gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.243
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar?

  Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Sıcağın etkisinin oldukça arttığı yaz aylarında kıyafetlerde ter lekeleri daha sık görülmeye başlanır. Ter içindeki tuz, yağ ve atık maddelerden kaynaklanan bu lekeler kıyafetin normal şekilde yıkanması ile çıkmayabilir. Bu durumda kıyafetteki ter lekesinin temizlenmesi için bazı özel yöntemler uygulanmalıdır.


  Koltuk altı veya diğer bölgelerde oluşan ter lekelerini çıkarmak için lekeli kısmi bir müddet ılık sirkeli suya batırıp bekletin. Ter lekeleri çözülmeye başlayınca normal şekilde yıkayınca ter lekesi olan bölge temizlenecektir.  < Konu Resmi..>


  Başka bir yöntem ise oksijenli su ile lekeyi ovarak çıkarabilirsiniz. Ovalama işlemin ardından bol su ile durulayıp yıkayabilirsiniz.
  Yün kazak gibi yünlü eşyalardan ter lekesini cikartmak için bol tuzlu su ile yıkayın.


  Ter lekesinin meydana geldiği kıyafet beyaz renkli ise bu durumda lekenin temizliği için kullanılabilecek en doğal ve en etkili yöntem karbonat ve limon suyu kullanımıdır. Bu maddelerin kullanımı için lekenin genişliğine göre karbonat bir kap içerisine koyulur. Karbonat üzerine de sıkılmış limonun suyu yavaş yavaş eklenir ve karbonat lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan karışım beyaz kıyafetteki lekenin üzerine uygulanır ve kıyafet üzerinde 20 dakika kadar bekletilir.


  Bu sürenin ardından karbonat lapası temizlenir ve kıyafet su ile durulanır. Son olarak kıyafet çamaşır makinesinde her zamanki programında yıkanır. Eğer kıyafetteki ter lekesi çok belirgin değilse bu durumda lekeli bölgenin karbonat ve limon suyu ile çitilenmesi ve su ile durulanması da lekenin tamamen çıkmasını sağlayabilir.


  Beyaz kıyafetlerdeki lekeleri gidermenin en etkili çözümü olan çamaşır suyu, ter lekelerinde de etkilidir. Bunun için kıyafet çamaşır suyuna bastırıldıktan sonra elde yıkanabileceği gibi çamaşır makinesi kullanımında ise çamaşır suyunun ön yıkama suyuna ilave edilmesi gerekir. Bu şekilde ter lekeleri çamaşırdan etkili şekilde temizlenebilir.


  Ter lekesinin temizlenmesi için beyaz kıyafetlerin yanında renkli kıyafetlerde de uygulanabilecek bir diğer yöntem ise kıyafetin lekeli kısmının sirkeli ılık suda bekletilmesidir. Kıyafetler sirkeli suda bir süre bekletildikten sonra ise normal şekilde yıkanabilirler.


  Hassas ipek kumaşlardaki ter lekeleri ise, lekenin limon suyu ile silinmesinden sonra kıyafetin normal şekilde yıkanması ile temizlenebilir.


  Ter lekesinin oksijenli su ile ovulmasının ardından bol su ile yıkanarak durulanması da lekenin temizlenmesinde etkilidir.


  Hassas olmayan kumaşlarda aspirin de ter lekesini temizler. Bunun için 2 adet aspirin 1 bardak sıcak suda eritilir ve karışım leke üzerine dökülerek 2-3 saat kadar bekletilir. Bu sürenin ardından kıyafet normal şekilde yıkandığında ter lekesi tamamen temizlenmiş olur.

   
Kıyafetler den ter lekesi nasıl çıkar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pas lekesi nasıl çıkar

  Pas lekesi nasıl çıkar

  pas nasıl temizlenir pas nasıl çıkar paslanan metaller temizlenir pas lekesi nasıl çıkar, çıkartılır, temizlenir, püf noktaları burada arkadaşlar. Pas lekesi, çıkması zor gibi görünsede, aslında işin püf noktasını bildikten sonra zor olan birşey yoktur diyor ve size inatçı pas lekelerini çıkartmanın püf noktalarını sunuyoruz Melek'ler. Pas Lekesi Nasıl Çıkar ? Pas Pas sadece kumaşlar için...
 2. Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

  Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

  oje lekesi, giysiden, halıdan, koltuktan, kurumuş leke, nasıl çıkar, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Oje lekesi çıkarılması en zor lekelerden biri gibidir.Am asize vereceğimiz tariflerle bu lekeden kolayca kurtulabileceksiniz.. Giysideki Oje Lekesi Nasıl Çıkar ? Aseton içeren oje çıkarıcısı kullanarak; beyaz ve desensiz kağıt havluyu, bezi veya pamuğu ıslatın (Bu...
 3. Ter Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

  Ter Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

  ter lekesi ter lekesi nasıl geçer giysilerden ter lekesi çıkartma Sevgili melekler, bazı insanlar diğerlerine oranla çok daha fazla terlerler. Giydikleri kıyafetler de haliyle leke olur. Bazı durumlarda bu ter lekeleri çıkarmak zorlaşabilir. Eğer başarılı olamazsanız bu kıyafetinizden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak onu çöpe atmadan önce lütfen aşağıda paylaştığımız önerilere bir...
 4. Oje lekesi nasıl çıkar?

  Oje lekesi nasıl çıkar?

  Oje çıkarıcının tırnaklarınızdaki ojeyi çıkardığı düşünüldüğünde, kumaştaki veya giysideki oje lekesi için de işe yarayacağı kuvvetle muhtemel bir durumdur.Ojenin tırnakları güzel göstermesinin yanı sıra doğru kullanıldığında güçlendirici ve koruyucu etkisi de vardır. Rengarenk ojeleri kullanmak her ne kadar keyifli olsa da, ojenin uygulanışı sırasında üzeremizdeki kıyafete, yerdeki halıya ya...
 5. Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetlerdeki lekeler nasıl çıkar ?

  Kıyafetler zaman zaman bazı nedenlerden ötürü lekelenebiliyor.Hepsi de kaza sonucu.En sık rastlanılan kazalar genelde çamaşır suyu ve yağ lekeleri.Bu lekeler can sıkıcı olsada giderilmesi mümkün.Nasılmı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Yağ lekesinden çamaşır suyuna, ter lekesinden sigara lekesine kadar ,lekelerin çözümünü sizlerle paylaşıyoruz.Öncesi ; Elbiselere sıçrayan yağ...

Sayfayı Paylaş