1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Klasik (Klasisizm) Nedir?

  Konu, 'Resim Sanatı ve Ressamlar' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  klasisizm nedir klasik resimler klasizm nedir klasik sanat klasisizm örnekleri
  Klasik (Klasisizm)
  Klasik terimi sanatta, edebiyattaki kesinliğini taşımaz. Bu terim, genel olarak, barok sanata, barok'çuluk eğilimine bağlı olmayan bütün eserlere uygulanır. Antik yunan-roma medeniyetine ve sanatına taparcasına bağlı bulunan klasik sanatçılar, onu yeniden yaşatmaya gayret ederek başlıca ilham kaynaklarını orada aradılar.

  Pierre Lescot, Philibert Delorme, Jean Goujon ve Germain Pilon gibi sanatçılarla Fransa'da XVI. yy.da doğan klasisizm François Mansart, Jules Hardouin-Mansart, Jacques Sarrazin, François Girardon, Nicolas Poussin ve Claude le Lorrain ile XVII. y.da en olgun gelişme noktasına erişmiş oldu. «Rocaille» diye adlandırılan bir çeşit dallı budaklı barok üslûbun hüküm sürdüğü XVIII. yy.ın ilk yarısında bir ara durgunluk devresi geçiren klasisizm, antik sanata dönüş ve neo-klasisizm eğilimleri ile yeniden rağbet görmeye başladı.

  Bu devrenin sanatçıları Jacques Ange Gabriel, Edme Bouchardon, Jean-Baptiste Pigalle, Jean Antoine Houdon, Louis David'dir. David. bir yandan «akademik» denilen öğretim sistemine karşı gelirken, öte yandan XIX. yy.ın yeni doğmakta olan romantik sanatı ile karşılaştı. Bu karşılaşmadan ünlü bir sanat tartışması doğdu: Restorasyon devrinde edebiyat alanını karıştıran tartışmanın her bakımdan benzeri olan, klasik ile romantikler kavgası.

  David'in klasik sanatı özellikle antik heykelcilikten ilham alıyordu: düzenlemelerinde kullandığı teknik, tablodan çok kabartmaları hatırlatacak nitelikte idi. İngres'den beri klasik denilen tür, daha fazla Rönesans veya sonraki ustaların örneklerine uygun görünür (Raffaello, Poussin v.b.).

  Heykelcilikte «klasik» terimi, antik çaplar çizgisinin, devamı olan eserleri nitelendirir. Mimarlıkta bu terim, antik sanatın çeşitli nizamları prensibine uyan yapıları gösterir. Antik modellerin soğuk, asıllarına tam uygunlukta körükörüne taklidine de «sözde klasik» denilir.


  [​IMG]

  Bir klasik mimari örneği. Val-de-Grâce kilisesi.

  Val-de-Grâce kilisesi, çevre yapılarıyla birlikte, XVII. yy. mimarisinin en belirgin örneklerinden biridir. François Mansart'ın planlarına göre inşa edilen (1845-1685) kilisenin üzerinde, yerden 46,28 m yükseklikte bir kubbe yer alır; Gabriel Le Duc'ün eseri olan bu kubbe, Roma'daki San-Pietro kilisesinin kubbesinden izler taşır ve bir selenin taşıdığı kubbe kasnağının üzerine oturur. Mimar bu yapıda, İnvalides otelindeki gibi, merkezi planı uygular.

   
Klasik (Klasisizm) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Dünya Klasikleri

  Dünya Klasikleri

  dünya klasikleri listesi türk ve dünya klasikleri listesi klasik kitap isimleri ve sayfa sayıları türk En beğendiğiniz dünya klasikleri hangisi? Hangi klasik sizi daha fazla etkiliyor? Birden fazla okuduğunuz var mı aralarında?
 2. klasik reddetmelerimiz

  klasik reddetmelerimiz

  Arkadaş kalalım. (Benim yanımda ol da erkek arkadaşlarımın neler yaptıklarını anlatacak bir adamım olsun.) Şu sıralar kariyerime konsantreyim. (İş yapmak bile seninle birlikte olmaktan daha ilginç.) Sorun senden değil, benden kaynaklanıyor. (Sorun senden kaynaklanıyor.) Aynı işyerinde çalıştığım biriyle çıkamam. (Aslında sadece aynı güneş sisteminde olsak da seninle olmam.) Bir başkasını...
 3. Klasik sevenlere

  Klasik sevenlere

  Klasik sevenlere Klasik tarzdan hoşlanıyorsanız Pabetland mağazasında satılan bu modeli tercih edebilirsiniz. Bronz metal ayaklı ve beyaz cam şapkalı bu masa üstü lambasının fiyatı 249 YTL.
 4. Klasik Kemençe

  Klasik Kemençe

  klasik kemençe akordu klasik kemence hakkında bilgi :::Klasik Kemençe::: Türk Müziğinde birbirinden çok farklı iki ayrı kemençe vardır.Bir tanesi karadeniz yöresine ait Türk Halk Müziği enstrumanı olan; Karadeniz Kemençesi, öbürü ise Türk Musikisine ait; Klasik Kemençedir.Kardaeniz kemençesi ince uzun olup, klasik Kemençe ise armudi biçimdedir.K.kemençesi, sol elle havada tutarak...
 5. klasik arabalarrr

  klasik arabalarrr

  klasik otobüsler En güzel resimler | Yeni resimler eski zaman arabaları yani klasik on numara daha iyisi yok Citroen 2CV 1969 Chevrolet Camaro SS 1955 Chrysler Falcon 1953 Hudson Hornet Sedan Ford T 1896 Buick Jay Lenos Roadmaster 1955 Alfa Romeo 8C 1936 1961 Chevrolet Mako Shark Corvette Concept 1969 Pontiac Firebird 1969 Coronetmain 1949 Chevrolet Deluxe Fastback 1946...

Sayfayı Paylaş