Çiçekler, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarından elde edilir.

  Meyve kokuları: Taze ve hafif kokulardır. Temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. Genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder. Taze ve hafiftirler.

  Şipre kokular: Kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. Temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. Bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

  Oryantal kokular: Ağır ve egzotiktir. Sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımı. Temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. Bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

  Meraklısına birkaç not


  Vücut kimyaları kokuların daha çabuk veya daha yavaş uçmasına neden olur.
  Ciltteki yağ, parfümdeki koku moleküllerini çözer ve ciltte tutar. Bu nedenle yağ oranı arttıkça koku da yoğunlaşır. Daha uzun süre ciltte kalır.
  Kuru ciltliyseniz kokuların daha uzun etkili olması için kokuları vücut bakım ürünleriyle birlikte kullanın.
  Az yağ içeren diyetlerle beslenenlerde koku daha çabuk uçar.
  Baharatlı gıdalar vücut ifrazını değiştirdiği gibi kokuları da etkiler.
  Sigara içmek kokuların kalıcılığını azaltır.
  Spor ve spora bağlı terleme de kokuları çabuk uçurur.
  Koku ve kokuya uygun vücut bakım ürünlerini birlikte kullanmak, kokunun kalıcılığını ve etkisini artırır...   
KışLık Parfüm Seçimi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. parfüm seçimi!

  parfüm seçimi!

  nova isedas türk ünlülerin parfümleri türk parfümleri nova parfüm ünlülerin kullandığı parfümler Parfüm, ilk çağlardan beri tenlerin ayrılmaz parçası. İste Sürüldükleri tenin kişiliğini alıp, özlerini bu kişiliğe yansıtan parfümlerin gizemli dünyası.. Ancak her parfüm size uygun olmayabilir. İpuçlarını öğrenmek istemez misiniz. Peki hangi ünlüler hangi parfümü kullanıyor? Hepimizin...
 2. kişiliğinize göre parfüm seçimi!

  kişiliğinize göre parfüm seçimi!

  yasaklanan parfümler yasemin parfümü yasemin parfüm yasaklanan parfüm kişiliğinize göre seçimi Eskiden sarışınlar için ferah, yeşil ya da meyveli bir koku önerilirdi. Ya da koyu renk saçlılar için oryantal bir koku. Ancak bu tür öneriler tarihe karıştı. Artık, kendi kişiliğinize uygun parfümleri seçmeniz gerekiyor. Bunun için öz bilincinizi güçlendirin, erotik istek, dikkat çekme, farklılaşma,...
 3. yepyeni kışlık kabanlarınızı seçin

  yepyeni kışlık kabanlarınızı seçin

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 4. Parfüm seçimi için ipuçları

  Parfüm seçimi için ipuçları

  Melişlerim işte parfüm seçerimine yardımcı birkaç öneri:) Parfüm dükkanlarında en yeni kokuyu çıkarttırmayın.Henüz parfümlerle hiç ilgilenmemişseniz bildiğiniz kokulardan hareket edin.Parfümü bir kumaş parçası üzerinde deneyin.Kolunuza ise üç kokudan fazlasını denemeyin.Parfüm sürmeyen kadının geleceği yoktur sözlerine kulak asmayın.Alırken erkekleri düşünmeyin.Moda olanı değil beğendiğiniz...
 5. burca göre parfüm seçimi

  burca göre parfüm seçimi

  burçlara göre parfüm seçimi Karakterinizin büyük bölümünü yıldızlar ve burçlar etkiler. Biz de genel bir tanımlamayla, karakterinize uygun olan parfümleri bulmaya çalıştık! Su Grubu: Yengeç, Balık, Akrep Sofistike ve zarif su kadınının müthiş bir estetik gözü vardır. Çalışma masasındaki kalemlikten evindeki saksıya, saçına taktığı taraktan kullandığı parfüme kadar, yaşamındaki tüm ayrıntılar...

Sayfayı Paylaş