kitapların yerini teknolojik ürünler mi alacak

PeLiNiM

Yeni Üye
Üye
kitapların yerini teknolojik ürünler mi alacak
Sevgili melekler,
İlköğretim çağındaki çocukların kitapları çok ağır oluyor.Yolda çantalarının altında iki büklüm olan çocukları hepimiz görüyoruz.şimdi bu soruna teknolojik bir çözüm sunuluyor....Kitap yerine CD kullanılsın:)

Yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerin ağır çanta taşımak zorunda bırakılmaması, bunun yerine internet ve bilgilerin yüklendiği CD'lerden yararlanılması
gerektiği önerisi yapıldı.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğanay, yaptığı açıklamada, günümüz eğitim anlayışında, öğrencilere bilgi yükleme yerine, daha az sayıda bilgiyi derinlemesine araştırıp inceleyerek, bilgiyi işleme yöntem ve becerilerinin kazanılmasının ön plana çıktığını vurguladı.

Doğanay, kitapların bir bilgi kaynağı olmanın ötesinde, bilgiyi kavrama ve işleme stratejilerinin yer aldığı bir kılavuz olması gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

''Ders kitaplarına dayalı bir bilgi yükleme anlayışı çağdaş bir anlayış değil. Artık günümüzde bilginin depolanma ve yayılması konusunda teknolojiler hızla gelişmekte ve yeni bilgilere internet ağında bile anında ulaşılabilmektedir. Bilgiler kitap yerine CD'lere de yüklenerek öğrencilere verilebilir.''

Ders kitaplarının genellikle yeni bilgilerin yer almadığı kaynaklar olduğunu ifade eden Doğanay, şunları dedi:

''Artık günü geçmiş bilgileri kitaplara, kitapları da öğrencilerin sırtına yüklemenin zamanı geçti. Özellikle ilköğretim okullarında, öğrenciler çok ağır çantaları taşımak zorunda kalmaktadırlar. Bir derste birden çok kitabın bulunması bu yükü daha da artırmıştır. Bir ilköğretim öğrencisinin çantası yaklaşık 7 kilogram ağırlığı buluyor. Bu durum öğrencilerin kemik ve kas gelişimi gibi bedensel gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilecek düzeyde."

Geri