KIzlar Adet Ağrısı Neden Olur?

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
KIzlar Adet Ağrısı Neden Olur?
Kızlar ya ben her ay adet olunca sanki Allahın emri gibi adet sancısından resmen inim inim inliyorum dr da gidiyorum ilaç veriyorlar kesmiyor kesende kanamayı da kesiyor acaba Adet Ağrısı Neden Olur?

Çoğu kadının adet döneminde yaşadığı sıkıntı dayanılmaz bir hal alabiliyor. Bu özel gün yaklaştıkça şiddetli karın-kasık ağrısı, migren ağrısı, halsizlik, bulantı ve bazen kusma, sırt ve bel ağrısı çeken kadınlar için bu ağrıların nedenini sorduk?

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Bu kasılmalar esnasında rahimde bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan olayın bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması veya kadında prostaglandinlere ağrı şeklinde bir aşırı duyarlılık cevabı oluşması olduğu kabul edilmektedir.

Geri