Klimanın sigortası neden atar?

Uzman SühaN

Administrator
Klimanın sigortası neden atar?
Klima, bulunduğu ortamlarda havanın temizlenmesini sağlayan, isteğe bağlı olarak ortamı ısıtan ya da soğutan geniş bir kulanım alanı olan bir alettir. Kullanım fonksiyonları geniş olduğundan insan hayatını oldukça kolaylaştıran icatlardan bir tanesidir. Fakat bazı durumlarda klima kullanımı ile ilgili olarak problem çıkabilmektedir.Klima elektrik yardımıyla çalışan bir alet olduğundan ötürü eğer elektrik düzeneğinde ya da klimanın çalışmasında problemler varsa bulunduğu yerin sigortasını attırabilmektedir. Sigortanın hangi sebepten ötürü attığını anlamak için sistem iyice kontrol edilmeli, sebep belirlendikten sonra önlemler alınmalıdır.01.jpgKlima hangi durumlarda sigorta attırmaktadır?

Akla ilk gelmesi gereken sebep sistemde kısa devre olup olmadığıdır. Genellikle sigorta atmasındaki sebep besleme kablosunda meydana gelen kısa devreden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden besleme kablosu kısa devre olup olmadığını anlamak için kontrol edilir. Eğer besleme kablosunda kısa devre olmuşsa kablo değiştirilerek sorunun çözümü yapılır.


Sistem içerisinde akımın taşınmasına yardımcı olan kablolarda problemler meydana gelebilmektedir. Bu kablolar zaman zaman yerlerinden çıkabilmekte ya da kablolar üzerinde arızalar meydana gelebilmektedir. Akımı taşıyan kablolar dikkatlice incelenir, eğer yerlerinden çıkan varsa çıkmış uçlar doğru yerlerine takılır. Bu kablolarda da kısa devre varsa değiştirilerek problem giderilir.


Fan motoru sargılarındaki problemler de sigorta atmasına yol açmaktadır. Eğer fan motoru sargılarında kısa devre oluşmuşsa, fan moturunda arıza varsa ya da gövdeye doğru herhangi bir şekilde kaçak bulunuyorsa fan motoru değiştirilmesi gerekemektedir. Böylelikle sigortanın atmasına neden olan durum ortadan kaldırılmış olur.


Ekovatlarda meydana gelen problemler de sigorta attırmaktadır. Eğer ekovat sargılarında kısa devre varsa ekovatı değiştirerek sigorta atmasına çözüm bulunur. Ayrıca sistemin sağlıklı işleyişini devam ettirmek için sisteme gaz verilmesi gerekmektedir.


Sigorta ile ilgili olarak klimadan kaynaklı bir problem olduğu düşünülüyorsa teknik servis çağırmak en mantıklı çözüm olacaktır. Böylelikle ileride doğabilecek daha tehlikeli durumların da önüne geçilmiş olunur.
 
Geri
Üst