1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Kol damarlarında tıkanıklık yaşayan varmı?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kol damarlarında tıkanıklık nedneleri,kol damarlarında tıkanıklık belirtileri,kol damarlarında tıkanıklık tedavisi hakkında bilgiler

  Kol atar damarlarında tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamakla beraber, daha çok sigara içen ve 60 yaş üzerindeki kişilerde kola giden atar damarları tutar. Kol damarları kalp ile parmaklar arasında her hangi bir seviyede tıkanabilir. Genellikle yavaş ilerler. En sık tıkanan atardamar subklavyan (subclavian) atardamardır. Subklavian atardamarı aortadan ayrılıp kola giden damar olup, kol damarları dışında beyinciğe giden vertebral atardamarını da verir. Bu nedenle bu damarın tıkanıklığında kol ve beyin dahil bir çok doku etkilenebilir. Bu damar tıkalı olduğunda kola kan beyin üzerinden gidip, beyin kanı kol için çalındığı için “çalma sendromu” adı da verilmektedir. Bu damar dışında koldaki damarlarda yada el parmaklarının damarlarında da tıkanıklık gelişebilir.  < Konu Resmi..>  Belirtiler:
  En yaygın şikayet kolun çalıştıkça ağrıması, kramp girmesi ağrılık hissi, rahatsızlık hissi ve yorgunluktur. Genellikle istirahatte iken şikayet olmaz. Subklavian atar damar tıkandığında beyine giden kan kol tarafından çalındığı için beyinle de ilgili belirtiler olabilir. Bunlar:
  Dengesizlik
  Bulanık görme
  Kolda güçsüzlük
  Kısa süreli felçler
  Ani kan basıncı değişiklikleri
  Kol nabızlarında azalma
  Kolda uyuşukluk
  Diğer kol damarlarında tıkanıklık olduğunda :

  Ağrı ve renk değişikliği
  Soğuğa aşırı hassasiyet,
  Nabızların alınmayışı,
  Adalelerin zayıflaması
  Soluk ve soğuk deri,
  Mor ve yavaş uzayan tırnaklar
  Yavaş uzayan ve seyrek el sırtı kılları,
  Yaralar ve gangren
  Nedenler:
  En yaygın kol damar hastalığı nedeni damar sertliğidir. Bununla beraber diğer sık rastlanabilen nedenler Buerger hastalığı, Takayasu hastalığı, Raynaud fenomeni, torasik outlet sendromu, kola pıhtı atması (tromboembolizm) dir. Diğer daha az rastlanan hastalıklar donuk, hipotenar hammer sendromu, ve meme kanseri için yapılan ışın tedavisidir. Kol damarlarında tıkanıklık daha çok sigara içen, yaşlı, erkek, şeker hastalığı olan, hipertansiyonu ve kanda yüksek kolesterol düzeyi olan kişilerde gelişmektedir.
  Risk Faktörleri
  Yüksek kan basıncı
  Şeker hastalığı
  Sigara
  Yüksek kolesterol
  Tanı:

  Yukarıdaki şikayetleri tanımlayan hastalarda kol yada eldeki nabızların azalmış yada alınamıyor olması kol atar damarlarındaki tıkanıklığı düşündürür. Bu hastalarda koldan ölçülen kan basıncında iki kol arasında fark vardır.
  Ultrason: Damar tıkanıklığı olup olmadığını gösteren kolay ve zararsız bir incelemedir
  Bilgisayarlı tomografik anjiografi: Röntgen ışınları ile kesitsel olarak elde edilen görüntülerin birleştirilmesi ile 3 boyutlu anjiografi elde edilir ve damar tıkanıklığı olup olmadığını gösterir.
  Anjiografi: Genelde kasıktan yerleştirilen bir kateterden röntgen altında boya verilmesi ile elde edilir. Damarların durumunu detaylı olarak gösterir.
  Tedavi:

  Kol atar damarlarının hastalıklarında tedavi tıkanıklığın nedeni, yeri ve şikayetlerin ciddiyetine göre planlanır. Tedavi ilaç tedavisi (kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar), tıkalı damarlara yönelik bypass ameliyatları ve nadiren sempatektomi şeklinde yapılabilmektedir.Bu tedavinin yanında varsa hipertansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı tedavi edilmeli, sigara kesilmelidir.
  Tıkalı damarlara yönelik girişimler
  Balon ve stent: Özellikle subklavian arterin başlangıcında tıkanıklık yada darlık olduğunda balon ve stent oldukça başarılı tedavi yöntemleridir.
  Endarterektomi: Cerrahi bir işlem olup, tıkanıklık yapan etkenin çıkartılmasıdır.
  Bypass: Tıkalı olan damarı atlayacak şekilde kan akımının yerleştirilen bir başka damar ya da yapay damar ile sağlanmasıdır. Subklavian atardamar tıkanıklıklarında bu damarın sağlam kısmı ile şahdamarı arasına bypass yapılır.
  Yaşam tarzındaki değişiklikler:
  Her ne kadar çok çeşitli tedavi yöntemleri olmakla beraber en önemli konu tıkanıklığın nedeni olan hastalığın -ki en sık neden damar sertliğidir- gelişiminin yavaşlatılmasıdır. Bunun için öncelikle uygun egzersizle beraber, sigara kesilmeli, kolesterol düzeyi düşürülüp, yüksek kolesterollü gıdalardan sakınılmalıdır.


   
Kol damarlarında tıkanıklık yaşayan varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. damar tıkanıklıkları

  damar tıkanıklıkları

  damar tıkanıklığı belirtileri damar tıkanıklığının belirtileri tikanikligi tıkanıklığı ayakta Atardamar Tıkanıklıkları: Akut (ani gelişen) ya da kronik tıkanıklıkları şeklinde sınıflandırılabilir. Akut damar tıkanıklığının en önemli sebebi, bozuk organlarda en sıklıkla bozuk kese kapakçıkları üzerinde oluşan pıhtıların(690-96 kod sayılı arijin) kopup tıkanıklık oluşan bölgedeki damarı...
 2. Gözde damar tıkanıklığı!!

  Gözde damar tıkanıklığı!!

  bebeklerde göz damarı tıkanıklığı Arkadaşlar bu konuyu açmamın nedeni Ayşegüüll nickli arkadaşımızın eşinin gözünde damar tıkanıklığı varmış.Ben den bu konu hakkında topik açmamı rica etti.Arkadaşımızın eşi her an gözünün görme fonksiyonunu kaybedebilir.Lütfen bildiğiniz en iyi göz doktorları varsa burdan paylaşın. Gözde oluşabilecek rahatsızlıklardan biri de retinadaki damar tıkanıklıkları....
 3. Damar Tıkanıklığı İçin Şifalı Bitkiler

  Damar Tıkanıklığı İçin Şifalı Bitkiler

  damar tıkanıklığına bitkisel çözüm, damar tıkanıklığı için şifalı bitkiler Damar tıkanıklığı tedavisinde kullanılan şifalı bitkiler ve doğal çözüm önerilerini sizlerle paylaşıyoruz melekler :) Damar sertliği ve tıkanıklığı için sinameki etkili bir bitkidir. Kullanımı: Sinameki, limon ve oğul otu ile kaynatılıp balla tatlandırılarak 1′er su bardağı içilir. Balgam Söktürücü Baş Ağrısı Cilt...
 4. Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri

  Barsak damarı tıkanıklıklarında, tıkanıklığın türüne (daralma ya da tam tıkanma), hızına (akut ya da kronik olması) ve tıkanan barsak damarı sayısına göre, hastada hiçbir şikayet olmayabilir ya da barsaklarda iskemi sonucu gangren ve hatta ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilir. Anatomi: Barsaklar karındaki aorta atardamarın ön kısmından çıkan 3 atardamar tarafından beslenirler:...
 5. Kol damarında tıkanıklık nedenleri ve tedavisi

  Kol damarında tıkanıklık nedenleri ve tedavisi

  Kol atar damarlarında tıkanıklık çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamakla beraber, daha çok sigara içen ve 60 yaş üzerindeki kişilerde kola giden atar damarları tutar. Kol damarları kalp ile parmaklar arasında her hangi bir seviyede tıkanabilir. Genellikle yavaş ilerler. En sık tıkanan atardamar subklavyan (subclavian) atardamardır. Subklavian atardamarı aortadan ayrılıp kola giden damar...

Sayfayı Paylaş