1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Kıyamet neden gizli tutulmuştur?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  rüyada kıyametin kopacağını bilmek rüyada kıyametin kopacağını öğrenmek Kıyamet neden gizli tutulmuştur? - Çok merak etttiğim fakat hiç öğrenme şansımın olmadığı bir konuydu... Şimdi öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim... Allahım sen bizi sana laik kulllarından eyle..
  [​IMG]
  Semavi dinlerin mühim bir esası olan kıyamet hakkında Kur'an-ı Kerimde ve hadis-i şeriflerde geniş izahlar vardır. Bu izahlarda kıyametin çok yakın olduğu ve o günün dehşeti ifade edilerek insanların hazırlıklı olması teşvik edilmektedir.
  Enes bin Malik'in rivayet ettiği bir hadiste Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir gün, “Ben ve kıyamet günü şu iki parmak gibi yaratıldık” buyurmuş ve işaret parmağı ile orta parmağını birbirine bitiştirmiştir. (1)
  Peygamberimiz bu sözleriyle kıyametin çok yakın bir zamanda meydana gelebileceğine işaret ediyordu. Kur'an-ı Kerimde “Kıyamet yakındır” buyurulması ve Peygamber Efendimizin kıyametin çok yakın zamanda kopacağını bahsetmesi 1400 sene geçtiği halde vuku bulmamış olması akla bir şüphe getirmemelidir. Çünkü kıyamet dünyanın eceli ile ilgili bir meseledir. “Dünyanın ömrüne nisbeten bin veya iki bin sene, bir seneye nisbetle bir iki gün veya bir iki dakika gibidir. Saat-i Kıyamet yalnız insaniyetin eceli değil ki, onun ömrüne nisbet edilip baid (akıldan uzak) görülsün.”(2)
  Ayet ve hadislerde Kıyametin tam zamanı bildirilmemekle beraber Peygamberimiz (a.s.m.) onun vaktine yakın zamanda meydana gelecek bazı hadiselerden ve alametlerden bahsederek, mü'minleri devamlı uyanık tutmaya ve hazırlıklı bulunmaya teşvik etmiştir.
  Kıyametin kopmasının gizli tutulmasının sebep ve hikmetlerine gelince;
  Bunun pek çok hikmetleri vardır. Nasıl ki, insana öleceği zaman bildirilmiş olsaydı, hayatının yarısını iman ve İslam şuurundan mahrum olarak tam bir gafletle yaşayacak, yarıdan sonra ise adım adım darağacına giden bir idam mahkumu gibi ölümünü bekleyerek müthiş bir ıztırap duyacak ve azap çekecekti.
  Musibet ve felaketlerin insanoğlu için gizli kalmasında da aynı hikmet vardır. Çünkü vakti belli olan bir felaketi beklemek o musibeti yaşamaktan daha fazla ıztırap ve işkence verecektir.
  İşte bunun gibi pek çok hikmetler için kıyametin vakti insanlar için gizli kılınmıştır.
  Her insan için ecel ne ise bütün bir insanlık için de kıyamet odur. Şualar'da Bediüzzaman bu mevzu ile ilgili olarak şu mealde izahlara yer verir:
  Dünyanın eceli ve ölümü olan kıyametin vakti belli olmuş olsaydı, ilk ve orta çağda yaşayan insanlar ahiret düşüncesinden habersiz bir şekilde gaflet içinde yaşamış olacaklardı. Ve son çağın insanları da Kıyamet vaktini beklemenin dehşeti içinde dünya hayatının huzurunu ve lezzetini alamayacaklardı.
  Şayet Kıyamet vakti belli olmuş olsaydı, bir kısım iman hakikatleri apaçık bir şekilde ortaya çıkacak, herkes ister istemez tasdik edecek; netice olarak da teklif, imtihan ve iman sırrı kaybolacaktı. İşte bunun gibi pek çok maslahatlar için, Kıyametin vakti gizli kalmış ve herkes, her dakikada hem ecelini, hem de hayatının devamını düşünebilmiştir. Böylece ne dünya hayatı, ne de ahiret ihmal edilmemiştir. (3)
  Kıyamet gününün gizli kalışı, Kıyametin kopuşuna kadar devam edecektir. Ne zaman ki, güneş doğu yerine batıdan doğacak, artık insanlar için imtihan meydanı ve tevbe kapısı kapanacak, herkes Kıyametin kopacağına yakinen inanacaktır. Ancak o vakitten sonra yapılacak pişmanlık ve edilen iman da fayda vermeyecektir.
  Kaynaklar
  1. Müslim, Fiten:135.
  2. Sözler, s. 318

  3. Şualar, s. 488. Mehmet Paksu

   
 2. seyma_rky

  seyma_rky Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  151
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Bilgi için teşekkürler... Beddiüzzaman ne de güzel açıklamış.Bir şeyin sonucunu bile beklerken ölüp ölüp diriliyoruz onun stresini taşıyamıyoruzda böyle büyük -hesabın çekileceği- günü beklerken daha feci olurduk bazı insanlar belki bu yükü taşıyamayıp intihara bile teşebbüs edebilirlerdi...
   
 3. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Çok yararlı bir bilgi teşekkürler canım :)
   
 4. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  ama ben anlayamıorum kıyametten sonra ne olacak bu dünyanın bi sonu var ama o dünyanın yok oyüzden anlamıorum kafam karışıo
   
 5. Münzevi

  Münzevi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2009
  Mesajlar:
  645
  Beğenilen Mesajlar:
  54
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Şehr-i İnziva
  Sevgili misafir, "son" denilen şey bu dünya için geçerlidir. Ebediyyeti anlayamamamızın sebebi, ebedi bir şeyle henüz karşılaşmamış olmamızdan. Ancak Yüce Yaratıcı ebedidir ve bunu İhlas suresinde de bildirmiştir. Sonsuzluğu insan aklımızla çözmemiz mümkün değil. O yüzden yapmamız gereken anlayamadığımız konular olduğunda teslimiyetle konuyu araştırmak, cevabı yoksa "hikmet" diyebilmek... Allah'ı, O'nun hazinelerini, O'nun sonsuzluğunu anlamak bizim gibi zavallıların haddi olamaz zaten... Biz, ayetler ve hadislerin gösterdiği yolda ilerlemeye gayret edelim... Kıyamet, kıyamete kadar bir sır olarak kalacaktır... Peki neden böyledir? Vardır bir hikmeti.: ) Bazı sorular insanı şirke götürecek, hatta dinden çıkaracak kadar tehlikeli olup, Şeytan'ın fısıltılarıdır. Müslüman, belirsizliğe ve sırlara takılmamaladır. Müslüman, imanını dinç tutmalıdır... Paylaşım için teşekkürler Angelım. : )
   
Kıyamet neden gizli tutulmuştur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kıyamet alametleri nelerdir

  kıyamet alametleri nelerdir

  kıyamet alametleri nelerdir islamiyet kıyamet alametleri nelerdir kiyamet video büyük küçük alametler; insanların bina yapmakta birbiriyleriyle yarışmaları, insanların ölümü temenni etmeleri, cariyenin efendisini doğurması, fırat nehrinin sularının çekilerek, nehir yatağından altın çıkması,ikiside hak iddasında bulunan iki büyük islam ordusununbirbiriyle savaşması, islami ilimlerin ortadan...
 2. Cemoş ve Çitos gizli gizli ne konuştular?

  Cemoş ve Çitos gizli gizli ne konuştular?

  Melekler bugün 00:25 sularında cemoş ve çitos aralarında konuşuyorlardı Cemoş Çitosu msne çağırdı ona birşey soracakmış. Cemoşun Çitosa sorduğu gizli soru neydi? Neden özel konuşma ihtiyacı hissettiler? Yoksa Cemoş ve Çitosun bizden sakladıkları birşey mi var? Açıklama bekliyoruz bize gerçekleri anlatmalarını istiyoruz.
 3. kıyamet günü neler olacak

  kıyamet günü neler olacak

  ben kıyametde neler olacağını merak ediyorum..???
 4. kıyametin büyük alametleri neler ?

  kıyametin büyük alametleri neler ?

  Maya saçmalığına inananlara kapak olsun, lütfen büyük kıyamet alametlerini yazarmısınız, bu millet okur da belki aklı başına gelir. Tabi inananlardansa...
 5. Kıyametin Kopma Tarihi

  Kıyametin Kopma Tarihi

  İmamı Rabbanin "Mektubat" adlı eserlerinin birinde kıyametin hicri 2000 yılında kopacağını söyler. Bediüzzaman Hazretleri ise kıyametin kopacağı vakti kimse tam olarak bilmez ancak kalbine kuvvetli olarak ihtar edilen hicri 1545 tarihini kıyametin kopabileceği zaman olarak ima eder. Birincisi bu yücelerin söylediklerine ne dersiniz. İkincisi kıyamet falan vakit kopacaktır manasında...

Sayfayı Paylaş