Kocaeli Üniversitesi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Kocaeli Üniversitesi
umuttepe tüp bebek merkezi kocaeli üniversitesi tüp bebek merkezi
Tarihçe

1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında Elektrik ve Makine Fakülteleri, Temel Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Enstitüsü kurulmuştur. Kurulan bu kurumlar, 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne Kocaeli Mühendislik Fakültesi olarak bağlanmış 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Kocaeli Üniversitesi adını almıştır.

Temmuz 2006 tarihi itibariyle; 171 profesör, 84 doçent, 434 yardımcı doçent, 282 öğretim görevlisi, 163 okutman, 704 araştırma görevlisi, 52 uzman olmak üzere toplam 1890 akademik, 975 idari personeli olan Kocaeli Üniversitesi'nin 11 fakülte, 7 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 18 meslek yüksekokul ve 3 enstitüsü bulunmaktadır. Şubat 2007 itibariyle 50.476 öğrencisi ile eğitim-öğretimini sürdürmektedir.

ÖZET BİLGİLER
  • Bugün üniversitemiz; 11 Fakülte, 7 Yüksek Okul, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü, 18 Meslek Yüksekokulu ve 51.000 öğrencisi ile eğitim öğretimine devam etmektedir.
  • Türkiye’de bir üniversite yerleşkesinin tamamının ilk defa projelendirilmiş, ilk 4 yılda açılışı yapılmış ve 8 yıl içinde bitirilmesi planlanmıştır.
  • Üniversitemizdeki tüm mekanik cihazlar otomasyona bağlı olup, yerleşke dışından bile kumanda edilebilmektedir,
  • Umuttepe Yerleşkesi otomatik bahçe sulama sistemine sahiptir,
  • Türkiye’de ilk defa bizim üniversitemizde bir arıtma tesisi kurulmuştur,
  • Türkiye’nin en modern kongre ve kültür merkezlerinden biri Üniversitemize aittir,
  • Umuttepe Yerleşkesi’nin 800 dönümlük arazisinin sit alanı içine girmektedir ve yakında burada arkeolojik çalışmalar başlayacaktır, (Umuttepe Yerleşkesinin toplam alanı 6500 dönümdür. Sit alanı içerisine giren bölümde herhangi bir yapılaşma söz konusu değildir.)
  • KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin depreme dayanıklı olarak yapılmış ve binada 250 izalatör ve 2500 amortisman kullanılmıştır.
  • Türkiye’de engelli öğrencilerimiz için merdiven asansörler ilk defa Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi’nde kullanılmaktadır.
  • Türkiye’deki Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarından en modern ve donanımlıları Umuttepe yerleşkemiz içinde bulunmaktadır,
  • Umuttepe Yerleşkesi’ndeki sanat eserleri Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü tarafından uluslararası yarışmalar için yapılmıştır.
  • Umuttepe yerleşkemizdeki Atatürk Anıtı Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd.Doç. Nevzat Atalay tarafından planlanarak altı ay içinde bitirilmiştir. Ayrıca dekorasyon çalışmaları aynı fakülte tarafından yürütülmektedir.
  • Karamürsel’de Barbaros Denizcilik Yüksek Okulu kurulmuştur. Böylece Karamürsel’deki okul sayımız 4’e yükselmiştir.
  • Erasmus öğrencileri ve Öğretim Üyeleri için Anıtpark ve Umuttepe yerleşkesinde misafirhane çalışmaları devam etmektedir.
http://www.kocaeli.edu.tr/

Cevap: Kocaeli Üniversitesi

benimde arkadaşım burda okumuştu çok güzel olduğunu söylüyodu emeğinize sağlık

Geri