kızlar yardım arı soktu ne yapmalıyım

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kızlar yardım arı soktu ne yapmalıyım
Kızlar yardımınıza ihtiyacım var beni arı soktu sanırım.Ne yapmam lazım ? Eczaneye mi gitsem ? İşyerindeyim, çıkamıyorum da :S Ne yapsam ?

Bal arısı soktuğu zaman iğnesi deride kalır, arı ölür. Yaban arısının iğnesi düz olduğu için kopmaz, bunlar defalarca sokabilir. Arının soktuğu yerde kısa süren şiddetli bir ağrı, sonradan birkaç gün devam eden kaşıntı olur. Sokma yerinde ayrıca şişlik, kızartı vardır. Vücutta baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, uyuşma da olabilir. Bazan ateş yapabilir.

Arı sokması ciddî olaylara sebep olabilir. 500 arının birden sokması büyük bir insanı öldürür. Kalbi, böbrekleri hasta olan kimselerde bundan daha az sayıda arının sokması kötü sonuçlar verebilir. Arının ağız içinden sokması, iğnesinin damar içine girmesi de çok tehlikeli durumlar yaratabilir.

Çocukların vücutları küçük olduğundan, arı sokması bunlarda bü-yüklerdekinden daha şiddetli bir sonuç verir. Hele birkaç arının birden bir çocuğu sokması yetişkin bir insandakinden daha tehlikeli durumlar yaratabilir.

An sokunca yapılacak ilk şey şunlardır:

İğne deride kalmışsa hemen çıkarılmalıdır. Sokma yerine amonyak, tentürdiyot, potasyum permanganat eriyiği sürmek iyi gelir.

Arı ağızdan sokmuşsa boğazın şişmeşine engel olmak için bol tuzlu bir su yudum yudum içilmelidir.

Arı sokmasından sonra alerjik tepkiler görülürse kalsiyum şırıngası, antihistaminik ilâçlar kullanılır.

Arı zehırı romatizmada, nevraljilerde, müzmin mafsal hastalıklarında faydalı etkiler göstermektedir Bu amaçla arı.zehirinden ilâçlar yapılmıştır.

Geri