gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Isıtma ve soğutma amaçlı olarak kullanılan klimaların periyodik bakımlarının zamanında yapılması son derece önemlidir. Klima periyodik bakımları yetkili servisler tarafından yapılarak klimanın en yüksek verimle çalışmasını sağlar ve klimanın ömrünü uzatır. Bunun yanında klimada meydana gelen küf, mantar ve bakteri oluşumları da klima bakımında temizlenerek klimanın yol açabileceği sağlıksız durumlardın da önüne geçilir.  < Konu Resmi..>  Klima bakımında ilk yapılması gereken işlem klima hava filtresinin temizlenmesidir. Klima içerisinden geçen bu filtrede biriken tozlar ve parçacıklar temizlenmediğinde, havanın klimadan geçişi zorlaşır, ısıtma ve soğutma performansı düşer ve enerji tüketimi artar. Ayrıca filtrede biriken maddeler burada mikropların üremesine sebep olabilir ve bu durumda klimadan dışarıya verilen hava sağlıksız olur.


  Bu sebeplerden dolayı klima filtrelerinin 15 günde bir temizlenmeleri gerekir. Hava filtresinin temizlenmesi için öncelikle klimanın sigortası kapatılmalı ve klimanın ön panelindeki kapak açılmalıdır. Kapak açıldıktan sonra ön kısımda yer alan filtreler yerlerinden çıkartılmalıdır. Öncelikle yerlerinden çıkartılan filtrelerin üzerinde biriken tozlar elektrikli süpürge ile temizlenmeli, ardından filtreler 40 dereceyi geçmeyen suyun altında güzelce yıkanmalıdır. Yıkanan filtreler asılmadan ve güneşte bırakılmadan kurutulmalıdır. Filtreler tamamen kuruduktan sonra tekrar klimaya takılabilir. Filtre temizliği kullanıcı tarafından da yapılabilir ancak bunun haricindeki bakımların servis tarafından yapılması gerekir.  Klima bakımında yapılması gereken diğer bir işlem de evoparatör ve kondanser parçalarının temizliğidir. Yoğuşma ve buharlaşmanın gerçekleştiği bu parçalarda nemden dolayı küf oluşumu ve bakteri üremesi meydana gelebileceğinden bu parçaların temizlenmesi gerekir. Evoparatör ve kondanser temizliği klima bakımında servis tarafından özel deterjanlar, basınçlı hava ve su ile yapılır.


  Klima gazının basınç kontrolü de klima bakımının bir parçasıdır. Klima bakımında gaz basıncının minimum ve maksimum değerleri kontrol edilir.


  Klimadaki gaz seviyesinin kontrolü yapılır. Eğer klimadaki gaz seviyesi azalmışsa klimaya gaz ilavesi yapılır.


  Klima bakımının önemli noktalarından birisi de elektrik tesisatının kontrolüdür. Bunun için elektrik kabloları ve klima sigortası kontrol edilir. Klimanın voltaj ve akım değerleri de ölçülerek bu değerlerin olması gereken aralıkta olup olmadığı tespit edilir.


  İç ünitede yoğuşan suyun toplantığı drenaj tavası ve dışarıya aktarıldığı drenaj hortumu temizliği de klima bakımında yapılan işlemlerden birisidir.


  Klima bakımında iç ve dış ünitelerindeki fan ve pervaneler de temizlenirler.

  Klimadaki soketlerin tamamı kontrol edilerek, gevşeyen soketler sıkılaştırılır.

  Son olarak klimanın çalışma sesi kontrol edilir ve iç ve dış ünitelerin dış temizliği de yapılarak klima bakımı sonlandırılır.

   
Klima Bakımı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. seraların bakımı nasıl yapılır

  seraların bakımı nasıl yapılır

  hadiii bulamıomm lütfen yardım edin serların bakımının nasıl yapıldığını yazın lütfeeeeeen :)
 2. Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

  kızlar cildim sorunlu acaba Cilt Bakımı Nasıl Yapılır önerilerinizi bekliyorum .
 3. Saç Bakımı Nasıl Yapılır

  Saç Bakımı Nasıl Yapılır

  Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? Selam kızlar sizden saçları sağlıklı yapan bir saç bakım önerisi maskesi de olabilir istiyorum yardım edin saçlarım berbat oldu
 4. Klimanın sigortası neden atar?

  Klimanın sigortası neden atar?

  Klima, bulunduğu ortamlarda havanın temizlenmesini sağlayan, isteğe bağlı olarak ortamı ısıtan ya da soğutan geniş bir kulanım alanı olan bir alettir. Kullanım fonksiyonları geniş olduğundan insan hayatını oldukça kolaylaştıran icatlardan bir tanesidir. Fakat bazı durumlarda klima kullanımı ile ilgili olarak problem çıkabilmektedir. Klima elektrik yardımıyla çalışan bir alet olduğundan...
 5. Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ?

  Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ?

  Yaz aylarının sıcak kavurucu etkisin den klima sayesin de korunuyoruz. Ofislerin , cafelerin , evlerin , işyerlerinin olmaz sa olmazıdır klimalar. Gün boyu kullandığımız klimalanın kullanım dan ötürü fatura yüksek gelebilir. Yazımızın devamın da klima kullanırken tasarruf etmenin yollarını bulabilrisiniz. Teknolojik nimetlerden biridir klima. Yazın sıcaktan , kışın soğuktan bizi korur. Her...

Sayfayı Paylaş