1. elmalı kurabiye

  elmalı kurabiye Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4.756
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0

  klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında elmalı kurabiye tarafından paylaşıldı.

  klimada uyku modu nedir arrow klima kullanım kılavuzu klima uyku modu nedir alırken dikkat edilmesi gerekenler
  bu kışı klimayla mı geçirmeyi düşünüyorsunuz?Hem yazında kullanırım diyorsunuz.Haklısınız ne de olsa yazında lazım olacak ama herseyde oldugu gibi klimada da arastırıp sorusturmadan almayın derim işte dikkat etmeniz gerekenler..............


  BÜYÜK KLİMA HER ZAMAN DAHA İYİ DEĞİL
  • Uygun kapasiteli klima seçerken ilk kriter, odanın büyüklüğü. Diğer önemli faktörler tavan yüksekliği, yerel iklim, güneş-gölge durumu, yön, pencere boyutları ve cinsi, duvarların yalıtım durumu, içerideki kişi sayısı ve içeride mevcut ısı üreten cihazlar. Bu karışık seçimin, işinin ehli bir uzman servis yardımı ile yapılmasını tavsiye edilir.
  • Daha büyük klima her zaman daha iyi anlamına gelmez, çünkü içeriyi homojen bir şekilde soğutmaz. Sabit hızda çalışıp az dur-kalk yapan küçük bir klima, sık sık çalışıp duran gereksiz büyük bir klimadan daha verimli çalışır ve daha iyi nem alır.
  • Evinizin elektrik tesisatının, klimanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğuna dikkat edin.
  • Klimanın çalışırken ne kadar ses çıkardığına dikkat edin.
  • Filtrelerin düzenli temizlik için kolay çıkarılır olması önemli.
  • Kumandası kolay kullanımlı, termostat ayarı kolay görülür olmalı ve zaman ayarlı açma kapama imkânı bulunmalı. Sıcaklığı, uyuyan insanın ihtiyacına göre ayarlayan uyku modu da yararlı bir özellik.

  UZMAN YARDIMI OLMADAN ALMAYIN
  • Kapasitesinin ve kurulacağı yerin seçiminde bir uzmandan yardımı alın. Birçok firma bunu ücretsiz yapıyor.
  • Montaj, bakım ve servis hizmetlerinin uzun süre sorunsuz yapılabileceğinden emin olun.
  • Türkiye’de en yaygın satılan ürün, duvar tipi split klimalar. Bunlar genelde bir iç ve bir dış üniteden oluşuyor. Multi-split denilen bir dış üniteye birden çok iç ünite bağlanan modeller de var. Tek gövdeli pencere tipi klimalar ise artık ülkemizde fazla yok. Bazı firmalar portatif klimalar satıyor. Bir de tek merkezden tüm evi iklimlendirmeye yarayan klimalar var. Ama bunlar her eve uygun değil.
  • Her zaman verimi yüksek klimaları tercih edin. Verimin yüksekliği COP, EER gibi kısaltmalarla gösterilen sayının yüksekliğinden ya da A, B, C, D gibi harflerle belirtilen enerji verimliliği sınıfından anlaşılabilir. En düşük sarfiyatlı klimalar A sınıfı klimalar.

  ELEKTRİK SOBASINDAN DAHA UCUZA ISITIYOR
  • Özellikle ılıman bölgelerde, kışın ısıtma da sağlayabilmek için ısı pompalı modelleri tercih edebilirsiniz. Dış sıcaklık 7-8 derece altına düşmüyorsa klimalar ısıtmayı elektrik sobasından çok daha az elektrik tüketerek yapar. Bazı klimalar ile -15 derece gibi dış ortam sıcaklıklarına kadar ısıtma yapmak mümkün.
  • Satın alınmış klimanın montajı yapılırken insanlara direkt olarak üflemeyecek şekilde yer seçilmeli ve yer seçimi uzman servislerce önerilmeli. Ayrıca yönlendirme kanatçıkları doğru ayarlanmalı. Klimanın üflediği serin hava, yakın mesafeden bir insanın üzerine vurmamalı.
  • Montaj yapılırken, klimanın altında elektrikli bir cihaz bulunmamasına, klimanın ısı, su buharı veya yağ buharına maruz kalacak bir yere konmamasına, duvarın klimayı taşıyacak sağlamlıkta olmasına dikkat edilmeli.

  TASARRUFLU KULLANMAK ELİNİZDE
  • Klimanızı çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle daha hızlı serinlik elde edemezsiniz. Rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Çünkü ne kadar düşük sıcaklığa ayarlarsanız o kadar fazla enerji sarf edersiniz.
  • Üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
  • Sıcak günlerde kapı ve pencerelerinizi kapayın, akşam serinliğinde açın. Temiz hava ihtiyacı doğarsa bir pencereyi uzun süre aralık bırakmak yerine kısa süre tam açın.
  • Çok sıcak olmayan ama çok nemli günlerde, klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
  • Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler güneşin ısısını keserek klimanıza yardımcı olur.
  • İç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalı, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalı.
  • Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizleyin. Klimanızın düzenli bakımını da mutlaka yaptırın.
  • Zamanlayıcısını kullanın, böylece ev boşken gereksiz kullanılmaz ama sizin geldiğiniz saatte ev serinlemiş olur.
  • Eksik yalıtımlı eski bir binada iseniz yalıtımı güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin  kaynak:hürriyet

   
klima alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  devremülk şikayetleri devremülk şikayet sözleşmesi almak tatil dünyası şikayet Eğer satın almak istenilen mülkün tamamı ile kullanımı değil de belirli bir işletim sistemi içerisinde yılın belirli dönemleri kullanım hakkı verilmekte ise, bu sisteme devremülk adı verilmektedir. Bir devremülk alınırken dikkat edilmesi gereken devremülk mü devre tatil mi satıldığıdır. Devremülk alımında mülkün...
 2. Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Halı alırken dikkatli olunmalı Halı seçiminin kullanılacak mekâna göre yapılması önem taşıyor ve halının dokusu, bu anlamda belirleyicidir. Örneğin çocuk ve oturma odalarında yoğun kullanım etkisi düşünülerek, aşınma ve kirlenmeye dayanıklı, sık ilmekli halılar tercih edilmelidir. Kaliteli yönlerle dokunan halının ömrü uzun ve lekelere karşı direnci yüksek oluyor. Bunun için fiyat,...
 3. Güneş enerjisi alırken dikkat edilmesi gerekenler!

  Güneş enerjisi alırken dikkat edilmesi gerekenler!

  MELEKLER artık devir ekonomi devri sizede bu pahalı elektirik ve doğalgazın kullanıldığı ülkede bedava olan bi enerji kaynağından bahsetmek istiyorum. güneş enrji istemleri. sadece alırken belli bir miktar para ödeyerek alıp kendini 2 yıl içinde amorte edecek olan bir sistemdir. çatınıza kurduracağınız bu sistemle bedavaya suyunuzu ısıtacaksınız yalnız alırken dikkat edilmesi gereken bazı...
 4. Kedi Kumu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kedi Kumu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  bu konu kedi kumu alırken nelere dikkat edilmesi konusunda genel bilgilere yer vermektedir. Hayvansever ve evinizde evcil bir hayvanlardan biri olan kedi besliyorsanız sizlere kedilerin tuvalet ihtiyacını gidermek için mutlaka gerekli olan kedi kumu alırken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar hakkın da merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyoruz. Türkiye’nin ilk yerli Premium mama markası...
 5. Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  baklava nasıl seçilir, baklava alırken, baklava seçimi Sevgili melekler, asırlardır süregelen zengin mutfak külürümüzde tatlıların yeri bir başkadır. Sütlüsünden şerbetlisine, meyvelisinden yemişlisine türlü türlü tatlı çeşitlerimiz arasında en makbulü şüphesi baklava. Ülkemizde de en çk tüketilen baklava nasıl seçilir, güzel baklava nasıl lur bu sayfamızdan sizleri bilgilendirmek...

Sayfayı Paylaş