Klomen ve çatlatma iğnesi kullananlar

Uzman SühaN

Administrator
Klomen ve çatlatma iğnesi kullananlar
Kısırlık kadın ve erkeğin bazı nedenlerden yada nedensiz çocuk sahibi olamamasıdır. Kısırlığın nedenleri kadın ve erkek faktörlü olabilmektedir. En sık olarak kadınlar da ksırlık görülmektedir. Bu kadınlar ya hiç gebe kalmamış , yada daha önce gebe kalmasına rağmen tekrar gebelik sağlayamamıştır.


klomen ve çatlatma iğnesi.jpg
Günümüzde kısırlık en çok kadınlar da yumurtlama sorunlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Kadının yumurta rezervinde azalma, yumurtasının kalitesiz olması, yumurtasının çatlamaması, yumurtlamasının olmamasıdır. Bunların dışında kanallarda ve tüplerde tıkanıklık, hormon bozuklukları, adet düzensizlikleri,miyom,kist ve polipler , rahim içi yapışıklıklar, rahimde şekil bozuklukları kısırlık nedenlerindendir.

Kadına bağlı kısırlıkta en çok yumurtlama bozuklukları karşımıza çıksada tedavisi mümkündür. Yumurtlamayı sağlayan ilaçlar ile kadının yumurtalığı uyarılır ve belli bir olgunluğa eriştikten sonra yumurtaların çatlaması için , yumurta çatlatıcı iğne uygulanır. Yumurtlama tedavisin de genelde klomen , çatlatma iğnesi olarakta , ovitrelle kullanılmaktadır. Bu iki ilacın kullanımı sonrası vajinal akıntı,kasık ağrısı , belde ağrı,gögüslerde hassasiyet olmaktadır. İki ilacın kullanımı sonrası gebelik testi , beklenen adette gecikme olunca yapılmaktadır. Öncesi yapılan testler , ilacın etkisiyle yanıltıcı sonuç verebilir. Yazımızın devamın da Kadınlarda yumurtlama iğnesi ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.


Öncesi ; Klomen Nedir? Klomen Hakkında Genel Bilgiler Adlı konumuzu incelemenizi öneriyoruz.Yumurta çatlatma iğneleri (Ovitrelle® , Pregnyl®, Profasi®) "human chorionic gonadotropin (HCG)" ismi verilen hormonu içerir. HCG hormonunun beta alt-birimi kanda gebelik testinde ölçülen hormondur. Bu ilaçlarda bulunan HCG alfa alt birimi yapı itibariyle beyinde hipofizden salgılanan luteinizan hormon (LH)'a çok benzer, aynı etkiyi yapar. LH hormonu normalde kadın vücudunda yumurtlama olmadan yaklaşık 36 saat önce yükselmeye başlayan ve maksimal değere ulaşması ile yumurtlamayı tetikleyen (yumurta çatlamasını sağlayan) hormondur. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilrisiniz. HCG içeren ilaçlar ile LH hormonunun bu etkisi taklit edilir, bu nedenle HCG ilacı (yumurta çatlatma iğnesi) uygulandıktan ortalama 36 saat sonra (bir buçuk gün sonra) yumurtla çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) olayı meydana gelir.

Yumurta çatlatma iğnesi nasıl uygulanır, nereye yapılır?

Bu ilaçlar genellikle cilt altına veya kas içerisine enjeksiyon yapılacak şekilde üretilir. Her markanın ne şekilde uygulanacağı prospektus kağıdında tarif edilir, doktorunuzun tavsiyesi ne şekilde ise o şekilde uygulamanı gerekir. Cİlt altı (subkutan) uygulama için üretilen ilaçlar genellikle göbek etrafına veya üst kol arka tarafına uygulanır. Kas içerisine (intramuskuler) uygulama amacıyla üretilen ilaçlar ise genellikle kalçaya uygulanır.

Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?

Bu ilaçlar genellikle yumurta 18-20 mm civarında büyüklüğe eriştiğinde uygulanır. Ancak çok fazla yumurta oluşmussa veya E2 hormon değeri çok yüksekse çatlatma iğnesi uygulanmayabilir bazı hallerde. Burada önemli olan yumurtanın eriştiği büyüklüktür, adetin kaçıncı gününde uygulandığı şeklinde bir kural yoktur. Yumurtanın yeterli büyüklüğe erişmesi genellikle adet kanaması başladıktan sonraki 10.-17 günler arasına denk gelir. Asla doktor kontrolü olmadan uygulanmaması gereken ilaçlardır.

Yan etkileri:

Olabilecek en ciddi tyan etkilerden birisi OHSS'dir. OHSS hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. OHSS geliştiğinde karın ağrısıi bulantı, kusma, ishal, nefes darlığı, hızla kilo alma gibi belirtiler meydana gelebilir. Ciddi bir durumdur ve bu tür şikayetlerin varlığında hemen doktora başvurmak gerekir. Alerjik yan etkiler de meydana gelebilir nadiren. Yumurtalık kisti (over kisti) oluşumuna neden olabilir.


Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar ne zaman doktora başvurmalıdır?

Her hamilelikte olduğu gibi fark edilir edilmez hatta hiçbir belirti olmasa bile adet gecikmesi olduktan sonra doktora başvurulması gerekir. Yapılan kanda gebelik testi veya ultrasonografi değerlendirmeleri ile gebelik kesinleştirilir.

Yumurta çatlatma iğnesi ne kadar etkilidir?

Hap veya iğne ile yumurta büyütme tedavisi gören bir kadında, yumurta büyümesi sağlandıktan sonra yumurta çatlatma iğnesi uygulanması durumunda her ay için gebelik oluşma şansı yaklaşık %15 civarında değişmektedir. Bu oran çiftin özelliklerine ve kısırlık nedenine göre değişiklik gösterir. Tedavi genellikle 3-6 ay süreince uygulanır.

Yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra cinsel ilişki olmalıdır?

Yumurtlama (folikül çatlaması) yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan 36 saat sonra olacağı için ilk ilişki bu saate yakın zamanda önerilir. Yumurta çatlatma ilacının yapıldığı gün ilişki önerilmez. İlk ilişkiden sonra birer gün ara ile bir iki kez daha ilişki önerilir.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra aşılama ne zaman yapılır?

açtlatma iğmesi uygulandıktan 36 saat sonra yumurtlama beklendiği için aşılama da iğne uygulandıktan yaklaşık 36 saat sonra yapılır. Sperm verilmesi ve hazırlanması bu saatten önce bitirilmelidir ve spermler gecikmeden getirilmelidir aşılama uygulanacak merkeze. Aşılama hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilrisiniz.

Yumurta çatlatma iğnesinden ne kadar sonra hamilelik testi yapılır?

Gebelik testi adet gecikmesi yaşandıktan hemen sonra yapılabilir. Bu ortalama olarak yumurta çatlatma iğnesi (HCG enjeksiyonu) yapıldıktan 14 gün sonrasına denk gelir. Hamilelik belirtileri genellikle bu kadar erken başlamaz.

Yumurta çatlatma iğnesinden sonra adet ne zaman olur?
Yumurta çatlasa da çatlamasa da gebelik oluşmayabilir. Gebelik oluşmadığı taktirde genellikle çatlatma iğnesi uygulandıktan 2 hafta sonra adet (relg, mens) kanaması başlar. Ancak bu dönemde başlayan her kanama adet sanılmamalıdır, dikkatli olunmalıdır, bazen gebelik ile ilgili kanamalar da bu döneme denk gelebilir (implantasyon yani yerleşme kanaması gibi). Benzer şekilde adet gecikmesi yalanması da mutlaka gebelik olduğu anlamına gelmez, kullanılan hormon ilaçları adet gecikmesine neden olabilir. Bu tür çelişkili durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.
 
Son düzenleme:
çatlatma iğnesi oldum overlite dr. 36 saat sonra ilişkide bulunun dedi bizde bulunduk ve gün aşırı ilişkide bulunduk sizce hamile kalabilecek miyim içim tuaf bir his var yardım edin iğne olupta gebe kalan var mı ne olur yardım edinn bana bebeğim gelecek mi sencee ve bu şekilde hamile kalanlar ne zaman test yaptınızz lütfennn ?
 
Merhaba ,

Bu kombine tedavi yöntemiyle hamile kalan bir çok üyemiz var. Beklenen mensiniz de en az 3 günlük gecikme olursa test yaparsınız.
 
iyi gnler klomen kullandım kasıklarımda ağrı var gögüslerimde sızlıyor gözüm kararıyor adetime 5 gün var ne zaman test yapsam çıkar
 
Merhaba, kullandığınız ilaçtan kaynaklı belirttiğiniz yakınmalar olabiliyor. Beklenen döneminizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın. Erken yapılan testler yanıltıcı sonuç verebilir.
 
selam beya hanım bende klomen kullandım adet tarihim 31 ağustos ne zaman test yapayım şmdiden teşekürler.
 
Merhaba , beklenen mensinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın. Erken yapılan testler yanıltabilir. Mutlu haberlerinizi almayı diliyorum..
 
Geri
Üst