1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kız Kumu..

  Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  kızkumu nasıl gidilir kız kumu nasıl gidilir kız kumuna kızkumuna marmaris kızkumu [​IMG]

  Deniz Üzerinde Yürümek; KIZKUMU

  Efsaneye göre, Bybassios Kentinin Kralı uzun süren savaşı kaybetmiş kenti elegeçirilmiş ve öldürülmüş. Bybassios Krallığının güzeller güzeli prensesi talancı korsanlardan kaçmak ister.Yüzme bilmediği için eteğine kum doldurur ve körfezin karşı kıyısına geçmek için eteğindeki kumları serperek yol yapmaya çalışır denize.Fakat gece yönünü kaybettiği için eteğindeki kumlar biter ve boğulur.

  İşte o günlerden bugüne, bölge Kızkumu ismiyle anılıyor. Yöre sakinleri ve turistler, denizin içinde garip şekilde uzanan, iki yanı derin kum sette yürürken , dilek tutuyor. Tuttukları dileklerinin de gerçekleşeceğine inanıyor. Şimdilerde bu kumulun bittiği yerde mitolojik hikayeyi betimleyen alçı bir figür bulunuyor.Deniz kumulunun uzun- luğu yaklaşık 600 metre civarı ,derinliği ise yeryer diz boyuna kadar çıkıyor.

  Orhaniye, etrafı dağlarla çevrili göl görünülü koy olduğu için, durgun suda her türlü spor yapılabiliyor. Kıyılar dal- maya elverişli. Ayrıca. iskeleden ya da kiralayabileceğiniz tekne ile, kürek çekip olta balıkçılığı yapabilirsiniz.


  [​IMG]

  Harika bir trekking parkuru var. 1 saatlik bir yürüyüşle, tepeye çıkabilir orada antik şehiri , orman içinde sur kalıntılarını görebilirsiniz.Köye mutlaka uğrayın. Köy kahvesinde bir kekik çayı için.Halk konuşkan ve içten .Hemen dialog kuracaklardır. Sahilden kayık kiralıyarak koydaki adaya gidebilirsiniz.Adadaki patikaya tırmandığınızda kale kalıntısına varacaksınız. Bu kale korsanları gözetlemek amacıyla Rodos Şovelyeleri tarafından kullanılmış.Fotoğraf çekmeye meraklı olanlar için, burada olduk- ça iyi panaromik manzaralar mevcut.
  Geceyi Orhaniye'de geçirmek isteyenler için bir kaç motel ve pansiyon mevcut.Yemek-içmek için Orhaniye ve Kızkumu sahilinde zeytinyağlılardan, çipuraya gözlemelere kadar bir çok alternatifi bulabilirsiniz.
  Köyü ve koyu bir kenara bırakıp çevre turuna çıkacak olursanız Orhaniye'ye 10 dakika uzaklıkta Turgut Köyünde halı dokuyan köy kadınlarının turistlere yaptıkları halı gösterilerine katılabilirsiniz. Turistlere yapılan halı satışı sonra- sında gruplar, Selimiye Köyünü, Bybassos Antik Kentini, Pınarcık Harabelerini, Şelale mevkiini veya Çiflik, Bayır gibi turistik merkezleri görüyorlar. Orhaniye Turgut Köyü yakınlarında tomb (piramit biçiminde anıt mezar) yoldan geçenlerin dikkatini çekmese de görülmeye değer özellikler taşıyor. Antik kentin nekropolü önünde bulunan ve saygın bir aileye ait olduğu belirlenen anıt mezarın öyküsü de ilginç.Mutlu yaşamayı, iyi bir evlilik yapmayı düşle- yenler, çocuğu olmayanlar, askere gidecekler buradan bir tutam toprak alıp dilekleri yerine gelene kadar saklıyor- lar. Dilekleri yerine gelenler aldıkları toprağı aynı yere bırakıyorlar. Yörede yaygın inanış böyle...

  Çevreyi denizden gezmek isteyenlerin iki önemli durağı Hisarönü Körfezinde yer alan protez diş görünümlü "Dişlice Adası" ve deniz taşlarından yapılma taban mozaiğiyle ünlü kilisenin yer aldığı "Kamelya Adası" Orhaniye Koyundan kalkan tekne turlarında grupların arzusuna göre rota çiziliyor , gün batımında da dönülüyor. Koyda dolunay zamanı gümüş tepsi gibi parlayan sularda mehtap turlarına da çıkılıyormuş.
  Nasıl Gidilir;
  Marmaris'ten Kızkumu'na iki ayrı yoldan ulaşmak mümkün.
  İlkinde Marmaris'ten Datça yönüne doğru çam ormanlarının temiz havasını soluyarak ilerliyoruz. Datça'ya 50km kala Bozburun sapağına giriyoruz.Hisarönünü geçtikten sonra sahile paralel yola devam ettiğimizde büyüleyici Kızkumu manzarasıyla karşılaşıyoruz.
  Diğer güzergah Marmaris İçmeler üzerinden.Turunç'a varmadan Bayırköy yönüne sapıyoruz. Önce Turgut sonra Orhaniye tabelalarını takip ederek ulaşabiliryoruz.Her iki yol 25-30 km arasında ve güzergahlarda benzin istasyonu yok.

  Özel aracı olmayanlar için yaz aylarında saat başı Marmaris-Orhaniye dolmuşları var.Bu dolmuşları kullanarak ta ulaşabilirsiniz.Dolmuş yol üzerindeki bir çok köye uğradığı için 1,5 saat kadar sürüyor. Ancak bu fırsatla civar köyleri de görme şansına sahip oluyorsunuz.Bu arada Marmaris'e kalkacak son dolmuşun saatini öğrenmekte fayda var.  [​IMG]
   
Kız Kumu.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. a-k kız isimleri

  a-k kız isimleri

  Aka: saygıdeğer Akant: beyaz yemin, ak yemin temiz, dürüst, sözünün eri Akasya: küçük sıra yapraklı, süs için yetiştirilen bir ağaç salkım ağacı sıcak iklimlerde birçok çeşitleri yetişen bir ağaç Akbacı: temiz, dürüst, içten Akbahar: baharın güzelliğini temizliğiyle birleştiren Akbaşak: temiz, dürüst ve metanetli ak renkli başak Akbegüm: hayırlı, uğurlu kadın Akça: oldukça ak...
 2. Harbi kız kimdir??

  Harbi kız kimdir??

  Melekler aranızda kral fm dinleyenler varsa duymuştur harbi kız adını bende onun hayatıyla ilgili bazı bilgileri kim kimdir bölümünde sizinle paylaşmak istedim. Ticaret meslek lisesi mezunu, ailenin tek çocuğu ve sadece olduğu gibi görünmeyi seven biriyim. Ailemle gezmek, bilmediğim yerleri görmek benim için hayattaki en önemli şey... . İstanbul Gaziosmanpaşa doğumluyum. Ticaret meslek...
 3. Ateşin yakmadığı aşık kimdi kızlar

  Ateşin yakmadığı aşık kimdi kızlar

  Kızlar tarihde bir aşık varmıştı hani ateş onu yakmamıştı dilimin ucunda bulamadım. Kimdi Bu aşık allaşkına ?
 4. zeynep kamil kimdir kızlar?

  zeynep kamil kimdir kızlar?

  Adına doğum hastanesi yapılan bu bayan, Zeynep Kamil kimdir bilen varmı acaba ?

Sayfayı Paylaş