1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.348
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Kolay doğum yapmanız için öneriler

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Şimdiye dek çok sayıda normal doğum öyküsü dinlemiş olabilirsiniz. Ancak aklınızda genellikle en zor doğum öyküleri kalır, diğerleri unutulur. Bu öyküler anne adaylarının doğum öncesinde gerilmesine neden olabiliyor. Oysa doğuma ne kadar rahat girerseniz, sancı ve ağrınız da o kadar az olur. Doğum daha kolay gerçekleşir, daha kısa sürer.


  Normal yolla doğum yapmak isteyenler, doğum öncesinde çok daha fazla stres yaşayabiliyor. Bu yüzden doğumdan önce yapılabilecek basit hareketler ya da alınabilecek bazı önlemler, çok daha kolay bir şekilde doğum yapılabilmesini sağlıyor.


  Peki, bu zorlu süreçte neler yapılmalı ya nelere dikkat edilmeli?

  1- Eğer sancılarınız başladıysa ılık bir duş alın. Ardından hastaneye gidin. Ilık duş kaslarınızı gevşetecek ve sancıların daha az ağrı vermesini sağlayacaktır.


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  2- Doğum suyu geldikten sonra asla ayakta durmayın. Olabildiğince uzanma ya da yarım oturma pozisyonunda kalın.

  3- Birkaç gün öncesinden itibaren kendinize telkinde bulunun ve doğumun kolay geçeceğini hayal edin. Korku ve endişe doğumun uzamasına neden olabiliyor.

  4- İki sancı arasında mutlaka düzenli ve derin nefes alın. Düzenli nefes bebeğinizi ve sizi rahatlatacak, doğumu da kolaylaştıracaktır.

  5- Doktorunuz size ıkınmanız gerektiği zamanı söyleyecektir. Doktorunuz söylemeden ıkınmayın. İki zaman arasında enerjinizi çok harcamayın.

  6- Ikınma esnasında temiz bir bez ısırmak doğumun daha kolay geçmesini sağlayabiliyor. Daha fazla güç sarf ederek ıkınmanıza yardımcı olabiliyor.

  7- Eğer çığlık atmak isterseniz kendinizi sıkmayın ve dilediğiniz gibi bağırın.

  8- Ikınma esnasında derin nefes alın ve asla nefesinizi tutmayın. Doğum masasının bir yerinden destek alarak daha güçlü ıkınabilirsiniz.

  9- Sancıların uzun sürmesi ya da saatler geçmesine rağmen doğumun halen gerçekleşmemesi sizi endişelendirmesin. Kendinize sürekli her şeyin yolunda gittiği telkininde bulunun.

  10- Bebeğiniz doğduktan sonra plasenta doğacak. Bu esnada çok ağrı yaşanmaz. Kendinizi bebeğiniz doğduktan sonra hemen serbest bırakmayın.

  11- Bebek doğduktan sonra karın bölgesine masaj yapılması gerekebilir. Bir şeylerin ters gittiğini düşünüp endişeye kapılmayın. Karın masajı plasentanın daha kolay çıkması için yapılır. Aynı zamanda karın masajı rahmin daha kısa sürede toparlanmasını sağlar.

  12- Doğumdan hemen sonra rahim eski haline dönmeye başlar. Bu esnada karında sertlik ve ağrı oluşabilir. Sertlik ve ağrıya kasılmalar da eşlik edebilir. Gayet normal bir durum kabul edilir, strese kapılmayın.

  13- Doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde bebeği emzirmenin doğum sonrası kanamayı azalttığı kanıtlandı. Aksi yönde bir durum mevcut değilse, doğumdan sonra bebeğinizi mutlaka emzirin.
   
Kolay doğum yapmanız için öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kolay Ev Taşımak İçin Öneriler

  Kolay Ev Taşımak İçin Öneriler

  Ev taşımak oldukça zahmetli ve stresli bir iştir fakat doğru planlama ve hazırlanma ile taşınmanın stresini azaltabilirsiniz,taşınmanızı daha kolay hale getirebilirsiniz... Taşınmadan 1-2 Gün Önce • Buzdolabı ve derin dondurucunuzu boşaltın ve defrost işlemine başlayın. Her ikisini de dezenfekte edin, temizleyin ve havalanmalarını sağlayın. • Evde kasanız varsa, içindekileri boşaltın....
 2. meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler

  meleklerimize kolay doğum yapmaları için egzersizler

  doğum öncesi egzersizleri. doğum anımızı hem heycanla hemde korkuyla bekleriz aceba nasıl geçecek çokmu zor olacak bir sürü soru dolaşır kafamızda hamilelik döneminde doğum öncesi yapılan egzersizlerin sağlıklı bir doğuma zemin hazırladığı açıktır işte doğum öncesi egzesizlerin faydaları burda melekler Temel Konular Hamile kadınlar egzersiz yapabilir mi? Egzersiz kelimesini ele alalım....
 3. Kolay Bir Doğum İçin Yapmanız Gerekenler

  Kolay Bir Doğum İçin Yapmanız Gerekenler

  kolay doğum, kolay doğum için, kolayca doğurmak için Sevgili melekler, özellikle ilk gebeliğini yaşayan bayanların en çok korktukları şeylerin başında doğum gelir. Daha önce hiç tatmadıkları ve genelde acılı olduğu bilinen doğumu kolaylaştırmak ve rahatça geçirmek biraz da kişinin kendi elinde. Şimdi sizlere vereceğimiz tavsiyeler sayesinde doğumunuzu rahatlık içinde...
 4. Kolay Doğum İçin Yapılması Gerekenler

  Kolay Doğum İçin Yapılması Gerekenler

  kolay doğum, doğumu kolaylaştırmak için, kolay doğum yapmak için Sevgili melekler, her gebe normal ve kolay bir doğum yapmak ister. Gebeliğin sonlarına doğru artan doğum korkusuna rağmen sakin olmak, bazı ufak tefek tedbirlere başvurmak gerekir. İşte o tedbirleri, doğumu kolaylaştırmak için neler yapmanız gerektiğiyle ilgili bilgileri makalemizde sizlere anlatmak istiyoruz.... Kolay...
 5. Doğal yollarla doğuma hazırlanma

  Doğal yollarla doğuma hazırlanma

  Gebelik macerası dokuz ay sürer ve her ebeveyn güzel ve sağlıklı bir bebeklerinin olmasını umar. Çocuk odası hazırlanır, yeterince kıyafet alınır ve oyuncaklar edinilir. Ancak önemli olan bir hazırlık da kadının vücudunu doğuma hazırlamasıdır. Çocuk doğumu maraton gibidir. Yeterli düzeyde performans göstermek için vücudu olacaklara hazırlamak gerekir. Yürümenin doğumu başlatmada etkili olduğu...

Sayfayı Paylaş