1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?

  Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sıcağın etkisinin oldukça arttığı yaz aylarında kıyafetlerde ter lekeleri daha sık görülmeye başlanır. Ter içindeki tuz, yağ ve atık maddelerden kaynaklanan bu lekeler kıyafetin normal şekilde yıkanması ile çıkmayabilir. Bu durumda kıyafetteki ter lekesinin temizlenmesi için bazı özel yöntemler uygulanmalıdır.


  Koltuk altı veya diğer bölgelerde oluşan ter lekelerini çıkarmak için lekeli kısmi bir müddet ılık sirkeli suya batırıp bekletin. Ter lekeleri çözülmeye başlayınca normal şekilde yıkayınca ter lekesi olan bölge temizlenecektir.  < Konu Resmi..>


  Başka bir yöntem ise oksijenli su ile lekeyi ovarak çıkarabilirsiniz. Ovalama işlemin ardından bol su ile durulayıp yıkayabilirsiniz.
  Yün kazak gibi yünlü eşyalardan ter lekesini cikartmak için bol tuzlu su ile yıkayın.


  Ter lekesinin meydana geldiği kıyafet beyaz renkli ise bu durumda lekenin temizliği için kullanılabilecek en doğal ve en etkili yöntem karbonat ve limon suyu kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı için lekenin genişliğine göre karbonat bir kap içerisine koyulur. Karbonat üzerine de sıkılmış limonun suyu yavaş yavaş eklenir ve karbonat lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan karışım beyaz kıyafetteki lekenin üzerine uygulanır ve kıyafet üzerinde 20 dakika kadar bekletilir.


  Bu sürenin ardından karbonat lapası temizlenir ve kıyafet su ile durulanır. Son olarak kıyafet çamaşır makinesinde her zamanki programında yıkanır. Eğer kıyafetteki ter lekesi çok belirgin değilse bu durumda lekeli bölgenin karbonat ve limon suyu ile çitilenmesi ve su ile durulanması da lekenin tamamen çıkmasını sağlayabilir.


  Beyaz kıyafetlerdeki lekeleri gidermenin en etkili çözümü olan çamaşır suyu, ter lekelerinde de etkilidir. Bunun için kıyafet çamaşır suyuna bastırıldıktan sonra elde yıkanabileceği gibi çamaşır makinesi kullanımında ise çamaşır suyunun ön yıkama suyuna ilave edilmesi gerekir. Bu şekilde ter lekeleri çamaşırdan etkili şekilde temizlenebilir.


  Ter lekesinin temizlenmesi için beyaz kıyafetlerin yanında renkli kıyafetlerde de uygulanabilecek bir diğer yöntem ise kıyafetin lekeli kısmının sirkeli ılık suda bekletilmesidir. Kıyafetler sirkeli suda bir süre bekletildikten sonra ise normal şekilde yıkanabilirler.


  Hassas ipek kumaşlardaki ter lekeleri ise, lekenin limon suyu ile silinmesinden sonra kıyafetin normal şekilde yıkanması ile temizlenebilir.


  Ter lekesinin oksijenli su ile ovulmasının ardından bol su ile yıkanarak durulanması da lekenin temizlenmesinde etkilidir.


  Hassas olmayan kumaşlarda aspirin de ter lekesini temizler. Bunun için 2 adet aspirin 1 bardak sıcak suda eritilir ve karışım leke üzerine dökülerek 2-3 saat kadar bekletilir. Bu sürenin ardından kıyafet normal şekilde yıkandığında ter lekesi tamamen temizlenmiş olur.
   
 2. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  293
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  koltuk altında çok fazla terlemem oluyor haliyle yazın da bu ter lekesi çok kötü bir hale geliyor koyu renk giysilerde tuzlanıp leke haline geliyor bu güzel ve önemli bilgiler için çok teşekkürler mutlaka deneyeceğim önerileri yazdım bir kenara;)
   
Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ter Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

  Ter Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

  ter lekesi ter lekesi nasıl geçer giysilerden ter lekesi çıkartma Sevgili melekler, bazı insanlar diğerlerine oranla çok daha fazla terlerler. Giydikleri kıyafetler de haliyle leke olur. Bazı durumlarda bu ter lekeleri çıkarmak zorlaşabilir. Eğer başarılı olamazsanız bu kıyafetinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak onu çöpe atmadan önce lütfen aşağıda paylaştığımız önerilere bir...
 2. Kıyafetlerden Meyve Lekesi Nasıl Çıkartılır?

  Kıyafetlerden Meyve Lekesi Nasıl Çıkartılır?

  meyve lekesi, kıyafetten meyve lekesi çıkartma, meyve lekeleri için Sevgili melekler, mutfakta ya da sofrada dikkatsizlik sonucu üstünüze sıçrayan meyve lekelerinden nasıl kurtulacağınızı biliyr musunuz? Muhtemelen bir iki denemeden sonra o kıyafetinizden vazgeçiyorsunuz. Ama böyle yapmanıza gerek yok. Aşağıdaki tavsiyelerle hangi tür kumaştan meyve lekesi nasıl çıkar öğrenebileceksiniz......
 3. Ot Lekesi, Çimen Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkarılır?

  Ot Lekesi, Çimen Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkarılır?

  ot lekesi, çimen lekesi, çimen lekesi nasıl çıkar Sevgili melekler, çocuklarımızın parklerde bahçelerde oynayarak enerjilerini atması son derece sağlıklı ve güzel bir aktivite. Ancak bu oyun zamanlarının ardından çocuğumuzun kıyafetlerindeki çimen lekelerine canımız hayli sıkılır. Genelde bu lekeler çıkmaz ve o kıyafetler oyun kıyafeti larak dolaptaki yerini alır. Oysa çimen lekesini...
 4. Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetler zaman zaman bazı nedenlerden ötürü lekelenebiliyor.Hepsi de kaza sonucu.En sık rastlanılan kazalar genelde çamaşır suyu ve yağ lekeleri.Bu lekeler can sıkıcı olsada giderilmesi mümkün.Nasılmı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Yağ lekesinden çamaşır suyuna, ter lekesinden sigara lekesine kadar ,lekelerin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.Öncesi ; Elbiselere sıçrayan yağ...
 5. Beyaz kıyafetlerden salçalı yağ lekesi nasıl çıkar ?

  Beyaz kıyafetlerden salçalı yağ lekesi nasıl çıkar ?

  Merhaba arkadaşlar. Bu gün sizlere beyaz çamaşırlara sıçrayan salçalı yağ lekesinin nasıl çıkarılacağını anlatmak istiyorum. Yemek yerken çatalımdaki et tişörtüme düştü .Tişörtümüde yeni almıştım baya üzüldüm.Televizyonda gördüğümüz o pahallı beyazlatıcıyı (isim vermiycem) çamaşır yıkarken kullandım.Öyleki tişörtümü yalnız makinaya attım daha etkili temizlensin diye. Neyse tişörtüm yıkandı...

Sayfayı Paylaş