Kitaplardan Aldığım Notlar

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Kitaplardan Aldığım Notlar
kitaplardan notlar kitaplardan alıntı cümleler alıntı cümleler yazılar güzel
Hadi buraya (çok uzun olmamak kaydıyla) okuduğumuz kitaplardan en beğendiğimiz ve bir yerlere yazdığımız, bizi etkileyen, düşündüren ve paylaşmak istediğimiz cümleleri yazalım...

Ce: Kitaplardan Aldığım Notlar

Irvin D. Yalom - Nietzsche Ağladığında

"Ben de sizin gibi neden korkuların geceleri bu kadar güçlü olduğunu düşünürüm. Bunun üzerine 20 yıl düşündükten sonra korkuların karanlıktan doğmadığını anladım -korkular da yıldızlar gibi- hep oradadırlar, ama gün ışığı onları gizler..."

"İyi bir kılavuz sel sularının önündeki set olmalıdır, koltuk değneği değil,
Kılavuz öğrencisine bütün izleri göstermelidir.
Ama gideceği yolu seçmemelidir"

"Toprak ne kadar zengin olursa, orada birşey yetiştirememen de o kadar affedilmez olur."

Yaşamı yaratmayı bilmeyen, yaşamı yoketmede ustalaşır...

-Suçluluk psikozu yaşamayan insan saldırmaz...

Nil Gün'den

Sevdiklerimizden uzak olduğumuz zaman kusurlarını, çirkin yanlarını unutur, yaşamımıza çok değerli, vazgeçilmez birşeyler kattıklarını anlarız. Öyle birşey ki hergün çok yakından kaynaştığımız için farkına varmayız. "Tuz gibi". Her gün tuz yuttuğumuzun farkında bile değilizdir. Ama yemeklerimizden tuzu kaldırırsak, kuşkusuz ölürüz...

Sanıyorum Anne Michaels'ın bir kitabından bu, sadece not almışım.

Çevrendeki dostlarınla ilişkilerinde

"sonsuz" yerine "bir süre",
"biliyorum" yerine "sanıyorum",
"Ben şunsuz ya da bunsuz yaşayamam!" yerine "Ben şu anda bu olmadan daha zor yaşayabilirim"

sözlerini kullan. O zaman hem sen kendinden emin olursun, hem de başkaları sana daha çok güvenir.

Tarih ile tiyatronun aynı malzemeden yapıldığını ilk Hegel fark etmiştir. Tıpkıı tiyatro gibi tarihin de birilerine 'rol' verdiğini hatırlatır. Tıpkı tiyatro sahnesi gibi; tarihn sahnesine de cesurların çıkacağını da...
...
İyi bir aktör tarihin içinde yıllarca, yüzyıllarca birikmiş, bir köşeye sıkışmış patlayıo ortaya çıkmamış, dile gelmemiş güçleri temsil eder. Bütün hayatı boyunca en ücra yerlerde, en denenmemiş yollarda, en sapa sahnelerde kendisine gerçek bir özgürlük bağışlayacak olan sesi arar. Onu bulduğunda ise korkmadan sonuna kadar gitmesi gerekir...

---

...Bir kadın gururu kırıldığı için değil, ne kadar gururlu olduğunu göstermek için intihar eder...
...

İntihar anı kadınların yalnız olduklarını en iyi anladıkları zamandır.

KAR'dan...

Su şafağa dönüşür ve güzün felsefesi
yaprağı akarına bırakmak
gün yaşmağı örtünür
ve bir tekke nefesi gibi
usulca acılanır toprak

Hilmi Yavuz
"Doğunun Diyalektiği"

İşte mukadderatın bir cilvesi de sonuçları nedenlere ve araçlara bağlamamaktaki ince maharetidir.

Takdir veya tesadüf edilen şeyler, ani ve fevri görünürse de öyle değildir. Herhangi bir adamın başına düşecek taş, kurbanın kendi hizasına gelmesini bekler!...

Hürrem Sultan'dan (s. 229)

"Fakat güneşi görenler mehtabı gözlemekten de geri kalmazlar..."

... Sana iki ezeli düşmanın gece ile gündüz olduğunu da söylemeyeceğim, çünkü sırayla, sabah onları birleştirir, alacakarannlık ayırır. Ezeli iki düşmanın güneş ile ay olduğunu da söylemeyeceğim, çünkü onlar toprağı aydınlatır ve aynı hayrı işleyerek birleşirler. Sana bu iki ezeli düşmanın beden ile ruh olduğunu da söylemeyeceğim; çünkü birini biliyorsak da, öbürünün kesinlikle cahiliyiz; ve bilinmeyen birşey üzerinde de fikir yürütülmez.

Ama sana kesinlikle bildiririm ki, sultanım, iki ezeli düşman ölüm ile hayattır, çünkü ikisi de birbirine zarar verir, çünkü yaratılanların varlığı üzerinde dövüşür dururlar ve onu bir oyuncak gibi kullanırlar. Ve aslında dövüşte onlar büyür ve gelişirken, bu oyuncak onların gerçek kurbanı olur. Gerçekte, işte ezeli iki düşman bunlardır, hem birbirinin hem de yaratıkların düşmanı olarak!"

---

Doğası kendiliğinden güzel olan bir toprağa ekilmemişse, tüm bilgelik boşunadır.

BİNBİR GECE MASALLARI'ndan

Nec fas esse ulla me voluptate hic frui
Decrevi, tantisper dum ille abest meus particeps

(onunla herşeyi paylaşmak zevkinden yoksun kalınca, hiçbir zevki tatmamaya karar verdim)

Come quel ch'or apre or chiude
Gli occhi, mezzo tra'l somno e' l'esser dento

(Gözlerini bir açıp bir kapar gibi
Yarı uyur, yarı uyanık insan)

Nascentes morimur, finisque ab origine pendet

(Doğumla ölüm başlar; son günümüz ilkinin sonucudur)

Montaigne

Geri