1. aysil

  aysil Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  77
  Beğenilen Mesajlar:
  22
  Ödül Puanları:
  0

  Kıyaslama Yaparak Enerjinize Kıymayın

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aysil tarafından paylaşıldı.

  Kıyaslama Yaparak Enerjinize Kıymayın
  Dikkatimizi kendimizin dışında her şeye verir olduk. Kendimizden çok başkalarının hayatıyla ilgilenmeye başladık. Kendi içimize dönmeyip; televizyondaki programlar yarışmalar ve dizilerle başkalarının hayatlarını izlemeye koyulduk.

  Başkasının yaşadığı hayatın bizim hayatımıza nasıl bir katkısı olur acaba?

  Ne yazık ki birçok insan çevrelerindeki insanlara göre kıyaslayarak; kendilerini iyi ya da kötü hissediyor: “Arkadaşım kendine şunu aldı ama ben çok istediğim halde buna sahip değilim ve bu beni mutsuz ediyor…” ya da bir arkadaşımdan duyduğum şekilde: “ Benim sevgilim yok ama en azından O’nun da yok diyebiliyorum…”

  Bir başkasının hayatında olanlar ya da olmayanlar sizin yaşamınıza hiçbir şey katmayacağı gibi yaşamınızdan hiçbir şey eksiltmeyecektir de…

  Televizyondaki insanları izlediğimizde ya da sokakta insanlar gördüğümüzde; “Benden daha güzel” ya da “Benden daha zayıf” gibi düşüncelerin bize bir yararı yok.

  Böyle düşünceler enerji alanınızı kirletmenize neden olur sadece. Ve böyle bir bakış açısı bir süre sonra etrafınızdaki herkesi sizin için potansiyel tehdit haline getirebilir. Bu da kendinizi huzurlu ve sevgi dolu enerjilere kapatmak anlamına gelir. Böylece yaşam sevinciniz azalır ve gücünüz düşer. Kendinizi sürekli birileriyle kıyasladığınız ve hep rekabet halinde olduğunuz sürece kendinizi koşulsuzca sevemezsiniz. Mutluluk kendinizi başkalarıyla olumlu ya da olumsuz kıyaslamadan; kendinizi olduğunuz gibi kabul ederek onaylayarak ve severek mümkündür.


  Kıyaslama yaptığınız her an enerjiniz ve gücünüz ciddi bir şekilde düşecektir. İçinizdeki kıskançlık duygusu diğer olumlu duygu ve düşünceleri de zehirleyecektir. Bir başkasının “kötü” olmasını istediğiniz her an içinizdeki sevgi sizi biraz daha terk edecektir. Kendimizi bir başkasıyla kıyasladığımız her an Evrene; “Kendimi değerli bulmuyorum kendimi yeterince sevmiyorum ve kendime inanmıyorum” mesajı vermiş oluruz. Kendinizdeki ve hayatınızdaki eksikliklere her odaklanışınızdakendinizdeki “yoksunluk” hissini biraz daha artırmış oluyorsunuz. Böylece Evrene; “Ben yetersizim” mesajını iletmiş oluyorsunuz. Bu da içten içe istediğiniz şeyleri aslında ‘hak etmediğinizi’ düşünmenize yol açacaktır. Evrensel enerjiler de inancınız doğrultusunda bu inancınızı destekleyecektir.

  Herkesin hayatı ve seçimleri kendi yaşam yolunun deneyimlerinin bir parçasıdır. Bizim öncelikli görevimiz kendimize ve kendi gelişimimize odaklanmaktır. Kendimizden başka hiç kimse bizi ileriye götüremez. Biz sadece kendi hayatımızdan ve gelişimimizden sorumluyuz.


  Kişilerin ya da nesnelerin güzelliklerini değerlerini görüp takdir ettikçe güçlenirsiniz. Bu cömertliğiniz neticesinde Evren de size enerjileri yönünden cömert davranacaktır. Enerjiniz arttıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ruhsal enerjinin kaynağı kendimizle kurduğumuz ilişkiyle şekillenir. Kendimize karşı tutumumuz ve inançlarımız yaşamımızın kalitesini belirler. Yaşamınızla birlikte diğer ilişkileriniz de; kendinize yönelik inanç ve tutumlarınızla şekillenir. Siz kendinize güvenmeyip inanmadıkça kimse size güvenip inanmayacaktır. Siz kendinizi sevmedikçe kimse sizi gerçekten sevmeyecektir. İçerden dışarı yansıttığınız niyetler ve hisler aynı bir bumerang gibi size geri dönecektir.

  “İyi ya da kötü diye bir şey yoktur. İyi ve kötünün nedeni düşüncelerdir.” (William Shakespeare)

  Kendi Değerinizi Artırmaya Yönelik Birkaç Olumlama

  Olumlamalara geçmeden önce şunu hatırlatmakta fayda var. Olumlamalarınız başka insanlar hakkında değil size yönelik olmalıdır. “Şu kişi bana her geçen gün daha çok âşık oluyor…” gibi manipülatif içerikli bir olumlama yerine; “Gün geçtikçe daha çok seviliyor ve beğeniliyorum…” gibi bir ifade kullanmanız önemlidir.

  • “Sevilmeyi ve saygı görmeyi hak eden değerli bir insanım.”

  • “Her gün kendi değerimin daha çok farkına varıyorum.”

  • “Pozitif ve sevgi dolu düşüncelerimle kendim ve çevrem için güzel bir enerji yayıyorum.”

  • “Seçtiğim düşünceler ve seçimlerim sayesinde yaşam kalitemi enerjimi belirleyecek kişi benim. Ben pozitif ve sevgi dolu düşüncelerimle kendim için en hayırlı kararları vermeyi seçiyorum.”

  • “Kendime inanıyorum kendimi olduğum gibi kabulleniyorum ve seviyorum. Çevremdeki insanlar da beni olduğum gibi kabulleniyor ve seviyor.

  Yazar: Figen Karaaslan
   
Kıyaslama Yaparak Enerjinize Kıymayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sakın kıyaslama kendini

  Sakın kıyaslama kendini

  Ama ben..” “Ama benim...şu kadar..” Sakın sakın deme! Şeytan da böyle demedi mi? “Ben!” dedi..”Üstünüm ondan!” dedi, kıyasladı kendini, gururlandı...Ve koğulmuşlardan oldu! Sen de, eğer böyle dersen; Hidayeti için dua ettiklerin varsa mesela, asla kabul olmaz duaların!.. İstersen gece-gündüz namazda, oruçta, ibadette ol, “Ben!” dediğin, Başkaları hakkında hüküm verdiğin, kıyas yaptığın,...
 2. Kestane ye, enerjini koru

  Kestane ye, enerjini koru

  Soğuk kış gecelerinin harika lezzeti kestane tam bir sağlık iksiri. Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1 ve B2 vitaminleri içeren kestane; kış aylarının kötü şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara hayli iyi geliyor. Şeker, protein ve yağ açısından zengin olan kestanenin diğer özelikleri ise şöyle: * Kandaki yüksek kolesterolü düşürür. * Kalp ve...
 3. Pozitif enerjinizi kullanmayı öğrenin

  Pozitif enerjinizi kullanmayı öğrenin

  * Enerjinizi kullanmayı öğrenin* Beyin öyle bir güçtür ki.. Kafadan geçen her düşüncenin bir talep olduğuna inanıyorum... iyi şey ister güzel şeyler düşünürseniz cevabı aynen öyle gelir , Ama hep korku ve kuşkuyla yaşarsanız aynen bunları da çağırırsınız. Trafik kazasından korkan insanlar hep kazaya uğrarlar. Eğer siz korkuyla yola çıkar ve hep bunu beyninizde kurgulayıp etrafa negatif...
 4. Enerjinizi Arttırmak İçin

  Enerjinizi Arttırmak İçin

  Her sabah halsiz güne başlamanızın nedeni sadece UYKUSUZLUK değildir! En basitinden yanlış kahvaltı seçimi, bol kahve tüketimi ve monotonluk bile halsizliğinize etki edebilir. * Kötü kahvaltı Sabah kahvaltısını atlamak metabolizmayı yavaşlatır ve vücudu, en doğru şekilde çalışması için gerekli olan yakıttan yoksun bırakır. Ama kahvaltıda ne yediğiniz de çok önemlidir. Simit veya ekmek gibi...
 5. Enerjiniz 23 Adımla Zirvede Olsun

  Enerjiniz 23 Adımla Zirvede Olsun

  Günlük koşuşturma içinde bir çoğumuz enerjimizi doğru kullanamamaktan yakınıyoruz. Akşam işten eve geldiğimizde bir çoğumuz kendimizi yorgun ve bezgin hissediyoruz. Uzmanlar enerjinizi doğru kullanarak tüm bu sorunlara çözüm bulabileceğimizi belirtiyor. İşte bilim adamlarının enerjinizi zirvede tutmak için sıraladığı 23 öneri :tik: 1-Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmaya göre her gün 40...

Sayfayı Paylaş