1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Kolanın içinde ki fosforun inanılmaz zararı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  fosfor zararları fosforun zararları fosfor resmi Kola içmeyen yoktur adım gibi eminim.Şahsen bende bol bir miktarda tüketiyorum hatta tüketiyor-dum....Kola ile ilgili o kadar çok yazı okudum ki beni inanılmaz derece de etkiledi.Bu etkiler sayesinde artık kola içmiyorum.Meyve suları tercih ediyorum.İyi de yapıyorum.Bence sizde bir an önce kola sevdanızdan vazgeçin.
  Çünkü;kolanın içinde bulunan fosforun yüksek miktarda olduğu saptanmış.Fosforun aşırı dozda olması da sağlığınızın tehlikede olduğunu işarete diyor.
  < Konu Resmi..>

  Fosfor insan vücuduna ciddi zararlar verebilecek bir güçte.Bu zararların başında kemiklerimiz geliyor.Kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktardaki fosforun, kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren hormonun düzeyini artırdığı ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirmesine yol açtığı belirtilmiş...
  Buyrunuz...

  < Konu Resmi..>

  Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin her geçen gün hızla artığını ve son yıllarda özellikle çocukların sağlığını tehdit etmeye başladığını söyledi.

  Obezitenin, sadece aşırı şişmanlık olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Hatun, zaman içerisinde obezitenin şeker, kalp gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen kronik hastalıklara zemin hazırladığı uyarısında bulundu. Hatun, genetik etmenlerin yanı sıra hareketsiz yaşam ve beslenme şeklinin de obezitenin gelişmesinde en önemli faktörlerden biri olduğunu belirterek, un, şeker ve tuzun gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiğini ifade etti.
  Şekerli gıdalar içerisinde kolalı içeceklerin çok fazla tüketildiğine, bunun da sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisinin olduğuna dikkati çeken Hatun, kolalı içeceklerin tüketiminin her geçen gün arttığını ve çocuklarda da en sık tercih edilen içeceklerden biri haline geldiğini söyledi.
  < Konu Resmi..>

  ''ŞİŞMANLIK İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR''
  Hatun, yakın zamanda yayımlanan bütün araştırmaların başta çocukluk çağı olmak üzere büyük yaş gruplarında şişmanlık ile kola tüketiminin bağlantılı olduğunun üzerinde durduğuna dikkati çekerek, ''Kolalı içecekler bir taraftan kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu arttırarak, vücudun yağ depolamaya yönelmesine yol açan yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle, diğer taraftan süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık için risk oluşturuyor'' diye konuştu.
  Bunların dışında kola içme alışkanlığının fast-food beslenmeye eşlik ettiğini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiğini belirten Hatun, şöyle devam etti:
  ''Bu nedenle de ABD'deki çocuk sağlığı otoriteleri çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor. Kolalı içeceklerin esas zararlı etkisi ise kemikler üzerinde oluyor.
  Amerikan Tabipler Birliği'nin Çocuk Sağlığı Dergisi'nde kolalı içecek alışkanlığının lise öğrencisi kızlarda kemik kırıkları sıklığını 3 kat arttırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı. Daha önce de benzer yazılar yayımlandı. Kolalı içecekler içindeki yüksek miktardaki fosforun kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren paratiroid hormonu düzeyini artırdığı ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirdikleri öne sürüldü. Tıp literatüründe bu gözlemi destekleyen başka insan çalışmalarının yanı sıra benzer etkinin farelerde olduğunu gösteren araştırmalar yayımlandı.''
  < Konu Resmi..>

  ''SÜT ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNİ AZALTIYOR''
  Kola içme alışkanlığının en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin tüketimini azalttığı ve ''Ergenlik döneminde günde 800-1200 mg olan kalsiyum ihtiyacının karşılanması önleyerek kemik sağlığını olumsuz etkilediğini'' savunan Hatun, ''Bunların dışında kolalı içeceklerin böbreklerden kalsiyum atılımı arttırdığını, mide mukoza hücre siklusunu bozduğu, diş çürüklerini belirgin bir şekilde attırdığı, aşırı içilmesinin hipokalemik miyopatiye neden olduğunu gösteren raporlar yayımlandı'' diye konuştu.
  Hatun, British Medical Journal'da besin endüstrisinin tütün endüstrisine benzer zararlı etkilere neden olduğunu içeren bir yazının da yayımlandığını anlatarak, şunları söyledi:
  ''Bu durumda fast-food zincirlerinin sağlık açısından güvenli olmayan, yağ oranı yüksek yiyecekleri çocuklara satmak için milyonlarca dolarlık reklam kampanyaları düzenlemesinin engellenmesi ve nasıl sigara reklamları yasaklandıysa bu tür reklamların yasaklanması için hepimizin çaba göstermesi gerekiyor. Çalışmalar, aralıklı ve önce yüksek yoğunlukta sonra düşük yoğunlukta yapılan aktivitenin aynı miktarda kalori kaybına yol açan orta yoğunluktaki aktivitelere göre daha fazla yağ ve kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir.''
  Prof. Dr. Şükrü Hatun, çeşitli ilaçların iştah azalttığını ve yüzde 5-20 oranında ağırlık kaybına yol açtığını, ancak önemli yan etkilere sahip oldukları için çocuklarda kullanımının ancak özel merkezlerde ve 'süper şişman' çocuklarla sınırlı olduğunu bildirdi.

  Sağlığınız için kola içmeyin....


   
 2. Vijdan

  Vijdan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.027
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Meçhul kuzum cola içmiyoruz artık evet ama sanmaki hazır meyve suları daha sağlıklı..
  En sağlıklısı ve en güzeli taze meyve yemek,suyunu içmek değil güzelim..
   
 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.158
  Ödül Puanları:
  113
  Vijdana katılıyorum özellikle bu philips ve diğer marka katı meyve sıkacakları var arkadaşlarım. Belki çocuklarımıza meyve yediremiyoruz ama bu kati meyve sıkacakları ile sıkılmış meyve sularını içiyorlar tecrübe ile sabit :)
  Sağlık için bu ve benzeri içeceklerden vazgeçmek gerekir.
   
 4. çatlak

  çatlak Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.144
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul
  bende sadmine katılıyorum meyve sıkıcıyı kullanıyorum meyve suyu en iyisi bende yazın arıyorum kolayı ama bagımlı deyilim zaten çok içenler cafein oldugundan onsuz yapamaz hale geliyolar :)
   
 5. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  Ben de uzun zamandır kola içmeyenlerdenim...
   
 6. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa
 7. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Çoookk uzun zamandır kola içmiyorum 1 yıl olacak neredeyse özellikle aramıyorum zaten zararlı şeylerden uzak durmaya çalışıyorum
   
 8. elisev

  elisev Hamiş Melek

  Kayıt:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  393
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  18
  paylaşım çok güzel evet kola zararlı ama su gibi içiliyor..
  ama ben kolanın tadını bilmem hiç içmedim çocukluğumdan beridir içeceklerle aram hiç yok..çoğu kola çeşitlerinin tadını bilmem:ehi:
   
Kolanın içinde ki fosforun inanılmaz zararı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolanın zararları OKUYUN

  Kolanın zararları OKUYUN

  hamilelikte kolanın zararları hamilelikte kolanin zararlari gebelikte kolanın zararları Kola içTikten sonra bir saatte olanlar"" İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller. 20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme...
 2. Fosfor..

  Fosfor..

  Rüyada fosfor veya fosforlanmis bir esya gör-mek, gelecege ait olan plan ve programlarinizi bir gün hakikatlestireceginize ve sizi çekemeyen insanlara bunu ispat edeceginize isarettir. Fosfor görmek bir rivayete göre geleceginizin çok aydin-lik olduguna ve sizi bol para ve kismetlerin bekledigine delalet eder.
 3. Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...

  Bir bardak kolanın dakika dakika zararları...

  Bir bardak kolanın dakika dakika zararları.. Kolayı çoğumuz düşünmeden tüketiyoruz Peki, kola içtikten sonra vücudumuzda ne gibi değişiklikler olur? (Prof Dr Ayşe Akın) İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar) Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller 20 dakika: Kan...
 4. Bir Bardak Kolanın Vücudumuza Zararları

  Bir Bardak Kolanın Vücudumuza Zararları

  bir bardak kolanın zararları bardak çekmenin zararları Her nekadar uzmanlar asitli içecekleri içmemizin vücudumuza zararlı olduğunu söylesede kola içmekten vazgeçemiyoruz...Ama şimdi bir bardak kolanın vücudumuza bir saat içinde ne kadar zarar verdiğini okursak içmekten vazgeçebiliriz :tik: İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği...
 5. Kolanın zararları neler ?

  Kolanın zararları neler ?

  Kızlar istemeden de olsa çok fazla kola içiyorum ve zararları nelerdir öğrenmek istiyorum, belki okuyunca bırakabilirim bu kadar içmeyi :S

Sayfayı Paylaş