Kök hücre için insan cenini klonlanacak

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kök hücre için insan cenini klonlanacak
ceni ne demek
ABD'deki Harvard Üniversitesi bilim adamları, tedavi amaçlı kök hücre dizisi oluşturmak için insan embriyonu klonlayacak.
Harvard rektörü Summers, ahlaki tartışmaları mutlaka gözönünde bulunduracaklarını söyledi

Güney Kore'de yaşanan skandaldan sonra ABD'de ilk kez başlatılan bu çalışmalar, Başkan Bush'un insan embriyonu kök hücre araştırmalarına federal kaynak ayrılmasını yasaklaması yüzünden özel bağışlarla destekleniyor.

Bilim adamları, "eğer başarılı olursa kök hücrelerin kronik hastalıkların tedavisi için kullanılması yolunda büyük bir adım atılmış olur" diyor.

İki ayrı grup tarafından yapılacak çalışmalarda, bir ekip diyabet hedefli ve Lou Gehrig hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklar konusunda kök hücre üretimine odaklanırken, diğer grup kan hastalıklarını hedefleyecek.

Dikkatli olacaklar

Harvard Üniversitesi öğretim üyeleri, çalışmalarında ahlaki tartışmaları göz önünde bulundurarak, bu konuda dikkatli olacaklarını belirtiyor.

Harvard Üniversitesi Rektörü Lawrence Summers, "bu araştırmalara karşı olanları anlayacak ve inançlarına saygı duyacaksak, çok sayıda çocuk ve yetişkinin tıbbi gereksinimleri için araştırmaların ilerlemesi gerektirdiği konusunda da hepimiz ikna olmalıyız" diyor.

200 farklı doku

İnsan cenininden elde edilen kök hücreler insan vücudundaki 200 ayrı tip kök hücrede geliştirilebiliyor ve hasta dokuların yerine kullanılabiliyor.

Araştırma ekibinden Boston Çocuk Hastalıkları Hastanesi öğretim üyesi George Daley, bir deri kök hücresi yerine bir ceninden elde edilen kök hücrenin, tedavi şansını arttırdığına dikkati çekiyor.

Geri