1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Kök hücre için insan cenini klonlanacak

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ceni ne demek ABD'deki Harvard Üniversitesi bilim adamları, tedavi amaçlı kök hücre dizisi oluşturmak için insan embriyonu klonlayacak.
  Harvard rektörü Summers, ahlaki tartışmaları mutlaka gözönünde bulunduracaklarını söyledi

  Güney Kore'de yaşanan skandaldan sonra ABD'de ilk kez başlatılan bu çalışmalar, Başkan Bush'un insan embriyonu kök hücre araştırmalarına federal kaynak ayrılmasını yasaklaması yüzünden özel bağışlarla destekleniyor.

  Bilim adamları, "eğer başarılı olursa kök hücrelerin kronik hastalıkların tedavisi için kullanılması yolunda büyük bir adım atılmış olur" diyor.

  İki ayrı grup tarafından yapılacak çalışmalarda, bir ekip diyabet hedefli ve Lou Gehrig hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar konusunda kök hücre üretimine odaklanırken, diğer grup kan hastalıklarını hedefleyecek.

  Dikkatli olacaklar

  Harvard Üniversitesi öğretim üyeleri, çalışmalarında ahlaki tartışmaları göz önünde bulundurarak, bu konuda dikkatli olacaklarını belirtiyor.

  Harvard Üniversitesi Rektörü Lawrence Summers, "bu araştırmalara karşı olanları anlayacak ve inançlarına saygı duyacaksak, çok sayıda çocuk ve yetişkinin tıbbi gereksinimleri için araştırmaların ilerlemesi gerektirdiği konusunda da hepimiz ikna olmalıyız" diyor.

  200 farklı doku

  İnsan cenininden elde edilen kök hücreler insan vücudundaki 200 ayrı tip kök hücrede geliştirilebiliyor ve hasta dokuların yerine kullanılabiliyor.

  Araştırma ekibinden Boston Çocuk Hastalıkları Hastanesi öğretim üyesi George Daley, bir deri kök hücresi yerine bir ceninden elde edilen kök hücrenin, tedavi şansını arttırdığına dikkati çekiyor.   
Kök hücre için insan cenini klonlanacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Süt dişinden kök hücre

  Süt dişinden kök hücre

  Süt dişinden kök hücre elde ettiler BioEden isimli bir genetik firması, çocukların süt dişinden kök hücre elde etmek için, bir yöntem geliştirdi. Elde edilen kök hücrelerin saklanması için de bir 'diş bankası' kuruldu. Ailelerin, çocuklarının düşürdüğü ve İngiltere'deki BioEden laboratuvarlarına 900 sterlin karşılığında gönderdikleri süt dişleri, içlerine tuzlu su enjekte edilerek özel bir...
 2. Kök Hücreler..

  Kök Hücreler..

  KÖK HÜCRELER İnsan Genom Projesi'yle birlikte birçok hastalığın tedavisinde yeniliklerden bahsedilmeye başlanmıştır. Bir insanın bütün programının onun her hücresindeki DNA moleküllerine şifrelendiğini bilmemize ve bu bilgiye ait temel kodları da heceleyerek sökmemize rağmen, bu şifreli bilgilerin potansiyel halden görünür hale geçmesinin sırları halen çok kompleksliktir. Biyologlar bütün...
 3. "Harvard insan cenini klonlayacak"

  "Harvard insan cenini klonlayacak"

  Amerikan Harvard Üniversitesi bilim adamları, tedavi amaçlı kök hücre dizisi oluşturmak için insan embriyosu klonlayacak. Harvard Kök Hücre Enstitüsü yetkilileri, Güney Kore'de bu alandaki skandaldan sonra ABD'de ilk kez başlatılan bu çalışmaların, Başkan George Bush'un insan embriyosu kök hücre araştırmalarına federal kaynak ayrılmasını yasaklaması yüzünden, özel bağışlarla...
 4. Kök Hücre Hastalığı

  Kök Hücre Hastalığı

  zatürre bitkisel tedavi önerileri kök hücre, hastalığı, nedir, tedavisi, hakkında, tedavisi, teşhisi hakkında genel bilgiyi buradan bulabilirsiniz Kök hücre ekstresi hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi veriyorum sizlere. .. Uygulama ile akne izlerinin tedavisinde, geniş gözeneklerin sıkılaştırılmasında, göz altı...
 5. Yumurta kök hücre

  Yumurta kök hücre

  yumurta kök hücre, tüp bebek, nasıl olur, hamile kalmak, gebe kalmak, hakkında bilgiler ve haberler burada arkadaşlar Bebek sahibi olmak için, yıllarca herşeyi deneyen ve umudunu yitirmeyen - vaz geçmeyen Melek'ler, işte sizi yakından ilgilendirecek güzel bir haber! İngiliz bilimadamları kök hücrelerden yumurta ve sperm üretmeye bir adım daha yaklaştıklarını söylüyorlar. Bu şekilde tüp...

Sayfayı Paylaş