Koç Burcu 2008 Aralık ayı yorumu

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Koç Burcu 2008 Aralık ayı yorumu
Sevgili Koçlar, 2008 yılına veda etmeye hazırlandığımız Aralık ayına girmiş bulunmaktayız. Aşk hayatınızla alakalı konularda etkili olacak enerjilerinizin başında gelen Venüs Kova burcu seyri hakkında bilgi vermeden önce size 8 Aralık tarihine kadar etkisi devam edecek Venüs gezegeninin Oğlak burcundaki yansımasını kısa bir şekilde özetlemek isterim. Hatırlarsanız 12 Kasım tarihinde başlayan bu seyir hakkında size köşemizde bilgi vermiş ve sosyal statü, maddi güvence, toplum içindeki konum, saygınlık, güvenirlilik gibi olgular daha fazla önemsenmeye başlayabilir. Bu durumda bir Koç doğal olarak yaşadığı ilişkinin kendisi üzerindeki baskınlığını yavaş yavaş hissetmeye başlar. Romantik duygular, pozitif düşünceler, çocuksu delişmen haller geride kalmıştır. Böylece sizin için bir şeyleri oturup düşünme vakti gelir. Bu enerji ciddi ve uzun süreli ilişkileri kapsadığı için, sorumluluk hissedilmesi tabi ki doğaldır. İlişkinin toplum içindeki yeri ve tarafların birbirine olan saygı, sevgi ve güven olgusu içinde hareket etmelerini doğal karşılamak gerekiyor demiştim.
Gördüğünüz gibi Venüs Oğlak burcu seyri Aralık ayının ilk haftasına kadar böylesi ciddiyet dolu bir enerji anlamı taşımaktaydı. Evet şimdi sıra geldi 8 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında devam edecek olan Venüs Kova burcu enerjisinden söz etmeye. Venüs bu burçta transitini sürdürürken, özellikle ciddi ilişkiniz, evliliğiniz konularında, farklı bir bakış açısını gündeminize taşıyabilir. Önce bu enerjinin ne gibi yansımalar taşıdığından söz edelim ve daha sonra siz Koçlara olabilecek etkilerini ele alalım. Venüs bildiğiniz gibi sevgi alış verişinin ve sosyallik ihtiyacının en önemli astrolojik temsilcisidir. Kova burcundaki Venüs ise tam da bu tanıma uygun bir şekilde, sosyal hayatla birebir ilişki kurmak, arkadaşlık içeren ilişkileri tercih etmek, aynı ideali birlikte paylaşmak için biraraya gelmek gibi önemli anlamlar içermektedir. Bu enerji altında siz Koçlar için, popüleriteniz gayet önemli ve ön plandadır. Sıradışı bir ilişkiye olan ihtiyacınız yoğunlaşacağından, eşiniz veya sevgilinizle öncelikle arkadaş olmayı veya yaşamınıza yeni katılacak kişiyle dostluk merkezli başlayan bir aşkı tercih edeceğinizi söylemek mümkündür. Özgürlük konusu bu dönemde, ilişkilerde fazlasıyla yoğunlaşacağından, eşiniz veya sevgilinizin size geniş bir alanda hareket edebilmeniz adına anlayış göstermesi gayet yararlı olabilir. Yani siz kendi istediğiniz şekilde ilişkinizi yaşamak isterken, sevgilinizin müdahalede bulunması, ilgi ve sevgi beklemesi rahatsızlık verici olabilir.
Bir Koç her konuda bireysel kimliğine sahip çıkmaktan hoşlanan bir burç mensubu olduğundan, bu dönemde birlikte olduğunuz kişinin, size aşırı bağımlılık göstermesi ve denetlemesi yerine, yeri geldiğinde beraber, yeri geldiğinde serbest bir şekilde davranmanızı sağlaması sizin kendinizi daha keyifli hissetmenizde etkilidir. Bu enerjinin bir başka yansıması ise, ilişkinizin al gülüm ver gülüm hesabı içinde sürmesi gerektiğini düşünmenizdir. Çünkü bu tarihler arasında bireysel özgürlüğünüze fazlaca değer verebilir ve ön planda tutabilirsiniz. Eşinizden beklediğiniz tek şey, sizinle önce arkadaş olmayı başarmasıdır. Örneğin bu tarihlerde ilişkisi olmayan Koçlar, evlenmiş ayrılmış ve çocuğu bulunan biriyle arkadaşlık kurabilir ve onu çekici bulabilirler. Farklı türden ilişkilere açık olacağınız bu süreçte, farklı ve sıradışı ilişkilere meyilli olduğunuz için bu türden birliktelikler yaşanması mümkündür. Benim bu enerji altında sizlere tavsiyem, ne olursa olsun öncelikle evliliğinizi veya süregelen ilişkinizi riske atmadan önce, beraberliğinizin kalitesiyle alakalı olarak düşünmenizdir. Eğer çoktan beri sorunları olan birliktelik yaşıyorsanız doğal olarak Venüs Kova sürecinde birbirinizden uzaklaşmanız ve deneyimsel davranmanız mümkün olacağından eşinizin gayet anlayışlı davranması gerekmektedir. Bu durumda sizin de, iyi düşünmeniz lazımdır. Tabi ki kökleşmiş bir ilişkiyi böylesi kısa süreli enerjilerin yıkması mümkün değildir. O yüzden birlikteliğinde mutlu olan çiftlere önerim, öncelikle birbirinizi sık boğaz etmemeniz, beraber hayatı kucaklamanız ve sevgi birliğinizin kalitesini yükseltmenizdir.
İş ve Kariyer
Pluto Oğlak Burcu Sürecinin Siz Koçlara Olan Etkisi
Aralık ayında, mesleki yaşamanızla alakalı konularda etkili olacak enerjilerinize açıklamaya, en başta 27 Kasım günü başlayan Pluto gezegeninin Oğlak burcu etkinliğinden söz ederek giriş yapmak istiyorum. Astrolojik anlamı itibariyle dönüşüm ve yenilenme gezegeni olan Pluto, 2024 yılına kadar bu konumunu sürdüreceği için siz Koçlar açısından mesleki alanda oldukça uzun süreli bir dönüşümün işaretidir. Pluto kişisel derinliklerinizi değişime uğratan yaşanacak deneyimler, krizler sayesinde size güç katacak muazzam bir enerjidir. Pluto transitleri yaşamınızdaki eski ve artık işe yaramaz olan herşeyin geride bırakılması gerektiğinin işaretidir. Size, kendinizi yenilemeniz ve yeni bir düzende yaşamınızı sürdürmeniz için baskıda bulunur. Pluto krizleri denilen bu baskıların çoğu yavaş işlemekte olan değişimlerin işaretidir. Yani siz içten içe gelişmekte ve büyümektesinizdir fakat bunu algılamanız yıllarca devam eder. Bu seyir esnasında eski olan herşey ortadan yavaş yavaş kalkmaya başlar ve ruhunuzun derinliklerindeki gizli güçleriniz yüzeye çıkarak sizi gelişim için teşvik etmeye başlar. Mesleki konularda bugüne dek nasıl kararlar aldıysanız veya nasıl yaşadıysanız bunları yenileştirmek ve kuvvetlendirmek için Pluto Oğlak burcunda inanılmaz bir gelişimin ilk tohumları atılmaya başlar. İş yaşamınızla alakalı konularda bana göre 27 Kasım 2008 tarihini ajandanıza veya kafanızın içinde bir yere işaretlemenizi öneriyorum. Çünkü yıllar sonra geri dönüp baktığınızda, ne kadar büyük bir değişimden, sınavdan geçtiğinize siz bile şaşırabilirsiniz.
Bu enerji, sizin gibi aktif ve ateşli kişiler için, hem duygusal, hem zihinsel hem de ruhsal olarak etkileyicidir. İş yaşamınızda güçlü ve yetkin bir kişi olmayı deneyimleyeceğiniz bu enerji altında ağır gelişmekte olan olaylar sizi iş yaşamınızla alakalı olarak değişime uğratacağından, sizin bu kuvvetli etkiye direnmeniz oldukça sakıncalıdır. Toplum içindeki yeriniz yani statünüz tümüyle değişime uğrayacağı için, diplomatik davranmayı, kendi kaderinizi ellerinizle şekillendirmeyi, hedefler belirleyerek bunların üstüne gitmeyi mutlaka başarmaya gönüllü olmalısınız. Kimileriniz bu süreçte toplumda tanınan ve oldukça saygınlık içeren bir noktaya çıkabilir, değişime direnir veya kafanızın bildiğine giderek gelişiminizi sekteye uğratırsanız birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Kendi yolunuzu muhakkak belirlemeli, işinize sahip çıkmalı, görevlerinize kendinizi adamalı ve her şartta her durumda kararlı ve sabırlı bir şekilde çaba sarfetmelisiniz. Pluto bu süreçte kimliğinizle alakalı konularda da sizi yenileştirmeye ve terbiye etmeye devam edeceği için, siz bu uzun sürenin sonunda, olgunlaştığınızı, bir çok şeyden dersler aldığınızı hissedebilirsiniz. Tabi ki uzun bir seyir olduğu için, her gününüz veya her anınızda bu enerjinin etkisini hayal etmeniz güç olabilir. Bu geniş ve gayet uzun süreye yayılabilecek bir enerjidir. Lakin bu sürenin bitiminde göreceksiniz ki, çok şey hayatınızda farklılaşmış ve siz çok yollardan, mücadelelerden geçmiş ve terbiye olmuşsunuz. Burada son bir cümle daha söylemek isterim ki, bu süreçte ne kadar güçlü hale gelirseniz gelin, bu enerjiyi doğru anlamda kullanmanın sırrının, gücünüzü başkalarının üzerinde kontrol ve baskı kurmak amaçlı kullanmamanız tam tersine insanlara destek olmanız ve yol göstermenizdir. Ancak o zaman Pluto enerjisini gayet olumlu kullanmış olursunuz. Size bu enerjinin tüm meslek yaşamınız boyunca yüksek başarı ve huzur getirmesini diliyorum.
Pluto gezegeninin oldukça uzun bir zamanı kapsayan bu önemli seyrinin ardından sıra geldi, kısa süreli fakat Aralık ayı boyunca mesleki durumunuzla konularda etkili olacak enerjileri incelemeye. Bahsedeceğimiz enerjiler 12 Aralık-1 Ocak tarihleri arasındaki Merkür ve 22 Aralık sonrası yine Oğlak burcunda başlayacak Güneşin seyirleridir. Her iki enerji de, gerek kişisel gelişiminiz ve gerekse iletişimsel gücünüz açısından sorumluluk duygusu içinde hareket edilmesi gereken dönemi işaret ediyor. Bir önceki Yay sürecindeki enerjiler, siz Koçların kişisel yapınız gereği gayet hoş iken, Güneş ve Merkür gezegenlerinin Oğlak burcu seyirleri sıkıcı gelebilir. Fakat şunu unutmayalım ki, başarılı olmak için disiplinli çalışmak ve sabırlı olmak muhakkak ki şarttır. Bu iki seyir esnasında başladığınız işi bitirmeniz, kurallar ve disiplin içinde hareket etmeniz, kararlılık göstermeniz, otorite kesiminde bulunan kişilerle iyi ilişkiler içinde olmanız son derece önemlidir. İş yaşamınızla alakalı planlarınızı ve bir önceki Yay burcunda edindiğiniz bilgi ve deneyimleri hayata geçirmeli, elle tutulur gerçeklere önem vermeli, sabırsızlıktan uzak durmalısınız. Ateşli gücünüzü planlı bir şekilde yönlendirir ve hedeflerinize kitlerseniz, bu dönemde başarılı olmanıza kesin gözüyle bakabilirsiniz. Görüldüğü gibi, Aralık ortası itibariyle daha fazla sorumluluk ve daha fazla işinize odaklanmanız gerekiyor. Temel atma veya oluşmuş temeli sağlamlaştırma dönemi olan bu süreçte göstereceğiniz çaba, size gerekli olan yükselmeyi getiricidir. Dikkat edeceğiniz en önemli husus, mantıklı düşünmek, işinize odaklanmak ve artan sorumluluklarınızın farkında olarak hareket etmektir. Tam tersi davranmanız, hem işinizde sıkıntılar yaşamanıza hem de gereksiz panik ve gerilimlere neden olabilir.
İş hayatınızla alakalı konularda etkili olacak bir diğer enerjiniz ise, 27 Aralık-4 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan Mars gezegeninin Oğlak burcundaki etkinliğidir. Mars, astrolojik olarak, mücadele ve istek gücünün en önemli belirteci ve sizin öz yönetici gezegeninizdir. Mars enerjisi, belirlenen hedefe kilitlenerek onu ele geçirmek yani fethetmektir. Bu nedenle savaşma gücümüzün de temsilcisidir. Mars Oğlak burcunda azim ve direnç anlamına geldiğinden, sizin gibi aktif ve ateşli kişiler için, belli bir süre boyunca sabırlı ve gayet dayanıklı bir şekilde ilerlemek gerektiğinin işareti olduğundan zorlayıcı olsa da, Mars yönetici gücünüz olduğundan bu enerjiyi genel iş konularında bazı noktalara dikkat ederek olumlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz husus sabır kelimesinde yatmaktadır. Kafanızın içinde bir hedef belirlemeniz veya var olan hedefiniz için, öncelikle disiplinli bir şekilde çalışmaya gönüllü olmalısınız. İnatçılıktan uzak durarak, çevrenizde bulunan kişilerle işbirliğinde bulunmayı bilmelisiniz. Kararlarınızı gayet dikkatli ve mantıklı bir şekilde düşünerek vermeli, acele etmemeli, başkalarından etkilenmemelisiniz. Bu dönemde enerjinizde düşüşler meydana gelmesi veya ciddileşmeniz mümkündür. Bir adım atarken, diğerini düşünen sizin gibi aktif bir burç, şimdi tam tersine yaparak, önce ilk attığı adımı sonuçlandırmalı, daha sonra öbürüne geçmelidir. Bütün bunlar son derece önemli olup, hem işinizle alakalı girişimlerde sizi destekleyici hem de bu enerjiyi gerekli alanlarda kullanmanız için teşvik edicidir. Ayrıca bu etki altında, girişimlerinizin hemen sonuçlanması beklemek yerine, ağır fakat son derece sağlam bir temel oluşturmak adına düşünmeniz faydalıdır.
Bu etkinin ardından şimdi ele alacağımız enerji ise yine son derece önemli olup tüm burçlar için etkili bir dönemi işaret etmektedir. Artık bir çoğunuzun kulak aşinası olduğu Satürn gezegeni ve onun 31 Aralık tarihinde yani yeni yıla adım atarken başlayacak geri hareketinden söz ediyorum. Eylül 2007 yılından beri Başak burcunda ve iş evinizde transitini sürdürmekte olan Satürn gezegeni bundan önce Aralık 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında geri hareket yapmış ve sizler için iş hayatınızla alakalı konularda eğitici, disiplin altına alıcı etkiler yaratmıştı. Şimdi geri hareketi ise bu anlamda ikinci kez gerçekleşiyor ve yine aynı anlamı taşıyor. Gezegenlerin geri hareketlerini olumsuz anlamıyla ele almak yerine, bundan nasıl yararlanabiliriz öncelikle buna bakmak lazım. Satürn bildiğiniz gibi astrolojik doğası gereği zaten disiplin altına alarak, yaşamınızla alakalı temelleri güçlendirmenizi sağlayan bir gezegen. Doğal olarak geri hareket dönemleri, bu sağlamlaştırmaların en yoğun şekilde yapıldığı döneme işaret ediyor. Bu anlamda baktığınızda, geri hareket süresince yapacağınız her düzenlemenin size oldukça yararı var. Tabi ki, konu Satürn olunca iş yaşamıyla alakalı mevzularda duraksamalar, engeller veya otoritenin baskılarının artması söz konusu. Bütün bunlar siz Koçların iş hayatınıza odaklanarak, geçmişte yaptığınız yanlışlardan ders çıkarmanız ve ileriye yönelik olarak bunları tekrarlamamanız lazım. Çalışan, emeğinin hakkı için çabalayan, ter döken ve doğru seçimlerde bulunmak için araştıran, emek sarfeden hiç kimsenin hiçbir gezegenin geri hareketinden çekinmemesi ve ürkmemesi lazım. Şimdi gelin bu geri hareketin ne anlama geldiğini birlikte inceleyelim ve bu gücü nasıl olumlu kullanabiliriz ona bakalım. Biraz önce söz ettiğim gibi, bu geri hareket Aralık 2007 tarihinde de oluşmuş ve köşemizde sizlere anlamı hakkında bilgiler vermiştim. Yine aynı anlama gelen bu hareket hakkında yazılanları bir kez daha hatırlayalım ve bu dönemde olabilecek yansımalarıyla ele alalım.
Satürn Geri Hareketinin Siz Koçlara Etkisi:
31 Aralık-16 Mayıs 2009 tarihleri arasında geri harekette olacak Satürn gezegeninin etkisi altında, değişime karşı direnmeniz ve alışkanlıklarınızdan kolayca vazgeçememeniz mümkündür. Oysaki, bu süreçte asıl yapılması gereken, iş hayatınız veya sağlığınızla ilgili konularda yaşamınız adına değiştirmeniz gereken durumlar varsa bunları gayet bilinçli bir şekilde ele almak ve gereken konularda alışkanlıklarınızı yeniden düzene sokmak gerekir. Ayrıca bu etki altında yaşamın güzelliklerini hissetme duygunuzu engelleyen sorumluluklar gündeme gelebilir. Aslında bütün bunlar sizin olgunlaşmanız adına gerekli olan derslerdir. Bu durumda yapmanız gereken ne olursa olsun kendinizi iş yaşamınız açısından yeniden düzenleyerek bundan sonrası adına olumlu adımlar atmaya hazır hale getirmek olmalıdır. Oluşan sorunlar karşısında kesinlikle yılmamalı, kendinizden kuşku duymamalı ve yeteneklerinizden de şüphe etmemelisiniz. Otorite konumundaki kişilerle veyahut birebir iş ilişkisinde olacağınız insanlarla sorun yaşamamak için elbirliği içinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaya çalışırsanız bu sürecin bitiminde bu davranışlarınızın karşılığını gayet olumlu bir şekilde alabilirsiniz. Yine bu dönemde iş yaşamınızla ilgili geçmişte yaşanan bazı durumlar tekrar gündeme gelebilir. İşte tam bu noktada yapılması gereken geçmişe takılıp kalarak umutsuzluğa düşmek yerine bütün bunları bir tecrübe olarak görmek ve şimdiki yaşamınızı düzenlemek olmalıdır. Bu dönemde, olumsuz düşünmek ve iş konusundaki aksaklıklar karşısında ani tepkiler vermek veya tam tersi tepkisiz kalmak gibi psikolojik durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle sizler şimdiden bu enerjinin bilincinde olarak bu süreci genel anlamda gündelik iş temponuz ve sağlığınızla ilgili konularda tekrar düşünmeli, kendinizi gözlem altına alarak geliştirmek adına hevesli olmalısınız. Kesinlikle hoşgörülü davranmalı ve işinizin sorumluluklarını gönüllü bir şekilde kabul etmelisiniz. Satürn Temmuz 2010 yılında Terazi burcuna geçtiğinde, Başak burcu süresince yaşadıklarınızı, edindiğiniz dersleri ve yaptığınız düzenlemelerin meyvelerini almaya başlayabilirsiniz.
İşte Sevgili Koçlar, Satürn transiti ister düz isterse geri hareket olsun yukarıdaki soruların cevaplarına göre şekillenecek ve yaşanacak deneyimlerin işaretidir. Şimdi sizler de, kendinizi yeniden gözden geçirerek genel olarak iş hayatınızla ilgili konular üzerinde gerçekçi bir şekilde gözlemde bulununuz. Böylece kendinizi düzenlemeniz ve bundan sonrası adına yapacaklarınızı belirlemeniz kolay olabilir. Ayrıca mesleki kariyer evinizde başlayan Pluto Oğlak enerjisinin dönüşüm ve yenilenme gücüne de doğru bir yanıt vermiş ve uzun yıllar sürecek deviminizi gerçekleştirmeye başlamış olursunuz. Bundan sonrası siz Koçlar için uzun yıllar boyu, iş hayatınız, sağlığınız, kariyerinizle ilgili konularda etkili olup, toplum içindeki yerinizi, iş yaşamınız çerçevesi içinde düzenlemeniz adına etkili olacaktır. Bu yolda siz Koçların başarılı seçimler yapmanızı ve en yüksek noktalara gelmenizi diliyorum.
Parasal Durumunuz
Finansal yaşamınızla alakalı konularda Aralık ayı içinde olabilecek gelişmeleri, para evinizin yöneticisi olan Venüs gezegeninin seyri doğrultusunda ele almak gerekiyor. Venüs gezegeni 8 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında Kova burcunda transitine devam edecek. Öncelikle bu enerjinin ne anlama geldiğini ve bu dönemde olabilecek yansımaları, nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte saptayalım. Venüs bildiğiniz gibi, sadece aşk hayatınızla ilgili bir gezegen olmayıp, hayatın lüks ve konforlu güzelliklerini satın alabilme gücümüzün de göstergesi olarak önem taşımaktadır. Kova burcu seyir günlerinde ise, sosyal hayatla birebir temasınız yükselmeye başlayacağı için, maddi konularda girişim arzunuz yüksek olabilir ve parasal konularda orijinal fikirler geliştirmeniz mümkündür. Değerlerinizi arkadaşlarınızla paylaşım güdünüz yükseldiği gibi, arkadaşlarınız yoluyla gelir sahibi olmanız da mümkündür. Kimi Koçlar bu süreçte kendi işiyle alakalı yapacakları tanıtım yoluyla da gelir sahibi olabilirler. Biraz önce bahsettiğim gibi, dostlarınızla birlikte yapacağınız işler veya ortaklaşa yürütülen projeler kanalıyla da parasal kazancınızı yükseltme olanağına sahip olabilirsiniz.
Yine bu enerji altında parasal konularda adaletli ve eşit haklar çerçevesi içinde hareket etmeniz mümkündür. Arkadaşlarınızla derin bir paylaşım içinde olacağınız bu dönemde, dayanışmanın getirdiği kazançlar göze çarpabilir. Güçlü insanlarla olan irtibatınızın da size finansal olarak geri dönüşümü olabilir. Arka planda size yardım eden insanların varlığını bu zaman dilimi içinde hissedebilirsiniz. Stratejik ittifaklar, geleceğe yönelik projeler, toplumsal açıdan sizi güçlendirdiği gibi, bu yolla kazanç elde etmeniz de mümkündür. Bir grubun liderliğine soyunarak veya grup içinde etkili bir görev edinerek, hem kendinizi geliştirebilir hem de finansal açıdan rahatlayabilirsiniz. Bu süreçte benim tavsiyem, tekil hareket etmekten ziyade, başka kişilerle temasınızı sürdürmeniz, amaçlarınız için, belli bir sistemin içinde yer almayı kabul etmelisiniz. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz iş alanları için, sosyal ilişkilerinize önem vermeli, size yardımcı olabilecek kişilerle temasınızı kesmemelisiniz. Bütün bunların size geri dönüşümünün maddi açıdan doyurucu olabileceği bu süreçte azimli ve kararlı bir şekilde ilerlemekten asla vazgeçmeyiniz.
Pozitif Enerjili Günler :2-3-7-8-11-12-15-16-24-25-29-30-31
Zayıf Enerjili Günler : 1-13-14-26-27-28
Aşkta En Şanslı Günler : 15-16
Yeniay :7-8
(Ay gezegeninin Koç burcunda olduğu günlerdir. Sizin için yeniay anlamı taşır. Bilinçli istekleriniz ile bilinçaltınız uyumludur ve yeni başlangıçlar için taze enerji anlamı taşır)
Dolunay :19-20-21
(Ay gezegeninin Terazi burcundan geçtiği ve sizin burcunuzla karşıtlık yaptığı günlerdir. Final, bitişler, duygularınızla düşünceleriniz arasındaki çekişmedir. İyi dengelenmesi halinde yapıcıdır. Zayıf enerjidir. Fiziksel olarak kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz.)
Mutlu ve başarılı bir Aralık ayı geçirmeniz dileğimle,
 

Benzer İçerikler

KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
932
KızılÖtesi
KızılÖtesi
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
PaSikA
PaSikA
PaSikA
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
PaSikA
PaSikA
Üst