1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Koç'un Tersanesine Kapatma Cezası

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde faaliyet gösteren Koç Holding bünyesindeki RMK Marine Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Taşımacılığı İşletmesi AŞ’ne iş güvenliği yeterliliğini inceleyen müfettişlerin düzenledikleri rapor doğrultusunda tersaneye 30 gün iş durdurma cezası verdi.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü müfettişleri, Koç Holding bünyesindeki RMK Marine Gemi Yapım Sanayii ve Deniz Taşımacılığı İşletmesi AŞ’nde inceleme yaptı. İnceleme sonucu hazırlanan raporda, tersanede, ’kimyasal parlayıcı ve patlayıcı maddelerin açıkta bulunması ve parlama ve patlamaya zemin oluşturması’, ’elektrik kablolarının elektrik çarpmasına yol açabileceği’, ’korkuluk bulunmaması nedeniyle çalışma sırasında işçilerin yüksekten düşme tehlikesinin olması’, ’işçilerin baretsiz çalıştığının görülmesi’, ’kızağın altında bulunan yemekhanenin tavanın çökme ihtimali’ bulunduğu, bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla tersanenin geçici olarak kapatılması yönünde görüş bildirildi.

  Tersane mühürlendi

  Dün toplanan ve raporu değerlendiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü Komisyonu’ndaki üyeler, 3’e karşı 1 oyla, tersanenin 1 ay süreyle geçici olarak kapatılması yönünde karar aldı. Rapor, Tuzla Kaymakamlığı aracılığı ile Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilerek, tersane mühürlendi.

  Bir üye yetişemedi

  Bu arada, kapatma kararı çıkan toplantının, RMK Tersanesi adına komisyonda bulunması gereken bir yetkilinin yetişememesi nedeniyle toplantının 4 kişiyle yapıldığı ileri sürüldü. Toplantıda karar karşı 1 ret oyunu ise RMK Tersanesi’ndeki sendika temsilcisinin verdiği, bu temsilcinin yat anlaşması ve bir askeri ihalesi bulunduğu gerekçesiyle, ’sadece eksikliklerin bulunduğu bölgelerde lokal kapatma uygulanması’ görüşünü savunduğu kaydedildi.

  Eksikler kapanınca açılabilir

  Tersanenin bildirilen eksiklikleri tamamladıktan sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden yeniden inceleme isteyerek, ’eksikliklerin giderildiğine dair’ rapor alındığı takdirde, geçici kapatma süresinin beklenmeden yeniden açılabileceği bildirildi. RMK Marine Kurumsal İletişim Bölümü’nden yapılan açıklamada, "Bugün saat 11.40 itibariyle RMK Marine tersanesinde eksiklikler tamamlanıncaya kadar geçici olarak çalışma durdurulmuştur" denildi.

  Üretimini yurt dışına satıyor

  KOÇ Holding bünyesine 1997 yılında katılan RMK Marine, süper yat, askeri ve ticari gemiler üretiyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un yürüttüğü RMK Marine, Tuzla Bölgesi’nin en büyük kızaklarından birine sahip. Tersanede 30 bin DWT ve 180 metreye kadar ticari gemiler, 80 metreye kadar süper yat inşa edilebiliyor. İnşa ettiği ticari gemilerin tamamına yakınını yurtdışına ihraç eden RMK Marine askeri gemi imalatında da tecrübeli.

  Süper yat üretimi için imza attı

  RMK Marine Temmuz 2007 tarihinde de, uzun mesafeli yelkenli yatlar konusunda uzmanlaşmış İngiliz Oyster Marine şirketiyle, Türkiye’de 30 ile 37 metrelik yelkenli süper yat üretimi için anlaştı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç ile Oyster Marine’in CEO’su Richard Matthews arasında dün Kalamış Marina’da imzalanan anlaşmaya göre, RMK Marine’de seri olarak yılda 4 adet süper yat üretilmesi planlanıyor.

  Tüpraş için tanker üretti

  RMK Marine’in Tüpraş için inşa ettiği ’T.Sevgi’ adlı tankeri geçen ay denize indirilirken, ’T.Damla 4’ adlı römorkör de Tüpraş’a teslim edildi. Tüpraş, RMK Marine 2 adet tanker, 4 adet de römorkör siparişi vermişti. Siparişle üretilen T.Sevgi Tankeri için özel fiyat uygulandığı ancak bu büyüklükteki bir tankerin fiyatının 20-25 milyon Euro olduğu açıklanmıştı.

  352.5 milyon Euro’luk askeri gemi üretecek

  SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı, Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemi Projesi ihalesini kazanan Koç Topluluğu’na bağlı RMK Marine’le 2007 başında 352.5 milyon Euro’luk imza attı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca kullanılan hücumbotlardan yaklaşık üç kat daha büyük olacak gemilerde, Aselsan tarafından üretilecek milli komuta kontrol sistemi kullanılacak. Yaklaşık 90 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde, tam yük deplasmanı 1900 ton olacak gemi, saatte 22 knot hız yapan gemiler üretilecek.

  RMK Marin’de saptanan bazı eksikler

  Kimyasal parlayıcı ve patlayıcı maddelerin açıkta bulunması.

  Parlama ve patlamaya zemin oluşturması.

  Elektrik kablolarının elektrik çarpmasına yol açabileceği.

  Korkuluk bulunmaması nedeniyle çalışma sırasında işçilerin yüksekten düşme tehlikesinin olması.

  İşçilerin baretsiz çalışması.

  Kızağın altında bulunan yemekhanenin tavanının çökme ihtimali.

  İnsanla test yapan tersane 20 gün kapandı

  3 işçinin öldüğü, 12 işçinin yaralandığı kazanın meydana geldiği GİSAN Tersanesi’nin faaliyetlerinin 20 gün süreyle durdurulmasına karar verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü Komisyonu, kazayla ilgili müfettiş ve inceleme raporlarının tamamlanması üzerine dün akşam saatlerinde toplandı. Komisyon, raporlar çerçevesinde oy çokluğuyla iş yerinin "elektrik teması riski, basınç artışı, boğulma ve zehirlenme riski, tavan çökmesi riski ile kimyasal parlayıcı ve patlayıcı maddelerin parlama ve patlama riski" nedeniyle faaliyetlerinin 20 gün süreyle durdurulması yönünde karar aldı.

  hurriyet.com
   
Koç'un Tersanesine Kapatma Cezası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tersanelerde Ölümler ve Bakanlık Cezası

  Tersanelerde Ölümler ve Bakanlık Cezası

  Tersanelerde yaşanan işçi ölümlerinin artmasıyla harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, yaptıkları denetimlerde 2 milyon 161 bin 31 YTL idari para cezası kesti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bazı ölümler, cumhuriyet savcılıklarına bile duyurulmadan ailelerin rızasıyla kapatılıyor" denildi. ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tersanelerde belli...
 2. Tersanede Canlı Denek ve Güvenlik?

  Tersanede Canlı Denek ve Güvenlik?

  Canlı denek faciasının yaşandığı Tuzla’daki Gisan Tersanesi’nin interneteki sitesinde çevre ve güvenlik politikaları yer alıyor. Kurucusu "Çanak Mehmet" lakabıyla bilinen Mehmet Oyar olan Gisan’ın politikaları arasında, "Çalışanlara eğitim vermek, insan ve çevre sağlığını göz önünde bulundurmak, tersanede güvenlik konularında çeşitli projeler üzerinde çalışmak" dikkat...
 3. Facebook Duvar Kapatma

  Facebook Duvar Kapatma

  Facebook Duvar Kapatma nasıl yapılıyor lütfen bu konuda bilgili arkadaşlarım yardımlarını esirgemesin benden
 4. Hotmail Msn Hesabı Kapatma

  Hotmail Msn Hesabı Kapatma

  Msn Hesabını İptal Etme Hotmail Hesabı Kapatma Msn Hesabını İptal Et Merhaba Sevgili Melek'ler ve msn hesabını iptal etmek isteyen siz sevgili misafirler, bu yazımızda hotmail hesabı kapatma konusunuda ki bilgileri paylaşıma açıyoruz. Hotmail Hesabınızı Kapatmak Silmek istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın. Önce http://account.live.com/?mkt=tr-tr adresine girin, kapatmak...
 5. Apartmanlarda Balkon Kapatmanın Cezası Var mı ?

  Apartmanlarda Balkon Kapatmanın Cezası Var mı ?

  Bu konu apartmanlarda balkon kapatmanın cezası var mı konusunda bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, apartman hayatı insanların bir arada huzur içinde, bazı kurallara uyarak yaşamak zorunda oldukları durumdur. Kimse kimseye saygısızlık etmeden, rahatsızlık vermeden yaşamak zorunda oldukları apartmanlarda bazen balkonlar pvc ya da cam pencerelerle kapatılır. Peki bu bir suç teşkil eder...

Sayfayı Paylaş