1. NuRoVSkİ

NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    4
    Ödül Puanları:
    0

kızılcığın yararı kanıtlandı

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

Kızılcığın etkisi kanıtlandı
    Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü ve Atatürk Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültelerinin işbirliğinde gerçekleştirilen araştırmada, kızılcıktaki C vitamini ve antioksidanın kansere yakalanma riskini azalttığı kanıtlandı.

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Kadir Uğurtan Yılmaz, ''Kızılcık Genetik Kaynaklarının Toplanması ve Korunması Projesi'' ile Türkiye'deki yaklaşık 60 kızılcık türünün koruma altında bulundurulduğunu söyledi.

Enstitüde koruma altında bulundurulan kızılcık türlerinden 16'sı üzerinde, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Ercişli ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebru Kafkas'la birlikte yürüttükleri araştırma kapsamında kızılcık meyvelerinin biyokimyasal içeriklerine bakıldığını anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

''Araştırma sonunda kızılcıkların antioksidan madde ve C vitamini içeriklerinin birçok meyve türüne göre çok daha yüksek değerlerde olduğu belirlendi. Çalışma ile bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yarısının 100 gram kızılcık tüketilerek karşılanabileceği de tespit edildi.''

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR
    C vitamini ve antioksidan maddelerin insan sağlığı açısından önemine dikkati çeken Yılmaz, şu bilgiyi verdi:

''Bu maddelerin kızılcıklarda çok yüksek miktarlarda olduğunun tespit edilmesi sonucu, kızılcıkların kansere yakalanma riskini azalttığı ve kızılcığın kansere ve daha bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koydu. ''

kızılcığın yararı kanıtlandı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kızılcığın Faydalarını Biliyor musunuz ?

Kızılcığın Faydalarını Biliyor musunuz ?

hamilelikte kızılcık hamilelikte kızılcık yemek Ağzı kamaştıran kızılcıktan bahsedeceğiz arkadaşlarım. Hatta ben bu yazıyı yazarken bağzı Melekler'in ağzının kamaştığını biliyorum ohhh böyle hafif tuzlayacaksın kızılcığı hoop götüreceksin. Ammmman dikkat fazla tuz iyi değil :D:D Kızıkcık meyvesi tam bir C vitamini kaynağı ve bu meyvenin faydaları say say bitmez..Kızılcık meyvesinin...
  2. Kızılcık ağacı

Kızılcık ağacı

kızılcık ağacı kızılcık ağacı, kızılcık ağacının özellikleri Merhaba Melek'ler. Konu başlığımızdan da anlaşıldığı üzere bu yazımızda kızılcık ağacı ve kızılcık ağacının özelliklerini bilgilendiriyoruz :) Kızılcık Ağacı ve Kızılcık Meyvesi: Kızılcık: Kızılcıkgillerden bir ağaç türüdür. En fazla 5-8 m boy yapar. Yapraklar koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar...
  3. Kızılcığın İnsan Sağlığına Faydaları

Kızılcığın İnsan Sağlığına Faydaları

Kızılcık Hakkında Bilgiler Kızılcık Faydası Kızılcık Neye İyi Gelir Sonbaharda çıkan kızılcığın alternatif tıpta da önemli bir yeri var melekler :) Aşağıda ki yazımızda kızılcığın faydalarını ve kullanım alanlarını öğreneceğiz :) Kızılcıkgiller familyasından; çoğunluğu çalı veya ağaç halinde odunsu ve bir kaçı da otsu karakterde, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil bitki cinsidir....
  4. kızılcığın faydaları neler ?

kızılcığın faydaları neler ?

Pazarlarda görürüm ama hiç almadım. Kızılcık faydalı mı ? Eskiden annem reçelini yapardı ve ben hiç sevmezdim..
  5. Kızılcık ne işe yarar ?

Kızılcık ne işe yarar ?

Kızılcık, zengin bir melatonin kaynağıdır; beynimizde bulunan epifiz bezi, hava karardıktan sonra melatonin adı verilen bir hormon salgılar. Yaşam ritmimizi ve uykumuzu bu hormona borçluyuz. Uyku beyni dinlendirir, güçlendirir, hücre yenilenmesini sağlar bağışıklık sistemini, oksidasyonu onarır ve tüm yaşam kalitesini yükseltir. Faydaları saymakla bitmiyor Öte yandan önemli hormonların...

Sayfayı Paylaş