1. gülgüzeli

  gülgüzeli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  549
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  0

  Kıyamet Alametleri

  Konu, 'İslam ve İnsan' kısmında gülgüzeli tarafından paylaşıldı.

  KIYAMET ALAMETLERİ

  1. Kıyametin kopması yaklaşınca, ortalığı bir duman kaplayacak, bunun üzerine müminler nezleye yakalanmış bir hale gelecek, kafirler ise çok kötü ve zor bir duruma geleceklerdir.
  2. Deccâl’ ortaya çıkacak ve ilahlık iddiasında bulunacaktır.
  3. Dâbbetülarz denen bir mahluk çıkacaktır. Şu ayette bu konu açıkça bildirilmektedir:
  واذاوقع القول عليهم اخرجنا لهم دابة من الارض تكلمهم ان ا لناس كانوا بأيا تنا لايوقنون
  “(Kıyametin kopacağına dair) o söz başlarına gelince, onlar için kendilerine yerden bir dâbbe (canlı bir yaratık) çıkarırız. O, onlara insanların ayetlerimize kesin olarak inanmadıklarını söyler.” (Neml, 27/82).
  4. Güneş Batı’dan doğacaktır. Hz. Peygamber bu konuda şöyle buyurmuştur:
  لا تاتيكم الساعة حتى تطلع الشمس من مغربها
  Güneş battığı yerden doğmadıkça kıyamet kopmayacaktır."[1] Güneş Batıdan doğup ta insanlar bunu gördüklerinde hepsi iman edecek fakat bu iman onlara fayda sağlamayacaktır. Şu ayette işte bu anlatılmaktadır:
  يأتى بعض آيات ربك لا ينفع نفسا ايمانها لم تكن آمنت من قبل يوم
  "Rabb’inin ayetlerinden bazısı geldiği gün daha önce iman etmemiş veya imanında bir hayır kazanmamış olan bir kimseye (o günkü) imanı fayda vermez.” (En'âm,6/158). İşte bu an, tövbe kapısının kapandığı andır.
  5. Hz. İsa'nın yer yüzüne inerek Hz. Peygamber’in dîni üzere amel etmesi, Deccâl’i öldürmesi. Hz. İsa’nın inişi, Kuranda işaret yollu bildirilmiş, sahih hadislerde ise açıkça ifade edilmiştir.
  وانه لعلم للساعة فلا تمترن بها
  “Şüphesiz o kıyametin (kopacağının) bir bilgisidir. Artık onun hakkında şüphe etmeyin” (Zuhruf, 43/61) anlamındaki ayet, öncesi ve sonrası ile değerlendirilerek “kıyametin bilgisi” olduğu bildirilenin İsa (a.s.) olduğunu tefsir bilginleri ifade etmektedirler.
  6. Y’ecüc ve Me’cüc adlı iki kavmin ortaya çıkıp yer yüzünde fesat ve bozgunculuk çıkarmaları. Şu ayet-i kerimede bu olaya işaret vardır:
  حتى اذا فتحت يأجوج ومأجوج وهم من كل حدب ينسلون واقترب الوعد الحق فاذا هى شاخصة ابصارالذين كفروا
  “Nihayet Ye’cüc ve Me’cüc’ün önü açıldığı zaman her tepeden akın ederler. Gerçek vaad (kıyametin kopması) yaklaşır, bir de bakarsın inkar edenlerin gözleri açılıp donakalmıştır...” (Enbiyâ, 21/96-97)
  7, 8, 9: Yeryüzünün Doğusunda, Batısında ve Arap Yarımadasında güneş tutulması.
  10.Yemen’de büyük bir ateşin ortaya çıkması. Aşağıdaki hadis bu alametleri topluca bildirmektedir.
  Hüzeyfe b. Üseyd (r.a.) anlatıyor: Resülullah (s.a.v.);
  انها لن تقوم الساعة حتى ترون قبلها عشر آيات فذ كر الدخان والد جال والدابة وطلوع الشس من مغربها ونزول عيسى بن مريم و يأجوج ومأجوج وثلاثة خسوف خسف بالمشرق وخسف بالمغرب وخسف بجزيرة العرب وآخر ذالك نار تخرج من اليمن
  Kıyamet, kopuşundan önce on alameti görmediğiniz sürece kopmayacaktır, buyurdu ve Duman,. Deccâl’i, Dâbbetü’l-Arz’ı, Güneşin Batı’dan doğmasını, İsa b. Meryem’in inişini, Ye’cüc ve Me’cüc’ü, üç güneş tutulmasını, Doğudakini, Batıdakini ve Arap Yarımadasındakini ve son olarak da Yemen’de çıkacak ateşi zikretti.[2]
  Bu saydıklarımız, kıyametin “büyük alametleri” diye nitelenen alametlerdir. Bunların dışında, hadisi şeriflerde zikredilen ve “kıyametin küçük alametleri” diye anılan alametler de vardır. Şu hadiste bunlardan bir kaçı zikredilmektedir:
  ان من اشراط الساعة ان يرفع العلم ويثبت الجهل ويظهر الزنا ويشرب الخمر
  “İlmin kaldırılması, cehaletin yerleşmesi, zinanın açıkça yapılması ve içkinin (çok) içilmesi kıyametin alametlerindendir.” [3]

  [1] Buhari, Rikâk, 40, I, 191.

  [2] Müslim, Fiten, 13; III, 2225.

  [3] Buhari, İlim, 21; I, 28.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ağustos 2008
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Kıyamet Alametleri
  emeğine sağlık
   
 3. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ
  Allah yardimcimiz olsun insallah...
  Tskler Paylasim icin...
   
Kıyamet Alametleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşte buda Kıyamet Alametleri

  İşte buda Kıyamet Alametleri

  Kıyamet Alametleri ######### KIYAMET ALAMETLERİ ######### 1- MEHDİ GELECEK Babası Abdullah, annesi Âmine'dir. Mehdî'nin başı hizâsında bir bulut olacak, buluttan bir melek "Bu Mehdîdir, sözünü dinleyin" diyecektir. 2- DECCAL GELECEK Deccâl yalancı bir kişidir. İslam dinini kötülüğe sevk etmek isteyecektir. Tanrı olduğunu söyleyecektir. Onun Tanrı olduğuna inananın îmânı...
 2. kıyamet alametleri:):)

  kıyamet alametleri:):)

  Sonunda derdik ferdi baba:S:S samanyolu haber:D:D
 3. kıyamet alametleri....

  kıyamet alametleri....

  kıyametin alametleri kıyamet alametleri kıyamet resimleri alameti resul aleyhisselam şöyle dedi; "şu on şey olmadıkça kıyamet kopmaz!" onlar; 1)duman 2)deccal 3)dabbetül arz 4)güneşin batıdan doğması 5)isa aleyhisselamın gökten inmesi 6)yecüc ve mecüc ün çıkması 7)doğuda bir yerin batması 8)batıda bir yerin batması 9)arap yarım adasında bir yerin batması 10)yemen de bir...
 4. Yecüc mecüc kıyamet alametleri

  Yecüc mecüc kıyamet alametleri

  kıyamet alametleri yecüc mecüc cinler kıyamet habercileri yecüc mecüc konumuzda.Son zamanlarda kıyamet kopacak diye bir sürü haberler çıkıyor.2000 senesinde dünyayı su basıcak denildi, şimdi de 2012 de kıyametin kopacağına dair senaryolar hatta filmler bile çekildi.Kutsal kitap Kur'an-ı Kerimde ise yazılan kıyamet alametleri olmadıkca kıyametin kopmayacağı belirtiliyor.Kıyamet alametlerinde...

Sayfayı Paylaş