1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Klima öldürebilir...!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  Yaz artık geldi ve aşırı sıcaklar hepimizi bunaltıyor:ang:. Tabi bu sıcaklar yüzünden insanın ne iş yapası geliyor ne de başka birşey. Bu sıcak havalarda çoğumuzun imdadına koşan klimanında bir sürü tehlikeleri var. Sıcaktan korunalım diye sağlığımızdan olmayalım..  En çok da erkekleri ve sigara içenleri etkiliyor… Yaz sıcaklarında “serinleyeyim” derken hayatınızdan olmayın…
  Kapalı ortamların ısısını ve nem oranını istenilen seviyelere getirebilen klimaların, solunan havayı ve solunum yollarını doğrudan etkilediği, klima kullanımıyla birlikte su damlacıklarıyla havaya karışarak insanlara bulaşan bulaşan bakterilerin, ölümlere yol açan ”Lejyoner” hastalığına neden olduğu bildirildi.
  Bursa’daki özel bir hastanede görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ, yaptığı yazılı açıklamada, lejyoner hastalığına neden olan ”Legionella pneumophila” bakterisinin durgun sularda ürediğini, suyun havaya saçılması sırasında solunum yoluyla, akciğerlere girerek enfeksiyonlarına neden olduğunu belirtti.
  Klima içerisinde oluşan nemli ortamın ”Legionella pneumophila” gibi hastalık etkenlerinin yaşaması ve çoğalması için çok uygun ortamlar olduğuna değinen Karadağ, bu etkenlerin su damlacıkları ile havaya karışarak insanlara bulaştığını vurguladı.

  Karadağ, otel, iş merkezi, gökdelen gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su bölmeleri, havuzlar, su depoları gibi ortamlarda çoğalan bakterilerin, o binada bulunan pek çok insanda hastalığa yol açabileceğine dikkati çekti. Her klimalı ortamda bu bakterilerin bulunmadığını, bakterilerin olduğu ortamda yaşayan ve bu havayı soluyan herkesin de hastalanmayacağını ifade eden Karadağ, hastalık etkenine maruz kalan insanlarda 2 -10 gün arasında ateş, halsizlik, kas ağrıları, iştahsızlık, baş ağrısı gibi belirtilerin ortaya çıktığını, ancak çoğunlukla ilk dikkati çeken belirtinin öksürük olduğunu kaydetti.
  Başlangıçta kuru ve hafif olan öksürüğün kanlı balgama ve nefes almakta güçlüğe neden olabileceğine, hastaların yüzde 20’sinde ateşin 40.5 derecenin üzerinde olduğuna işaret eden Karadağ, ”Yüksek ateş ve öksürük yakınması olan hastalar, son günlerde klimalı ortamlarda bulunmuşlarsa lejyoner hastalığı açısından değerlendirilmeleri gerekiyor”’ dedi.
  Karadağ, hastalığın en çok bebekleri, yaşlıları, erkekleri, sigara tiryakilerini, alkolikleri, kalp-damar, kronik bronşit, diyabet ve böbrek hastalarını, bağışıklık sistemi baskılanmış kişileri ve kortizon kullananları etkilediğini dile getirdi.
  Hastalığın tedavisinde doğru ilacın seçilmesi ve erken dönemde tedaviye başlanmasının yan etkileri önlediğine, ancak tedavi süresinin hastanın tüm şikayetleri ortadan kalksa bile üç haftadan az olmaması gerektiğine dikkati çeken Karadağ, bu ciddi ve ölümcül hastalığın önlenebilmesi için bakterilerin bulunabileceği ortamların saptanması ve uygun şekilde dezenfekte edilmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
  Prof. Dr. Karadağ, alınacak önlemleri şöyle sıraladı:
  ”1- Klimalar, havalandırma sistemleri, su depoları, kapalı alanlardaki havuzlar, duş başlıkları ile bazı tıbbi aletler bulaşıcılık açısından dikkatle kontrol edilmeli,
  2-Enfeksiyon şüphesi oluştuğunda bakım ve dezenfeksiyon için hiç beklemeden, su 70 derecenin üzerinde ısıtılmalı
  3- Musluklar, duş başlıkları, basınçlı sıcak su ile 30 dakika süreyle yıkanmalı,
  4- Metalik iyonizasyon yöntemiyle de dezenfeksiyon yapılabilir. Klorla yapılan dezenfeksiyondan daha etkili bulunan bu yöntemde özel elektrotlar tarafından havuz suyuna bakır, gümüş ve çinko iyonları aktarılır. Belirli düzeylere geldiğinde bu iyonlar dezenfeksiyonu sağlamaktadır.”


   
  Son düzenleme: 26 Haziran 2009
 2. *şiker*

  *şiker* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  3.922
  Beğenilen Mesajlar:
  149
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Klima öldürebilir...!
  klimasızda olmuyor yaa..işte çok fazla yakın tutmamak gerekir..bilgiler için teşekkürler kapiş
   
 3. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ
  Cevap: Klima öldürebilir...!
  ya evet cok dikkat edilmesi gerek, hadi yine bura okadar sicak olmuyo. ama tr dekiler dikkat edin ltf.. paylasim icin tskler..
   
Klima öldürebilir...! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlk klima

  İlk klima

  İlk klima fikri 1906’ da Willis Haviland Carrier tarafından oluşturulmuştur. Klima denildiğinde aklımıza Carrier gelmesine rağmen, klima 1906 yılında Stuart H. Cramer adındaki bir tekstil mühendisi adına tescil ettirilmiştir. Cramer, klima kelimesini tekstil bitkilerinin yetiştiği ortamdaki havayı nemlendirmeye yarayan cihazı için kullanmaktaydı.
 2. Greyfurt suyu sizi öldürebilir

  Greyfurt suyu sizi öldürebilir

  hamilelikte greyfurt zararlımı İçerdiği vitaminler sayesinde en önemli meyveler arasında gösterilen greyfurtun, duyanları hayretler içinde bırakan bir zararı ortaya çıktı. Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığını ve ölümle sonuçlanabilecek yan etkiler ortaya çıkarttığını açıkladı. Bu nedenle ilaç kullanan...
 3. Botoks Öldürebilir..!

  Botoks Öldürebilir..!

  Bayanlar güzelliklerine çok düşkündür. Her girdikleri ortamda dikkat çekmek ve bütün gözlerin üzerlerinde olmasını isterler. Yalnız güzelliğimizi gölgeleyen bazı faktörlerden birisi de ciltteki kırışıklıklar. Bunu gidermek için en yaygın kullanılan yöntem botoks ama göründüğü gibi masum değil. Güzelliğimiz pahasına canımızdan vazgeçmemeliyiz. Kırışıklıklar için doğal yöntemlerde var bunlar hem...
 4. "Herkes Öldürebilir Sevdiğini"

  "Herkes Öldürebilir Sevdiğini"

  Kulak verin sözlerime iyice, Herkes öldürebilir sevdiğini Kimi bir bakışıyla yapar bunu, Kimi dalkavukça sözlerle, Korkaklar öpücük ile öldürür, Yürekliler kılıç darbeleriyle! Kimi gençken öldürür sevdiğini Kimileri yaşlı iken öldürür; Şehvetli ellerle öldürür kimi Kimi altından ellerle öldürür; Merhametli kişi bıçak kullanır Çünkü bıçakla ölen çabuk soğur. Kimi aşk kısadır, kimi uzundur,...
 5. İshal deyip geçmeyin,öldürebilir .

  İshal deyip geçmeyin,öldürebilir .

  Dünyada ölüm nedenleri arasında ishalin ikinci sırada yer aldığı, gelişmemiş ülkelerde ise en sık ölüm nedenleri arasında geldiği belirtildi. İshal, herkesin başına gelebilen basit bir hastalık olarak hep küçümseniyor ama öldürücü olabildiği ortaya çıktı. İshal özellikle çok küçük veya çok yaşlı kişilerde öldürücü olabiliyor. Sürekli kaybedilen su, sıvı derken vücut kendini toparlayamıyor....

Sayfayı Paylaş