Kokuların sırrı

M

Misafir

Forum Okuru
Kokuların sırrı
kokuların sırrı, çeşitleri, nelerdir buyrun öğrenelim arkadaşlar
Kullandığınız kokunuzun ne anlama geldiğini ve sırrının ne olduğunu merak mı ediyor sunuz? O halde buyrun Melek'ler:)

Jo Malone’un marka müdürü Ebru Karaçam: “Lavanta gevşeme sağlar; greyfurt kokusu ise karşınızdakine beş yaş daha genç olduğunuz izlenimini verir”

Genelde sıcak, yani baharatlı kokuları tercih ediyorlar.

Son dönemde markalar ortalamanın üzerinde fiyatlı parfümler çıkarıyor. Parfümün lüks kategorisinden çıkıyor olması ve markaların bunu tersine çevirme çabası mı bu?Kişisel bakımda selektif ürün kullanımının artmasıyla birlikte parfüm kullanımı lüks değil ihtiyaç haline geldi. Dünyada trend bireysel pazarlamaya doğru gidiyor. Kişilerin herkesten farklı olma isteği ve yeni lüks anlayışı ürünlere de yansıdı. Az sayıda belli kitlelere hitap eden yeni lüks ürünler lanse edilmeye başlandı.

Türkiye’de neden ünlüler parfüm çıkarmıyor sizce?

Ünlüler kitlelerce her şeyleri ile takip edildikleri için parfümlerinin olması ticari ve olağan bir şey. Yeni bir kokunun yaratılması çok pahalı bir süreç. Kozmetik firmalarının ünlülerle yaptığı işbirlikleri sonucunda bu parfümler önemli parfüm evlerinde yaratılıyor. Çok maliyetli bir yatırım. Şu aşamada Türkiye için zor.

Parfüm nasıl denenmeli? Bir seferde kaç parfüm denenmeli?

Parfüm ten üzerinde denenmeli ve yaklaşık 20 dakika koku ile yaşanmalı. Kokular birbirinden farklı olduğunda beş-altı koku denenebilir. Benzer kokular söz konusu olduğunda ise iki-üç koku ile sınırlı kalınmalı.

İnsan kendine uygun parfümü nasıl bulabilir? Bunun için ipuçlarınız var mı?

Tenimizde test etmeliyiz. Hafif kokularla işe başlanmalı çünkü yoğun kokular, koku alma hissi açısından yorucudur. Farklı kokular birbirinden uzak olacak şekilde denenmeli. Unutmamak lazım ki her bireyin kendine özgü bir kokusu var. Bu kokuyu cilt durumu, hayat tarzı ve beslenme düzeni belirler. Birine çok yakışan koku bir başkasına yakışmayabilir.

Parfüm nerelere sürülmeli?

Nabız ya da dolaşımın iyi olduğu bilekler, boyun ve diz/dirsek arkası gibi bölgeler.

Parfümün hemen uçmaması için ne yapılabilir?Parfümün tek başına ciltte kalış süresi bireylerin cilt tiplerine ve kokunun kendi özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ancak vücut losyonu veya kremi, duş jeli vs ile birlikte kullanıldığında kalış süresi daha da uzun oluyor.

Farklı kokuların ne gibi psikolojik etkileri oluyor?

Kokular insanı rahatlatabilir, gevşetebilir, ona zindelik verebilir. Lavanta, menekşe ve gül gibi aromalar rahatlama, gevşetme sağlarken, limon, portakal gibi turunçgil aromalar canlandırıcı, zindeleştirici olabilir. Mesela greyfurt kokusu karşınızdakine sizin beş yaş daha genç olduğunuz izlenimini verebilir.

Karıştır karıştır kullan

Jo Malone’u diğer parfüm markalarından ayıran bir özelliği var. Markanın “koku karıştırma” özelliği Jo Malone kokularını kullananlara kişiliklerini ifade edebilme özgürlüğünü veriyor. Böylece kendi “imza kokunuzu” keşfetmiş oluyorsunuz. Jo Malone’un tüm parfüm koleksiyonu, banyo yağları ile vücut losyonları kombinlenebiliyor. Yani iki veya üç farklı kokuyu ve vücut ürününü farklı kokularla karıştırarak ya da banyo ve vücut ürünlerini farklı kokularla kombinleyerek kişiye özel koku elde edilebiliyor. İdeal karışımlar ise kişiden kişiye değişiyor.
Jo Malone’un Türkiye’de en çok satılan kokuları Pomegranate, Verbanas ve Vetyver. Çiçek kokuları da çok tercih ediliyor. Genelde kombin satın alındığı için bir tanesi mutlaka çiçek ya da turunçgil oluyor.
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
6K
nisan
A
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
advantur
A
*MeleK*
Cevaplar
3
Görüntüleme
5K
beste-
beste-
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
ms_enemy
ms_enemy
Üst